Brytyjscy urzędnicy przeciw wykluczeniu Huawei z 5G?

Brytyjscy urzędnicy zaproponowali przyznanie Huawei ograniczonej roli w przyszłej brytyjskiej sieci 5G, wbrew wezwaniom USA do całkowitego wykluczenia chińskiej firmy w związku z obawami przed szpiegowaniem - podał w czwartek Reuters, powołując się na dwa źródła.

(fot. Aly Song / Reuters)

Rekomendacja, przedstawiona na środowym spotkaniu wysokich rangą urzędników rządowych i agencji bezpieczeństwa, poprzedza przyszłotygodniowe posiedzenie brytyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące dopuszczenia sprzętu Huawei - podają źródła.

Urzędnicy zaproponowali zakazanie Huawei korzystania z wrażliwej, kluczowej ze względu na dane części sieci i niedopuszczenie do systemów rządowych, co ściśle odzwierciedla tymczasową decyzję podjętą w 2019 roku przez rząd ówczesnej premier Theresy May.

"Techniczne i polityczne wytyczne nie zmieniły się. Teraz wszystko sprowadza się do politycznej kalkulacji" - powiedziało Reutersowi anonimowo jedno ze źródeł.

Wielka Brytania znajduje się w centrum geopolitycznego sporu wokół Huawei, który jest największym na świecie producentem mobilnych urządzeń sieciowych. Londyn musi zrównoważyć swoje "specjalne stosunki" ze Stanami Zjednoczonymi, ważne powiązania handlowe z Chinami i ostrzeżenia przemysłu, że zakaz dla Huawei kosztowałby miliardy funtów i opóźniłby wprowadzenie w Wielkiej Brytanii superszybkich połączeń 5G.

Odnosząc się do tych doniesień rzecznik premiera Borisa Johnsona powiedział, że ocena tej kwestii wciąż jest prowadzona. "Prace nad kwestią dostawców wysokiego ryzyka w sieci 5G nadal trwają i po ich zakończeniu zostaną ogłoszone parlamentowi" - poinformował rzecznik.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.