REKLAMA

Wielka Brytania: docelowy wiek emerytalny to 70 lat

2013-12-05 16:19
publikacja
2013-12-05 16:19

Mimo lepszych prognoz dla brytyjskiej gospodarki minister finansów George Osborne zapowiedział w czwartek podniesienie wieku emerytalnego wcześniej niż przewidywano oraz politykę zaciskania pasa.

Osborne złożył sprawozdanie w Izbie Gmin z realizacji budżetu. W tym zwyczajowym jesiennym przemówieniu zapowiedział też, że zmiany dotyczące nowego ustawowego wieku emerytalnego - dla kobiet i mężczyzn 68 lat - wejdą w życie w połowie lat 30. Do końca lat 40., wiek emerytalny zostanie podniesiony do 69. roku życia, a docelowo do 70. Obecnie wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat, a dla kobiet jest właśnie podnoszony z 60 do 65 lat.

Rząd uznał, że skoro wydłuża się średnia życia, to okres pobierania państwowej emerytury nie powinien być dłuższy niż 1/3 dorosłego życia. Gabinet premiera Davida Camerona planował pierwotnie, że zmiany te wdroży w 2046 roku.

Osborne poinformował też Izbę Gmin, że przewiduje, iż tegoroczny wzrost PKB wyniesie 1,4 proc., a w latach 2014-2015 odpowiednio 2,4 proc. oraz 2,6 proc. rok do roku. W bieżącym roku powstanie 400 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia, która wynosi obecnie 7,6 proc. spadnie w 2015 roku do 7 proc.

Kondycja finansów publicznych Wielkiej Brytanii ma się stopniowo poprawiać. Potrzeby budżetowe rządu finansowane poprzez zaciąganie długu mają zmniejszyć się ze 111 mld funtów w obecnym roku obrachunkowym do 96 mld funtów w roku finansowym 2014-2015. Do roku finansowego 2018-2019 powinna zostać wypracowana solidna nadwyżka budżetowa - powiedział Osborne.

Proporcja długu publicznego do PKB ma sięgnąć rekordowego poziomu 80 proc. w roku 2015-2016 i zacząć się obniżać począwszy od 2016-2017. Oznacza to, że dług będzie rósł do końca kadencji rządu, która upływa w połowie 2015 roku.

"Poprawa gospodarki nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Nadal musimy pilnować tego, by kraj nie żył ponad stan" podkreślił Osborne. "Szybszy wzrost musi prowadzić do szybszej redukcji deficytu" dodał.

Osborne zapowiedział też zmniejszenie wydatków rządowych o dodatkowy 1 mld funtów rocznie przez najbliższe trzy lata, choć cięcia nie obejmą m.in. oświaty, służby zdrowia, bezpieczeństwa oraz wydatków na lokalne władze samorządowe i pomoc międzynarodową.

Rzecznik laburzystów ds. finansów Ed Balls powiedział, że pod rządami koalicji torysów i liberałów poziom życia Brytyjczyków obniżył się. Według niego statystyczny Brytyjczyk zbiedniał o 1,6 tys. funtów w porównaniu z rokiem 2010, a rząd ma przede wszystkim na uwadze interesy energetycznych koncernów, funduszy hedgingowych i najlepiej opłacanych elit.

Z kolei Robert Peston z BBC zauważa, iż osiągnięcie celów fiskalnych zarysowanych przez Osborne'a oznaczałoby, że w roku finansowym 2018-2019 wydatki w proporcji do PKB byłyby na najniższym poziomie od 1948 roku, co wydaje się nadmiernie ambitnym planem. (PAP)

asw/ fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~mat
potrzeby budżetowe ? a ktoś siępyta ludzi czy chcą harować na bandę nacjonalistów bawiących się w wojenki i podchody ?
~Aleks Kawa
Widać aż nadto wyraźnie, że kapitalizm zabiera wszystkie przywileje pracownika jakie wywalczył komunizm (jakkolwiek ten system nie byłby kulawy). Umowy stałe o prace zastępowane są umowami smieciowymi na miesiąc dwa lub trzy, wiek emerytalny stopniowo jest podnoszony do absurdalnych poziomów w związku z czym składka Widać aż nadto wyraźnie, że kapitalizm zabiera wszystkie przywileje pracownika jakie wywalczył komunizm (jakkolwiek ten system nie byłby kulawy). Umowy stałe o prace zastępowane są umowami smieciowymi na miesiąc dwa lub trzy, wiek emerytalny stopniowo jest podnoszony do absurdalnych poziomów w związku z czym składka emerytalna staje się de facto następnym podatkiem. Przecież oni dobrze wiedzą, że osoby które pracują fizycznie na budowach czy fabrykach nie są w stanie efektywnie wykonywać pracy pow. 60 roku życia, a jest wielce prawdopodobne, że gro tych osób wcale nie dożyje wieku emerytalnego. Więc jest to bardzo perfidne działanie uderzające swym ostrzem głównie w grupę robotników, czyli osób wytwarzających PKB każdego kraju. Sytuacja w której pracownik jest okradany defacto ze swoich pieniędzy przez całe swoje produkcyjne życie a pozostawia mu się jedynie złudzenie, że jeśli jakims sposobem uda mu się dożyć tych sędziwych lat to dostanie kilkaset złotych żeby nie musiał grzebać po śmietnikach jest rozwiązaniem demonicznym. Oczywiście istnieją dobre rozwiązania problemu ubezpieczeń społecznych, rozwiązania które leżą w interesie tzw. szarego pracownika choćby osobiste konta emerytalna i ich pełna dyspozycyjność po osiągnięciu pewnego progu wieku a nawet częsciowa przed nim.
~sad
Najlepszą przyszłością są dzieci. Państwo jak i fundusze mogą upaść, a dziecko to jest zawsze dobry pomysł.
~jaj
w polsce wprowadzą za 10 lat 73-75 lat aby wsztyscy panowie lezeli w grobach
~adsasd
to niech zlikwidują w ogóle składki emerytalne i niech każdy zbiera w skarpetę - najlepiej na tym wyjdzie... no tak... ale wtedy politycy nie będą mieli co kraść :(
nie będzie z czego wypłacać sowitych emerytur sędziom, prokuratorom, politykom, policjantom, wojskowym, górnikom... lista jest baaardzo długa.

PROSTE
to niech zlikwidują w ogóle składki emerytalne i niech każdy zbiera w skarpetę - najlepiej na tym wyjdzie... no tak... ale wtedy politycy nie będą mieli co kraść :(
nie będzie z czego wypłacać sowitych emerytur sędziom, prokuratorom, politykom, policjantom, wojskowym, górnikom... lista jest baaardzo długa.

PROSTE JAK DRUT - NIE MA SKŁADEK - NIE MA PROBLEMU - KAŻDY PRZECHODZI NA EMERYTURĘ W WIEKU JAKI SOBIE ZAŻYCZY, IMIGRANCI I NIEROBY WRACAJĄ DO SIEBIE, BO PAŃSTWO NIE CHCE PŁACIĆ ZASIŁKÓW DLA LENI

wróćmy do korzeni - naszym gwarantem emerytury niech będzie dobrze wychowane i liczne potomstwo :-)
~dui
Czy to jest normalne? To jest objaw walącej się gospodarki Anglii
~S. Niesiołowski
No to rudy zrobi nam zaraz 80
~inny wymiar
żeby nie było złudzeń kreuje tym wszystkim 12 wybranych .. reszta świata to marionetki o szczególnej formie poddania........ bez możliwości wyboru .
~jeremi
"obecnie wiek emerytalny to 65 lat dla mężczyzn ,dla kobiet jest dopiero podnoszony "my jesteśmy lepsi , mamy wyższy poziom życia ,żyjemy dłużej no to walimy od razu 67 ,kto by tam czekał do lat 30 , jak najbliższe wybory wygra PO to podniosą do 75 a co tam jesteśmy najlepsi w Europie

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki