Większe obawy biznesu o niewypłacalność kontrahentów

Firmy coraz chętniej korzystają z usługi faktoringu. Sprzedając swoje należności, sięgają także po usługę gwarantującą otrzymanie zapłaty.

Większe obawy biznesu o niewypłacalność kontrahentów
Większe obawy biznesu o niewypłacalność kontrahentów (YAY Foto)

W I kwartale z faktoringu skorzystało niemal 7 tys. przedsiębiorstw. Łącznie odsprzedały wystawione przez siebie faktury o wartości niemal 35 mld zł, czyli o ponad 15 proc. więcej niż przed rokiem - pisze "Rzeczpospolita".

Co ciekawe, bardzo silnie rośnie faktoring pełny, co może być sygnałem, że biznes coraz bardziej obawia się niewypłacalności swoich kontrahentów.

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w 2015 r. wyniosły 134 mld zł. Łączne obroty wszystkich firm faktoringowych szacowane są na poziomie ok. 155 mld zł. Najwięksi faktorzy zrzeszeni w PZF pod względem obrotów to ING CF (18,9 mld), Raiffeisen Polbank (17,7 mld zł) oraz BZ WBK Faktor (17 mld zł).

Obecnie z usług firm zrzeszonych w PZF korzysta 7095 klientów (wobec 6314 na koniec 2014 roku). Są to m.in. przedsiębiorstwa z branży stalowej, paliwowej, motoryzacyjnej i spożywczej (eksportowe). Wiele z nich jest notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Faktorzy sięgają po coraz mniejsze faktury, o czym świadczy 2,5% spadek średniej wartości faktury przedstawianej do wykupu. Wyniosła ona niewiele ponad 20 tysięcy złotych. W 2015 r. do wykupu złożono o 20% więcej faktur o mniejszej wartości, co wpłynęło na spadek średniej. To sygnał dla mniejszych przedsiębiorstw, że również mogą korzystać z usług firm faktoringowych.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~idea

Pasozytniczy faktoring sie rozwija, bo "każdy polak to pijak i złodziej".
Najwieksi zlodzieje to korporacje. Prezes sqrwiel nie płaci, bo moze i co mu zrobisz?
Korposzczury sie płaszcza zamiast mendy z zarządu zabijać.

! Odpowiedz
1 3 ~Idealista

3 dni termin płatności. Albo masz kasę i płacisz, albo weź kredyt i zapłać.

! Odpowiedz
0 1 ~Kamil

No tak ale jaki powinien byc twoim zdaniem?? Pytam szczerze co sadzicie o okresie, ile powinien wynosic?

! Odpowiedz
0 2 ~dygdy

Dostawa i płatność. Żadne odroczone terminy płatne na świetego dygdy
Za klauzule, ze nie wolno cesji, czy płacimy w srody po nasteopnym miesiacu korporacja od dostawców powinna przestac dostawac cokolwiek.
Zarzad moze bezkarnie kraść to kradnie, byznesmen poierdolony. Za opóznienie jeden dzien prezesowi nalezy zniszczyć auto i obić ryj, ale tu wolska moherowa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~miro

bandyte i złodzieja który "wymyslil 2 tygodniowy ( 2 miesieczny) termin płatnosci powinno sie skazac na dożywocie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne