Wielka Brytania nie zdoła na czas wprowadzić systemu kontroli imigracji

Wielka Brytania nie zdoła na czas wprowadzić systemu kontroli imigracji - ostrzega raport wpływowej parlamentarnej komisji ds. wewnętrznych. Chodzi o system rejestracji tych, którzy mieszkają w kraju od jakiegoś czasu i tych, którzy przybędą na Wyspy w okresie przejściowym. Dokument ostrzega, że przedłużająca się niepewność budzi niepokój brytyjskich przedsiębiorców i samych imigrantów.

Na budowę pobrexitowego systemu imigracyjnego Brytania przeznacza za mało pieniędzy i za mało ludzi - ostrzega raport. Autorzy dokumentu konkludują, że jeśli nic się nie zmieni, w chwili wyjścia kraju z Unii pozostanie on bez skutecznego mechanizmu liczenia i kontrolowania imigrantów. Według nich zagrozi to bezpieczeństwu brytyjskich granic.

Yvette Copper, szefowa komisji spraw wewnętrznych, stawia szereg pytań: Czy mają obowiązywać dwa reżimy rejestracyjne - jeden dla tych, którzy są w kraju od dawna, drugi dla tych, którzy przybędą na Wyspy już w okresie przejściowym? Czy to pracodawcy będą musieli kontrolować dokumenty pracowników? "Ministrowie muszą pilnie udzielić odpowiedzi - ostrzega w rozmowie z "Financial Times".

Według raportu już dziś urzędnicy są przeciążeni pracą. Jego autorzy przewidują, że tylko w dwuletnim okresie przejściowym system imigracyjny będzie musiał zarejestrować dodatkowych ćwierć miliona ludzi. Na razie rząd nie zareagował na tezy raportu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj