Wielka Brytania podwyższa płacę minimalną

Od kwietnia płaca minimalna dla osób w wieku co najmniej 25 lat wzrośnie w Wielkiej Brytanii o 6,2 proc., do 8,72 funta za godzinę. To najwyższa podwyżka w historii - twierdzi brytyjski rząd.

Obecnie minimalne wynagrodzenie dla osób od 25. roku życia (National Living Wage) wynosi 8,21 funta za godzinę. Zapowiadany przez władze w Londynie wzrost o 6,2 proc. będzie ok. czterokrotnie wyższy od inflacji na Wyspach (w listopadzie wynosiła 1,5 proc.). Skorzystać ma 2,8 mln pracowników. W skali roku osoba pracująca 35 godzin tygodniowo ma dzięki podwyżce zarobić o 930 funtów więcej.

Wzrosną również minimalne stawki dla młodszych pracowników:

  • 21-24 lata: do 8,20 GBP za godzinę z 7,70 GBP za godzinę,
  • 18-20: do 6,45 GBP za godzinę z 6,15 GBP za godzinę,
  • poniżej 18 roku życia: do 4,55 GBP za godzinę z 4,35 GBP za godzinę,
  • dla praktykantów: do 4,15 GBP za godzinę z 3,90 GBP za godzinę.

"Ciężka praca powinna popłacać. Zbyt długo ludzie nie widzieli podwyżek, na jakie zasługiwali" – stwierdził premier Boris Johnson. Brytyjski rząd zakłada, że do 2024 r. dojdzie do 10,50 funtów za godzinę.

(fot. Peter Nicholls / Reuters)

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia martwi pracodawców. "Podniesienie dolnego poziomu płac tak wyraźnie powyżej stopy inflacji spowoduje jeszcze większą presję na przepływy pieniężne i negatywnie wpłynie na budżety szkoleniowe i inwestycyjne" – komentuje dla BBC Hannah Essex z British Chambers of Commerce. "Aby ta polityka była możliwa do utrzymania, rząd musi zrównoważyć te koszty, redukując inne"  dodaje.

W przeliczeniu po obecnym kursie GBP/PLN płaca minimalna dla pracujących na Wyspach osób mających co najmniej 25 lat wyniesie 43,6 zł za godzinę. W 2020 r. płaca minimalna wzrośnie również w Polsce - do 17 zł za godzinę (2600 zł miesięcznie). Są to kwoty brutto - przed odliczeniem podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia społeczne.

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 37 fred_

Nie mieli wyjscia. W Londynie jest bardzo trudno o porzadnego pracownika.

! Odpowiedz
9 33 grzegorzkubik

Dodam, że w Niemczech stojących u progu recesji mamy równie wysokie wynagrodzenie za godzinę.

! Odpowiedz
15 50 hfjdj

Recesja o której jest mowa to jakaś tam liczba którą się tak interpretuje. Ale liczba to tylko liczba a interpretacja to widzimisię interpretującego. Najlepiej jechać do Niemiec i zobaczyć jakimi samochodami jeżdżą dzisiaj a jakimi jeździli 5 lat temu. No więc jeżdżą samochodami nowymi i 5 lat temu też jeździli nowymi. Za kolejne 5 lat znowu będą jeździli nowymi samochodami z czego coraz większy % to będą samochody elektryczne i ekologiczne a więc coraz lepiej będą żyli. Ale nikt temu się nie przygląda bo tak już jest skonstruowany człowiek że łatwiej jest mu słuchać bzdur niż świat poznawać. Część mózgów na tym świecie stworzona jest do słuchania poleceń i rozmnażania się. Dla nich właśnie jest słowo "recesja". Magiczne słowo które się krzyczy w mediach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 21 leonidass

Krótki test, ilość marek niemieckich o zasięgu globalnym versus marek polskich.
Grzesiek napij się szampana i nie piep... głupot.
Niemcy to bodajże czwarta gospodarka świata, litości.

! Odpowiedz
13 20 valk odpowiada leonidass

Popatrz na PKB na mieszkańca, Niemcy najbogatszy kraj w UE pomijając małe kraje bankierskie, mają zaledwie 71% amerykańskiego PKB na osobę. A to przecież ma być lokomotywa UE, zatem to pokazuje jak słaba i bez perspektyw jest cała UE.

! Odpowiedz
11 38 bha

I pewnie tzw.dawcy pracy nie płaczą i lamentują tak bardzo jak tu już od lat !.

! Odpowiedz
20 26 bumbumbum

Bo ten za najniższą pracujący to konsument i to on będzie kupował produtky.
Na takim mysleniu powstało kiedyś USA aby robotnika było stac kupic produkt firmy w której pracuje bo w przeciwnym razie po co to produkować?
Mozna na eksport ale w innych krajach musieliby być sami konsumenci - obecnie tylko USA mozna za taki kraj uznac no może jeszcze kraje Zatoki Perskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 18 and00 odpowiada bumbumbum

W USA wysokie płace wymusił brak siły roboczej a nie myślenie że firma musi dużo płacić bo to dobre dla producentów i w perspektywie dla rozwoju kraju
Poza tym mieli wysokie cła, gigantyczne zasoby naturalne i prostą organizacje, min dzięki brakowi systemu cechowego i zaszłości feudalnych
zresztą to temat na ksiązki a nie posta

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 16 and-owc

Widzę ze bierze przykład z prezesa pis i jego nasladuje (do czasu). Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Ludzi należy "hartowac" do gorszych czasów im wcześniej tym lepiej - od dziecka. Pokolenie powojenne nie zna wyrzeczeń i patrzą na zachód. Orzeł polski symbol patrzy na prawo aby nie widzieć co się dzieje na lewo. A tam się dużo dzieje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 31 grzegorzkubik

Ok 43 zł brutto za godzinę a to daje w przybliżeniu ok 7200 zł brutto. Da się? Oczywiście, że się da. My w Polsce nie jesteśmy gorsi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.