Wielka Brytania: milion danych bankowych do nabycia

Brytyjski dziennik "The Times" twierdzi, że cyberkryminaliści mogą kupić w sieci dane o kontach bankowych i kartach kredytowych miliona osób na całym świecie. Takie dane pojawiają się zazwyczaj po tak zwanej ciemnej stronie internetu, ale tym razem handluje nimi bezkarnie działająca otwarcie witryna.

Dochodzenia Timesa wskazują, że wśród ofiar międzynarodowej strony internetowej Bestvalid.cc jest 100 tysięcy Brytyjczyków, w tym bankierzy, lekarze, prawnicy i były doradca królowej. Bestvalid sprzedaje dane bankowe nawet za funta 67 pensów, w pakietach zawierających niekiedy i inne pomocne informacje, jak na przykład nazwisko rodowe matki, często wykorzystywane przez banki w zabezpieczeniach kont.

Strona Bestvalid wygląda jak każdy inny portal sprzedaży internetowej, a w razie reklamacji zwraca wniesioną opłatę. Reporter Timesa wypróbował jej działanie za zgodą jednej z ofiar. Otrzymał zestaw z numerem karty debetowej, jej kodem bezpieczeństwa, datą ważności, numerem komórki i adresem pocztowym, które potwierdziła ofiara.

Przewodniczący komisji spraw wewnętrznych Izby Gmin, labourzysta Keith Vaz był zaskoczony, że taka strona internetowa funkcjonuje bezkarnie i obiecał interwencję w Narodowej Agencji Kryminalnej.

Przestępczość elektroniczna kosztuje brytyjską gospodarkę co najmniej 27 miliardów funtów rocznie.

IAR, Grzegorz Drymer, Londyn/mcm/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~wcs

urzędnicy zawsze zaskoczeni ...

! Odpowiedz
0 2 ~wujek

dziękuje za podanie strony nie omieszkam zrobić zakupy

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl