REKLAMA
WAŻNE

Wielka Brytania gotowa zezwolić Huaweiowi na udział w budowie sieci 5G

2019-10-28 16:05
publikacja
2019-10-28 16:05

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest gotów zezwolić na zastosowanie sprzętu telekomunikacyjnego chińskiej firmy Huawei w budowie krajowej sieci 5G ze względu na brak realnych alternatyw technologicznych - podały media w poniedziałek.

fot. Dado Ruvic / / Reuters

Jak podał serwis Tech Radar, większość krajowej infrastruktury łączności wiodących brytyjskich operatorów telekomunikacyjnych opiera się o rozwiązania technologiczne chińskiego koncernu. Przez długi czas przyszłość Huaweia na Wyspach Brytyjskich była jednak niepewna ze względu na obawy dotyczące możliwego wykorzystania produkowanego przez tę firmę sprzętu do celów szpiegowskich. Oskarżenia te, płynące przede wszystkim z USA, chiński koncern konsekwentnie od samego początku odrzuca.

Wcześniej w tym roku brytyjscy politycy w wydanym przez specjalną komisję parlamentarną raporcie ocenili, że Huawei nie stwarza ryzyka uzasadniającego wykluczenie tej firmy z przetargów na budowę sieci 5G i wyłączenie jej sprzętu z brytyjskiej infrastruktury telekomunikacyjnej. Zasugerowano jednak, że istnieją polityczne i etyczne powody, ze względu na które chiński gigant mógłby zostać wykluczony przez Wielką Brytanię z wdrażania nowego standardu łączności bezprzewodowej.

Według dziennika "The Times" Huawei może w przyszłości dostarczać Zjednoczonemu Królestwu części do budowy infrastruktury 5G, które nie będą miały kluczowego znaczenia. Koncern dostarczy zatem sprzęt radiowy, ale już nie elementy do budowy rdzenia sieci łączności nowej generacji, w którym miejsce mają czynności przetwarzania danych.

Władze brytyjskie mają być przekonane, że obecnie nie ma odpowiedniej alternatywy technologicznej, którą można zastąpić niektóre komponenty Huaweia. Zdaniem serwisu Tech Radar wykluczenie przedsiębiorstwa przez rząd z uczestnictwa w budowie nowej infrastruktury oznaczałoby dla Wielkiej Brytanii znaczące opóźnienia we wdrożeniu 5G.

Zgodnie z doniesieniami brytyjskich mediów administracja Borisa Johnsona jest zdania, że decyzja o wykluczeniu Huaweia z możliwości budowy lokalnej sieci 5G miałaby charakter wyłącznie polityczny. Mają być też przekonani, że kraj dysponuje możliwościami technicznymi z zakresu cyberbezpieczeństwa, które mogą posłużyć do ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami i ryzykiem związanym z wdrożeniem nowej technologii łączności.

Serwis Tech Radar podał, że formalna decyzja dotycząca zezwolenia dla chińskiej firmy ws. udziału w przetargach zapadnie "przed świętami Bożego Narodzenia" i ma być "odpowiednio zarządzana" tak, by zminimalizować negatywne reakcje ze strony USA i amerykańskiej społeczności wywiadowczej.

mfr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Teraz zasadnicze pytanie. Mamy USA, Chiny, a gdzie jest trzeci ośrodek technologiczny? Na tym świecie muszą być trójce, bo gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Gdzie jest najlepsza inwestycja?
ekwador15
przeciez UK i Niemcy, którzy też zabierali głos w sprawie Huawei i budowania sieci 5G, to oni mają gdzieś co im Trump powie. Prowadzą swoja politykę i sami mają rozum i możliwości, by sprawdzić technologię. To tylko takie kraje jak PL dają się wplątać i wiernie będą sluchały naszego najwiekszego sojusznika, który przeciez UK i Niemcy, którzy też zabierali głos w sprawie Huawei i budowania sieci 5G, to oni mają gdzieś co im Trump powie. Prowadzą swoja politykę i sami mają rozum i możliwości, by sprawdzić technologię. To tylko takie kraje jak PL dają się wplątać i wiernie będą sluchały naszego najwiekszego sojusznika, który wrazie czego - jesli nie będzie mu sie to oplacało - zostawiłby nas w potrzebie. Typowy sojusz za kase. i To jest wielki sukces Prezydenta Dudy, który się tak tym chwali. Gdzie jest umówiona wizyta Trumpa wPolsce po odwołaniu przez huragan Dorian? nadal nie ma nawet terminu
ajwaj
A niech nie biora HUAWEI,
b. mocarstwo zbudowane na niewolnikach i koloniach, szybciej wróci do korzeni. Back to the roots, a to pola wszosowe i wypas owiec + ew. Robin Hood w Sherwood

W kalifacie Londynu beda zachwyceni
cowabunga
No wygląda, że tylko w Polsce nie będzie Huawei w sieci 5G bo nasz pan prezydęęęt sie po(d)pisał
Jak to było w Nic Śmiesznego : "całe życie drugi..."

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki