Wielka Brytania: Największa na świecie przybrzeżna farma wiatrowa

23.09. Londyn (PAP) - 100 wiatrowych turbin na otwartym morzu o łącznej mocy 300 megawatów - tę największą na świecie przybrzeżną farmę wiatrową otworzył w czwartek szwedzki koncern energetyczny Vattenfall u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w pobliżu Ramsgate.

Budowa morskiej elektrowni wiatrowej Thanet, która może zapewnić zasilanie 200 tys. gospodarstw domowych, pochłonęła 880 mln funtów. Gigantyczne turbiny pracują ok. 12 km na północny wschód od brzegu hrabstwa Kent, na obszarze 35 kilometrów kwadratowych. Każda ma 115 m wysokości. Głębokość wody w tym miejscu wynosi ok. 20-25 m.

"To niezwykłe osiągnięcie, a także wielkie wyzwanie inżynieryjne. To również znaczący krok dla Wielkiej Brytanii, pokazujący naszą determinację, by poprawić nasz bilans w produkcji energii odnawialnej - obecnie jesteśmy pod tym względem na 25. miejscu wśród 27 krajów Unii Europejskiej. Chcemy być najbardziej +zielonym+ rządem w historii. To duży krok naprzód w tym kierunku" - powiedział minister do spraw energii i zmian klimatycznych Chris Huhne podczas konferencji prasowej na morzu w pobliżu elektrowni.

Zapewnił, że Wielka Brytania wypełni nałożony przez Unię Europejską na kraje członkowskie obowiązek zapewnienia 15 proc. odnawialnych źródeł energii w 2020 r. Obecnie z takich źródeł pochodzi 3 proc. energii na brytyjskim rynku. Minister podkreślił, że w tej sprawie istnieje zgoda wszystkich trzech kluczowych partii na brytyjskiej scenie politycznej.

Prezes macierzystej firmy Grupy Vattenfall - Vattenfall AB - Oystein Loseth podkreślił, że choć nowa strategia grupy zakłada koncentrację na mniejszej niż dotychczas liczbie krajów - Szwecji, Niemczech i Holandii - to inwestycje w energię wiatrową pozostają dla niej kluczowym obszarem działalności.

"Najlepszy kraj, by budować i zarządzać elektrowniami wiatrowymi to Wielka Brytania - dlatego tu jesteśmy. Zbudowaliśmy największą farmę przybrzeżną na świecie. To kierunek przyszłości, chcemy iść w stronę produkcji o niskiej emisji dwutlenku węgla, a to oznacza koncentrację na źródłach odnawialnych" - powiedział.

Jak poinformował, w ciągu najbliższych 5 lat Vattenfall zainwestuje 3 mld euro w odnawialne źródła energii. W latach 2009-2011 koncern zbuduje w sumie 9 farm wiatrowych w 6 krajach. Wliczając Thanet, Vattenfall produkuje obecnie 25 proc. światowej energii pozyskiwanej z morskich elektrowni wiatrowych.

Firma Vattenfall zdobyła pozycję na brytyjskim rynku dzięki nabyciu w 2008 roku trzech brytyjskich firm z sektora energii wiatrowej. Farma Thanet stała się częścią jednego z nabytych przedsiębiorstw.

Grupa Vattenfall zatrudnia około 42 tys. pracowników. Spółka macierzysta - Vattenfall AB - jest w całości własnością szwedzkiego skarbu państwa.

W 2009 roku firma prowadziła działalność w Szwecji, Danii, Finlandii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Dzięki nabyciu holenderskiego przedsiębiorstwa energetycznego Nuon, firma Vattenfall rozszerzyła w 2009 roku swój obszar działania na Holandię i Belgię. Zgodnie z ogłoszoną w tym tygodniu nową strategią, ma się jednak wycofać z niektórych krajów, w tym z Polski. (PAP)

lun/ pad/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil