REKLAMA

Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota

2022-06-26 09:09, akt.2022-06-26 20:02
publikacja
2022-06-26 09:09
aktualizacja
2022-06-26 20:02
Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota
Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota
fot. Vladimir Gerdo / / TASS

Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wspólnie wprowadzają zakaz importu rosyjskiego złota, aby zwiększyć presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną w Ukrainie - poinformował w niedzielę rano brytyjski rząd.

Jak wskazał brytyjski rząd, złoto to najważniejszy nieenergetyczny towar eksportowy Rosji, a jego sprzedaż przyniosła w 2021 r. rosyjskiej gospodarce równowartość 12,6 mld funtów. Podkreślił też, że wprowadzone od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę brytyjskie restrykcje dotyczą już rosyjskiego eksportu o wartości ponad 13,5 mld funtów.

"Środki, które dziś ogłosiliśmy, bezpośrednio uderzą w rosyjskich oligarchów i uderzą w serce machiny wojennej Putina. Putin marnuje swoje kurczące się zasoby na tę bezsensowną i barbarzyńską wojnę. Finansuje swoje ego kosztem zarówno narodu ukraińskiego, jak i rosyjskiego. Musimy pozbawić reżim Putina środków finansowych. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią" - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson.

Rafał Zaorski odpowiada na pytania Bankier.pl

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ostrożnie zareagował w niedzielę na plany członków G7 dotyczące zakazu importu rosyjskiego złota. Michel oświadczył, że potrzebuje też „większej pewności” przed poparciem amerykańskiej inicjatywy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy – informuje Reuters.

Od niedzieli do wtorku w niemieckim Elmau trwa szczyt przywódców G7, który miał „pokazać jednolitą odpowiedź” krajów Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Szef Rady Europejskiej ostrożnie odniósł się do planu Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Kanady mówiącego o zakazie importu rosyjskiego złota. „Jeśli chodzi o złoto, jesteśmy gotowi wgłębić się w szczegóły i sprawdzić, czy możliwe jest takie ukierunkowanie działań, by uderzyłyby one w gospodarkę rosyjską, a nie w nas samych” – wyjaśnił Michel.

UE, która z końcem bieżącego roku planuje wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy, ma też zastrzeżenia do propozycji USA dotyczącej wprowadzenia pułapu cenowego na rosyjską ropę. Amerykanie uzasadniają to koniecznością „ograniczenia dochodów Moskwy ze sprzedaży energii”.

Jak stwierdził Michel, w tej kwestii „jest ostrożny i przezorny”, ale jest gotów przedyskutować szczegóły propozycji USA. „Jesteśmy gotowi na podjęcie decyzji wspólnie z naszymi partnerami, ale chcemy mieć pewność, że nasza decyzja będzie mieć negatywny wpływ na Rosję i nie przyniesie nam samym negatywnych skutków” – podkreślił Michel. (PAP)

mszu/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (25)

dodaj komentarz
pstrzezek
No ale cóż to zmieni? Rosja eksportuje złoto o wartości 13 mln USD. Niby dużo ale dla porówania ropa to 180 mld USD (ponad 30% ich budżetu) Także z dużej chmury....
tecdswv4t
O Koordynator moderatorów skończył, robotę "ręczną" dla Komedianta z Ukrainy, który rozwalił swój kraj na życzenie zachodu?
anty12
Na 2 mące, wszytko zaraz wróci u nich do normy, jak sprawdza że kasa się nie zgadza. Powinno uczyć się od nas. Stać nas na wszystko z 4 mln przesiedleńców na utrzymaniu.
grzegorzkubik
Czas na wzrost ceny tego surowca.
daniel_1
Czy wszystkie pierwiastki z tablicy Mendelejewa są oznaczone krajem pochodzenia?
Ciekawe czy będą sankcje na tlen?
wibor3m10procent
Tak, jak spojrzysz pod mikroskopem to elektrony mają wyryte malutkie 'made in CCCP'
tecdswv4t
Gimbaza zaczyna myśleć, że zachód jest tajnym agentem KGB. Wszystko, co robią, wzmacnia Rosję.
tecdswv4t
Czy jak do tej pory jakieś sankcje zadziałały? Tak wszystkie działają koncertowo. Putin zyskuje, zachód traci. I jak tu nie wierzyć gościowi, który kiedyś powiedział, że zachód się sam wykończy. Tak to wygląda.
tecdswv4t
Zaczyna się sankcjonowanie, a jak historia uczy, wiemy jak to działa. Zachód ma kłopoty ze zlotem fizycznym to teraz za jego brak i wzrost cen odpowiedzialny będzie Putin ! Hahahaha
Chiny, Indie i Brazylia dziękują USA i reszcie krajów!! Mają już tanią rosyjską ropę, teraz będą miały zapasy złota!! A Polska? A Polska ma drogi
Zaczyna się sankcjonowanie, a jak historia uczy, wiemy jak to działa. Zachód ma kłopoty ze zlotem fizycznym to teraz za jego brak i wzrost cen odpowiedzialny będzie Putin ! Hahahaha
Chiny, Indie i Brazylia dziękują USA i reszcie krajów!! Mają już tanią rosyjską ropę, teraz będą miały zapasy złota!! A Polska? A Polska ma drogi prąd, szalejącą inflację, braki węgla i nowy sztandarowy program PiS- Chrust +...... Ach, zapomniałbym-mamy jeszcze stada "mędrców" twierdzących, że inflacja to wina Putina (bo pisowski socjal przecież nie mógł napędzić inflacji....) i że dla wsparcia synów i wnuków bestialskich oprawców spod znaku czerwono-czarnej flagi warto głodować i

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki