REKLAMA

Większość Polaków zaciska pasa, jednak nie wszyscy. Na to wydadzą większe pieniądze

2023-03-28 06:01
publikacja
2023-03-28 06:01

Dużych wydatków nie planuje w tym roku 67 proc. rodaków – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”. Co trzecia osoba, która chce przeznaczyć w najbliższym czasie "istotną sumę" na jakiś cel, wskazuje na podróże.

Większość Polaków zaciska pasa, jednak nie wszyscy. Na to wydadzą większe pieniądze
Większość Polaków zaciska pasa, jednak nie wszyscy. Na to wydadzą większe pieniądze
fot. Sheviakova Kateryna / / Shutterstock

Wśród osób, które na pytanie o to, czy planują w tym roku większe wydatki odpowiedziało „nie”, najwięcej jest kobiet - 73 proc. w porównaniu do 61 proc. mężczyzn. Odpowiadali tak również 18-29 latkowie (81 proc.) oraz osoby po 70. roku życia (78 proc.). Większych wydatków w tym roku nie planują także mieszkańcy wsi (73 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (80 proc.) oraz zarobkami do 2 tys. zł na rękę (86 proc.) - wskazano w badaniu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”. W sumie 67 proc. ankietowanych w 2023 r. nie planuje dużych wydatków.

Przemysław Tadrak z Santander Consumer Banku zwrócił uwagę, że co trzeci Polak przyznał jednak, że zamierza wydać więcej w najbliższych miesiącach (33 proc.). Byli to głównie mężczyźni, respondenci w wieku 40-49 lat (51 proc.) oraz mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób (43 proc.). W tej grupie znalazło się też najwięcej osób z wykształceniem wyższym (41 proc.) oraz z dochodem od 4 tys. do 4 tys. 999 zł netto miesięcznie (62 proc.) - wyjaśnił, komentując dla PAP wyniki badania.

Reklama

Na co wydamy większe sumy?

Osoby planujące większe wydatki zamierzają przeznaczyć pieniądze głównie na podróże (30 proc.). Marzą o tym głównie kobiety (38 proc. w porównaniu do 24 proc. mężczyzn) oraz osoby po 30. i 40. roku życia (powyżej 40 proc. wskazań w obu grupach wiekowych). Drugie miejsce zajął remont mieszkania lub domu (29 proc.). Taki plan ma najwięcej 60-69 latków (58 proc.) oraz mieszkańców wsi (34 proc.). Trzecim wskazaniem jest zakup sprzętu RTV/AGD lub mebli (18 proc. w obu przypadkach). Pierwszą kategorią są zainteresowani zwłaszcza 30-latkowie (60 proc.), natomiast drugą - osoby po 40. roku życia (32 proc.). Z kolei co dziesiąty planuje kupno domu, mieszkania albo samochodu (10 proc.).

W nowe miejsce zamieszkania chce zainwestować co czwarty respondent z terenów wiejskich (23 proc.) i 13 proc. osób z metropolii, natomiast nowe auto najbardziej interesuje mieszkańców wsi (18 proc.) i mężczyzn (13 proc.).

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Badanych zapytano również o to, jaki produkt bankowy byłby ich zdaniem obecnie najbardziej pomocny w zachowaniu stabilności domowego budżetu. Karta kredytowa otrzymała 13 proc. wskazań, a lokata - 12 proc. Na trzecim miejscu znalazł się rachunek oszczędnościowy (9 proc.). Rzadziej wskazywane były takie rozwiązania jak kredyt ratalny (6 proc.), internetowy limit odnawialny (5 proc.) czy kredyt gotówkowy (1 proc.).

W przeszłości ankietowani - jak podali - "wspierali" się najczęściej kredytem gotówkowym (41 proc.), ratalnym (39 proc.), kartą kredytową (29 proc.); co czwarty zadeklarował, że lokatą lub rachunkiem oszczędnościowym (27 proc. w obu przypadkach), a co dziesiąty wskazał internetowy limit odnawialny (10 proc.).

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
luckyrich
Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany jest konsumpcjonizm,Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany jest konsumpcjonizm, rywalizacja na ubrania, wczasy, samochody, telefony…. Na pokaz wystawne wesela, chrzciny, komunie… Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jasno wyjaśnia się tam jak kupno pseudopotrzebnych nam rzeczy wpływa destrukcyjnie na nasz majątek ale też jak osiągnąć finansową wolność.
pdox
Taka uroda gatunków gromadnych, że trzeba trochę stroszyć piórka, żeby miec komfort psychiczny zajmowania odpowiedniego miejsca w hierarchii. Dopóki jednak stroszy się za swoje, pochodzące z własnej pracy środki, nie ma w tym nic złego - gorzej, kiedy za to muszą płacić inni, w ramach "sprawiedliwości społecznej". To nie Taka uroda gatunków gromadnych, że trzeba trochę stroszyć piórka, żeby miec komfort psychiczny zajmowania odpowiedniego miejsca w hierarchii. Dopóki jednak stroszy się za swoje, pochodzące z własnej pracy środki, nie ma w tym nic złego - gorzej, kiedy za to muszą płacić inni, w ramach "sprawiedliwości społecznej". To nie tylko socjal, ale też rozmaite dopłaty, dotacje i inne rurki podpięte do "budżetu państwa", z które ssą różne kreatury.
eobywatel
ale na papieroski zawsze znajdzie się kaska xD
1 paczka dziennie => ~16 PLN/dzień => ~112 PLN/tydzień => ~500 PLN/miesiąc (500+ o_O!? ) => ~5400 PLN/rok :P ...za niska akcyza czy coś?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kjx
Już dawno przepili. Wyparowało już dawno.
tomskitom
Ja tam nazbierałem z wakacji na 20% wkład własny i kolejne kredo :)

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki