Wielka Brytania chce ponad trzykrotnie zmniejszyć poziom migracji na wyspy

Brytyjska premier Theresa May planuje obniżenie poziomu migracji netto do Wielkiej Brytanii do poniżej 100 tys. osób rocznie, czyli poziomu ponad trzykrotnie niższego niż obecny - wynika z opublikowanego we wtorek dokumentu rządowego.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May (fot. Peter Nicholls / Reuters)

Migracja netto to wskaźnik określający różnicę pomiędzy liczbą osób, które wjechały do kraju, a tymi, które z niego wyjechały.

Złożona przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku przez ówczesnego szefa rządu Davida Camerona obietnica obniżenia migracji do kilkudziesięciu tysięcy była wielokrotnie krytykowana przez ekspertów jako nierealistyczna i trudna do zrealizowania przy jednoczesnym członkostwie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Według opublikowanego we wtorek dokumentu Cabinet Office - odpowiednika polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - wśród powołanych przez premier May komitetów rządowych jest także komitet do spraw obniżenia poziomu imigracji.

Wśród jego celów są m.in.: "doprowadzenie do obniżenia poziomu migracji netto do dziesiątek tysięcy poprzez implementację rozwiązań pozwalających na kontrolę migracji, zapewnienie działania skutecznego i precyzyjnego systemu wizowego i utrudnienie sytuacji nielegalnych imigrantów".

Oprócz premier May w skład komitetu wchodzi 12 ministrów, w tym trójka najbardziej eurosceptycznych przedstawicieli rządu odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - szef dyplomacji Boris Johnson, minister ds. Brexitu David Davies i minister ds. handlu międzynarodowego Liam Fox.

Podobne gremium funkcjonowało także w administracji Davida Camerona, ale powtórzenie przez premier May zobowiązania do obniżenia poziomu migracji netto poniżej 100 tys. osób rocznie postrzegane jest jako istotna deklaracja polityczna i sygnał dotyczący stanowiska rządowego w negocjowaniu Brexitu, w tym przyszłości swobody przepływu osób.

Ewentualne wprowadzenie wiz dla obywateli Unii Europejskiej byłoby niekompatybilne z dalszym członkostwem Wielkiej Brytanii w wewnętrznym rynku unijnym. Ekonomiści ostrzegają, że miałoby to także negatywne konsekwencje dla gospodarki, pozbawiając ją dostępu do pracowników z kontynentu.

Obniżenie poziomu imigracji do poniżej 100 tys. osób wymagałoby także zmiany przepisów wizowych dla zagranicznych studentów, których w 2015 roku przyjechało do Wielkiej Brytanii ok. 130 tys. Ich liczbę wlicza się do wskaźnika migracji netto.

Od stycznia do grudnia 2015 roku do Wielkiej Brytanii imigrowało 630 tys. ludzi, a z kraju wyjechało 297 tys., co sprawia, że wskaźnik migracji netto wyniósł w 2015 roku 333 tys. osób.

Od 2004 roku liczba mieszkańców kraju, którzy urodzili poza granicami Wielkiej Brytanii, wzrosła z 5,3 miliona (9 proc. populacji) do 8,3 miliona (13 proc.).

Według stanu z końca 2015 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało rekordowo wielu Polaków - 916 tys., o 63 tys. więcej niż rok wcześniej. W 2003 roku, przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, było ich tylko 44 tys.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wkurzony

A Pakistańczycy będą dostawać paszporty brytyjskie za nic, bo europejskim niewolnikom trzeba za dużo płacić i jeszcze jacyś tacy roszczeniowi. Angole marzą za czasami imperium gdzie nie-anglicy podawali herbatkę i można było przy okazji wyru4ć ich synów i córki, albo obić kijem. Życzę im najgorszego: odłączenia Szkocji i obalenia tych ich śmiesznych królów-darmozjadów przez muzułmanów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Nuts

Co za bzdury ktos kto tam jezdzi i prowadzi biznes to wie ze to nierealne to tylko belkot politykow

! Odpowiedz
0 2 ~aaaaas

o brexicie mówili to samo

! Odpowiedz
3 5 ~Anonim

A ciekawe kto będzie pracował dla nich, przecież wiadomo, że Brytyjczycy nie skażą się pewnymi pracami, które na przykład wykonują imigranci. A rynek pracy mają bardzo chłonny.

! Odpowiedz
4 2 ~Bratzacieszyciela

...Implementacja rozwiązań pozwalających na kontrolę... - nie można było jakoś po polsku? Co za pseudourzędowy bełkot!

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~Eltor

To jest ciekawe. Każdy kolejny rząd w Wielkiej Brytanii obiecuje im to samo. Tylko nigdy nie wychodzi.

! Odpowiedz
2 6 ~Robert

Chcą wprowadzić wizy ,dlaczego przecież to nasz strategiczny partner tak mówi PiS i poseł Kaczyński,powinni zrobić dla nas wyjątek

! Odpowiedz
0 14 ~as

Lądyn? Nie ma takiego miasta, jest Lądek. Lądek-Zdrój.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil