REKLAMA

Większość Amerykanów nie chce, by korporacje angażowały się politycznie. Sondaż

2021-05-04 22:08
publikacja
2021-05-04 22:08
fot. Vanessa Carvalho / Reuters

Większość Amerykanów jest przeciwnych temu, by korporacje czy organizacje sportowe "wpływały na polityczne, społeczne czy kulturowe zmiany" - wynika z sondażu ośrodka badawczego uczelni Marist College z Poughkeepsie, w stanie Nowy Jork.

W badaniu 57 proc. ankietowanych wyraziło opinię, że korporacje powinny trzymać się z dala od polityki. O dwa punkty procentowe mniej obywateli USA uznało, że powinno tak być również w przypadku drużyn i organizacji sportowych.

Za tym, by wielkie firmy oraz środowiska sportowe angażowały się w zmiany społeczne, opowiedziało się - odpowiednio - 37 i 45 proc. Amerykanów.

Po fali gwałtownych protestów, które przeszły w Stanach Zjednoczonych przed rokiem po zabójstwie przez policjanta Afroamerykanina George'a Floyda, wiele firm oraz sportowych lig szeroko wsparło ruchy walczące o prawa osób czarnoskórych. Decyzje te wzbudziły kontrowersje i wywołały gorące debaty.

W ocenie konserwatywnych komentatorów, badanie Marist dowodzi, że mieszkańcy USA sprzeciwiają się promowanej przez liberałów tzw. woke culture, czyli kulturze wzmacniania świadomości i wrażliwości społecznej.

Ich zdaniem angażowanie się środowiska sportowego w politykę spowodowało spadki oglądalności rozgrywek. Jako przykład na to wskazują m.in. na najlepszą koszykarską ligę świata NBA, która jako organizacja mocno wsparła ruch Black Lives Matter.

Amerykanie o poglądach progresywnych odpierają, że każda platforma jest dobra, by promować prawa człowieka i równość. Podkreślają często, że konieczne jest, by mieszkańcy USA bardziej krytycznie zmierzyli się ze swoją historią oraz zwiększali swoją wiedzę i wrażliwość wobec problemów mniejszości.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski(PAP)

mobr/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
talmud
większość "amerykanow" ma podstawowe wykształcenie ......studia to odpowiednik gminnego gimnazjum (po za paroma wyjątkami".....więc jasie które nie bardzo wiedza gdzie jest europa .....maja aż tak wielkie wyczucie polityczne......LMFAO

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki