Większość Amerykanów nie zgadza się z Trumpem

2020-06-03 04:43
publikacja
2020-06-03 04:43

Większość Amerykanów popiera protesty, których zarzewiem była śmierć zatrzymanego przez policję w Minneapolis nieuzbrojonego Afroamerykanina. Jak wynika z sondażu Reuters / Ipsos badani krytycznie oceniają reakcję prezydenta Donalda Trumpa na protesty.

/ fot. Jay Mallin / ZUMA Press

Przeprowadzony w poniedziałek i wtorek sondaż opinii publicznej wykazał, że 64 proc. dorosłych Amerykanów z „życzliwością" odniosło się do uczestników protestów, 27 proc. jest im przeciwna, a 9 proc. nie miało zdania na ich temat.

Ponad 55 proc. ankietowanych Amerykanów nie poparło sposobu, w jaki Trump próbuje radzić sobie z protestami. 40 proc. „zdecydowanie” nie zaaprobowała jego postępowania. Z aprobatą spotkał się u jednej trzeciej badanych, jest to jednak niższy odsetek od 39 proc. Amerykanów akceptujących jego prezydenturę.

W opinii mniej niż jednej czwartej Amerykanów biorących udział w sondażu przemoc wobec protestujących była właściwą reakcją władz.Ich zdaniem towarzyszące demontracjom niszczenie mienia podważyło wiarygodność demonstrantów i całego protestu.

Badani są zdania, że protesty pogłębiły poczucie kryzysu w kraju przytłoczonym pandemią koronawirusa, i przyczynią sie do spowolnienia gospodarki.

Wyniki sondażu wskazują, zdaniem badaczy, na ryzyko polityczne Donalda Trumpa, który przyjął twarde stanowisko wobec protestów i zapowiedział wprowadzenie armii dla ich stłumienia, zwiększając tym samym szanse Joe Bidena ,kandydata demokratów w jesiennych wyborach prezydenckich.

Odrębny sondaż Reuters / Ipsos odnotował przewagę Bidena nad Trumpem wśród zarejestrowanych wyborców. Wzrosła do 10 punktów procentowych, co stanowi największy odsetek od początku kwietnia, kiedy to były wiceprezydent stał się prawdopodobnym kandydatem swej partii.

Gubernator Nowego Jorku przypomina demonstrantom o groźbie pandemii

„Wasz cel jest bardzo ważny, wasze oburzenie jest usprawiedliwione, ale kiedy idziecie protestować, pamiętajcie, że jesteśmy wciąż w środku pandemii Covid. Właśnie reaktywujemy gospodarkę zachodniej części stanu Nowy Jork, w dystrykcie kapitolińskim (wokół Albany), zamierzamy wznowić w poniedziałek działalność gospodarczą w mieście Nowy Jork. Protest - tak, demonstrowanie oburzenia - tak, ale bądźcie odpowiedzialni” – apelował Cuomo.

Podkreślił w trakcie konferencji prasowej, że ponowny gwałtowny wzrost przypadków SARS-Cov-2 jest ostatnią rzeczą, jakiej chcieliby wszyscy. Wirus jest bowiem wciąż problemem i wciąż zabija.

Gubernator zauważył, że w obecnej sytuacji wszystkie problemy się zamazują. Jak dodał, COVID-19 to jedna sprawa, oburzenie z powodu zabójstwa Afroamerykanina Gregory Floyda to inna sprawa, a plądrowanie w czasie protestów to jeszcze inna. Argumentował, że należy je od siebie oddzielić. Zwrócił też uwagę, na „największe za jego życia” podziały w Stanach Zjednoczonych.

„Nie możemy zamazać tej linii… nie zamazuj linii dla swojego politycznego celu” – mówił Cuomo, odnosząc się do wypowiedzi Donalda Trumpa, który skrytykował władze Nowego Jorku za zbyt słabą reakcję wobec uczestników protestów.

„Prezydent nie chce rozróżniać grabieżców od protestujących. (…) Nie chce rozmawiać o zabiciu pana Floyda i nie chce rozmawiać o reformie wymiaru sprawiedliwości” – stwierdził gubernator.

Zdaniem Cuomo USA wielokrotnie sprostały wielu wyzwaniom, i mimo tego że Covid jest dzisiaj jednym z najbardziej przerażających z nich, to możliwe jest również rozwiązanie problemów związanych ze słusznym oburzeniem po śmierci Floyda, z reformą wymiaru sprawiedliwości,z głębokimi podziałami między ludźmi.

„Zmiany zachodzą w społeczeństwie, kiedy ludzie są zmobilizowani i zbuntowani. (…) To może być moment wielkich zmian. Wykorzystaj ten moment” - zwrócił się gubernator do prezydenta.

Odnosząc się do zajść w czasie protestów w nocy z poniedziałku na wtorek, zarzucił policji nowojorskiej, że nie była skuteczna w powstrzymywaniu w mieście grabieży i działalności przestępczej.

„Policja i burmistrz nie wykonali swojej pracy zeszłej nocy. (…) Uważam, że burmistrz nie docenia wagi problemu,i nie sądzę, by użył wystarczających sił policyjnych, aby zaradzić sytuacji” - ocenił Cuomo.

Niezależnie od tej krytyki, odpowiadając na pytania dziennikarzy, nie poparł idei wysłania do miasta oddziałów Gwardii Narodowej, wbrew stanowisku burmistrza. Uznał, że pogłębiłoby to jeszcze chaos. Policji, dodał, trzeba udzielić wsparcia i wskazówek.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (32)

dodaj komentarz
jag63
I tak oto, nikczemnie, kończy się karnawał Trumpa i jego rosyjskich przyjaciół.

Przegięli pałę i wahadło odbiło nie tak, jak ukartowali.

.
and00
No fakt, Trump powinien zadzwonić do tego policjanta i powiedzieć mu żeby wstał z szyi tego murzyna...
Pomimo że w tym stanie rządzi gubernator z demokratów, i to jemu a nie Trumpowi pośrednio podlega policja
jag63 odpowiada and00
Incydent z Floydem to była tylko iskra, która wysadziła tę beczkę prochu.

Amerykanie mają serdecznie dość Trumpa i jego "niekonwencjonalnych" pomysłów.
marianpazdzioch
Tam jest JOW, system większościowy. Także prokuratorów wybiera się w wyborach. Gdyby ludzie, większość ludzi, nie chcieli stanowczej policji, to by jej nie było. Nawet przy najpoważniejszych przestępstwach, prokurator może nie brać pod uwagę "ugodowej" postawy pokrzywdzonej rodziny, która woli np. dożywocie Tam jest JOW, system większościowy. Także prokuratorów wybiera się w wyborach. Gdyby ludzie, większość ludzi, nie chcieli stanowczej policji, to by jej nie było. Nawet przy najpoważniejszych przestępstwach, prokurator może nie brać pod uwagę "ugodowej" postawy pokrzywdzonej rodziny, która woli np. dożywocie dla sprawcy i żądać wbrew niej kary smierci. Głośno drze japę hałaśliwa mniejszość. Media to rozdmuchują, siejąc zamęt, ale per saldo niewiele to znaczy.
plutarch
ajwaj, widzę lekki niepokój na kremlu, Trump może nie reelektować
wrocek65 odpowiada (usunięty)
ajwaj znowu to samo..... :(. Jesteś niereformowalny. Bełkot i wrzutki z russia today. Naprawdę Polaków nie interesuje zdanie kremla ! Zajmijcie się swoimi mediami w których manipulujecie faktami robiąc swoim obywatelom wodę z mózgu i nastawiacie ich negatywnie do zachodu i Polski. Ty jesteś tego najlepszym przykładem !
ajwaj odpowiada wrocek65
plujtrach 2.0
Na temat wiedza ZERO
Infantylna propagene oczekuja na twoim forum LGBT
ajwaj odpowiada ajwaj
:)
14 +plusów dodatnich w 3 minuty:)

Piekne paznokie se spilujecie
marianpazdzioch odpowiada ajwaj
Ruski trol w zapętleniu z pisowski trolami. Piękne. Może tak weźcie jeszcze idźcie na inne forum?

Powiązane: Protesty i zamieszki w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki