Większość Niemców przeciwna sankcjom wobec Rosji

2019-08-20 12:43
publikacja
2019-08-20 12:43
fot. Mikhail Metzel / TASS

Większość Niemców jest przeciwna sankcjom wobec Rosji - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu, przeprowadzonego na zlecenie agencji dpa. Więcej obywateli RFN ufa też bardziej prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi niż prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Pięć lat od nałożenia sankcji na Rosję za rozpętanie wojny na Ukrainie i aneksję Krymu restrykcje te popiera 23 proc. Niemców. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii YouGov, 53 proc. mieszkańców RFN chce natomiast natychmiastowego albo stopniowego ich zniesienia. 24 proc. ankietowanych nie ma zdania.

Szczególnie niskie poparcie dla sankcji wobec Rosji utrzymuje się w landach, które przed 1990 rokiem należały do NRD. W Saksonii-Anhalcie wynosi ono 8 proc., w Brandenburgii - 11 proc., w Saksonii - 12 proc., a w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Turyngii - odpowiednio 18 proc. i 21 proc.

Chociaż napięcie na linii NATO-Moskwa znacząco wzrosło od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, to połowa Niemców nie czuje się zagrożona przez Rosję. Przekonanie, że kraj rządzony przez Putina stanowi niebezpieczeństwo dla Niemiec, wyraża 40 proc. badanych. Również w tym przypadku wschód Niemiec jest bardziej przychylny Rosji.

Rosyjski prezydent cieszy się zaufaniem 27 proc. wszystkich Niemców, z kolei Trump - jedynie 6 proc.

Od marca 2014 roku Unia Europejska sukcesywnie wprowadza sankcje gospodarcze, personalne i dyplomatyczne wobec osób i instytucji z Rosji, które przyczyniły się do naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy i jej destabilizacji.

W środę szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas udaje się do Rosji, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem rozmów będzie konflikt na Ukrainie.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ akl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mooooo
Cytat !! Napaści na Ukrainę i aneksie Krymu !! Ale jak USA napadło na Irak i obecnie jest to kolonia z której ssie ropę to już o tym świat zapomniał podobie musli być z Syrią a może ktoś się pokusi i mi powie co się dzieje w roponośnej Libii bo tam tez są macki jankesa na miły bóg bądźmy obiektywni ? Polska Cytat !! Napaści na Ukrainę i aneksie Krymu !! Ale jak USA napadło na Irak i obecnie jest to kolonia z której ssie ropę to już o tym świat zapomniał podobie musli być z Syrią a może ktoś się pokusi i mi powie co się dzieje w roponośnej Libii bo tam tez są macki jankesa na miły bóg bądźmy obiektywni ? Polska po tej aneksi Krymu się totalnie pogoniła bo jak by miała trochę rozsądku to Lwów by wrócił do macierzy
truenemezis
Tym Niemcom to nieźle piorą mózgi, że takie poparcie ma morderca Putin...
eagleeye
To może Niemcy wystąpią z UE i wtedy "no problem". Mogą sobie robić co chcą no chyba że ich tzw. solidarność krajów UE nie obowiązuje

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki