Wielka Brytania i Irlandia chcą zachować swobodę ruchu granicznego

Zarówno w W. Brytanii, jak i w Irlandii jest silna wola zachowania swobody ruchu osób między obu krajami mimo podjętej w referendum decyzji o Brexicie - powiedziała we wtorek brytyjska premier Theresa May po spotkaniu w Londynie z szefem irlandzkiego rządu.

May, która w poniedziałek odwiedziła Irlandię Płn., powiedziała, że nie chce powrotu kontroli granicznych między tym terytorium a Irlandią. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE granica między Irlandią a Irlandią Płn. będzie jedyną lądową granicą Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

May wskazała, że na długo zanim Wielka Brytania i Irlandia weszły od UE, zniesiono wzajemnie kontrole graniczne dla obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii, Wyspy Man i Wysp Normandzkich i zacieśniono brytyjsko-irlandzką współpracę w dziedzinie imigracji w ramach tzw. Common Travel Area.

"Jest silna wola po obu stronach, aby to zachować i teraz musimy się skupić na przygotowaniu porozumienia, która będzie w interesie obu stron" - dodała May.

Premier Irlandii Enda Kenny powiedział, że oczekuje dobrego wyniku negocjacji między UE a Wielką Brytanią w sprawie Brexitu i że życzy pomyślnego funkcjonowania Wielkiej Brytanii poza UE.

Kenny zapewnił, że szanuje wynik referendum, w którym 56 proc. mieszkańców Irlandii Płn. opowiedziało się za pozostaniem w UE (w skali całej Wielkiej Brytanii 52 proc. było za wyjściem z UE). W związku z takim podziałem, w Irlandii Płn. pojawiły się głosy za zjednoczeniem Irlandii i pozostaniem dzięki temu w UE.(PAP)

kot/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Mariusz

"Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE granica między Irlandią a Irlandią Płn. będzie jedyną lądową granicą Wielkiej Brytanii z Unią Europejską."
Nieprawda. Jest jeszcze granica między Hiszpanią, a Gibraltarem, który jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil