REKLAMA
PIT 2023

Wielka Brytania nie ma złudzeń. Rosja ingerowała w jej politykę

2023-12-07 14:06
publikacja
2023-12-07 14:06

Powiązana z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) grupa hakerska co najmniej od kilku lat próbowała ingerować w brytyjską politykę, wykradając poufne dokumenty i próbując podsłuchiwać rozmowy polityków - przekazało w czwartek brytyjskie MSZ.

Wielka Brytania nie ma złudzeń. Rosja ingerowała w jej politykę
Wielka Brytania nie ma złudzeń. Rosja ingerowała w jej politykę
fot. NVO / / Wikimedia Commons

Jak poinformowano w oświadczeniu tego resortu, działania hakerskie prowadziła grupa Star Blizzard, która - według Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NSCS) - niemal na pewno kontrolowana jest przez Centrum 18, jednostkę FSB, zidentyfikowaną jako odpowiedzialną za szereg operacji cyberszpiegowskich, wymierzonych w Wielką Brytanię.

Działania prowadzone przez Star Blizzard obejmowały: targetowanie, w tym poprzez spear phishing, parlamentarzystów z wielu partii politycznych od co najmniej 2015 r. do tego roku; włamanie do brytyjsko-amerykańskich dokumentów handlowych, które wyciekły przed wyborami do Izby Gmin w 2019 r., co już wcześniej zarzucono państwu rosyjskiemu; włamanie w 2018 r. do komputerów Institute for Statecraft, brytyjskiego think tanku, który zajmuje się wychwytywaniem dezinformacji i niedawne włamanie do komputera jego założyciela Christophera Donnelly'ego, którego konto zostało przejęte w grudniu 2021 r.; ataki hakerskie wymierzone w uniwersytety, dziennikarzy, sektor publiczny, organizacje pozarządowe i inne organizacje społeczeństwa obywatelskiego, z których wiele odgrywa kluczową rolę w brytyjskiej demokracji.

MSZ wyjaśniło, że chociaż niektóre ataki doprowadziły do wycieku dokumentów, próby ingerencji w brytyjską politykę i demokrację nie powiodły się.

Poinformowano, że grupa Star Blizzard jest również znana jako Callisto Group, Seaborgium oraz ColdRiver i jest sterowana przez oficerów FSB. Przekazano, że grupa jest odpowiedzialna za dokonywanie wycieku dokumentów i nagłaśnianie przecieków zgodnie z interesami państwa rosyjskiego, w tym w celu podważenia zaufania do polityki w Wielkiej Brytanii i podobnie myślących państwach.

W związku z ujawnionym atakiem, MSZ wezwało ambasadora Rosji Aleksandra Kielina, aby przekazać mu głębokie zaniepokojenie Wielkiej Brytanii ciągłymi próbami wykorzystywania przez Rosję cyberprzestrzeni do ingerowania w procesy polityczne i demokratyczne w Wielkiej Brytanii i poza nią. Nałożono też sankcje na dwóch członków Star Blizzard odpowiedzialnych za prowadzone działania.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
prs
Bystre te fsb..

..jak woda w klozecie..

..lol..
abcx
A to dobre: Ruskie zrobili Wielkiej Brytanii Brexit :)
grab
A gdzie był ponoć znakomity Brytyjski kontrwywiad?
prawda_
"grupa Star Blizzard, która - według Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NSCS) - niemal na pewno kontrolowana jest przez Centrum 18, jednostkę FSB"
Czyli niby tak ale nie do konca na pewno.
zoomek
O matko! Straśne!
A GB z USA Polin sprzedały Stalinowi.
I co teraz?
Nic poliniacki goju, przyślemy ci z GB ministra finansów dukającego po polsku.
1a2b
u nas nie ma takiego zagrożenia i dlatego folksdojcz na dzień dobry zlikwidował komisję ds. ruskich wpływów
zoomek
Dobre!
A jaki był zadowolony jak się przy wraku z Puciem spotykał!
Do tego jeszcze prorok z klubu wsparcia WSI:
https://youtu.be/w9SwkurfAY8?t=102
barysza51
I to Rosja namówiła Borisa Johsona do zorganizowania imprezki.

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki