"Wiedźmin" droższy od JSW [Wykres dnia]

Jeszcze kilka lat temu nad Wisłą byłoby nie do pomyślenia, że państwowy gigant, jeden z największych graczy na światowym rynku węgla koksowego, może być wart mniej niż rodzimy producent gier video. Na giełdzie nie ma jednak rzeczy niemożliwych, a przypadek CD Projektu, który wyprzedził właśnie pod względem giełdowej kapitalizacji Jastrzębską Spółkę Węglową, jest na to najlepszym dowodem.

Lipiec 2011 był istotnym miesiącem zarówno w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej jak i CD Projektu. Pod względem wartości spółki dzieliła wówczas jednak przepaść. Pierwsza z nich "spała na gotówce" dzięki węglowej hossie i z pompą wchodziła na giełdę. Rząd reklamował akcje JSW jako świetną inwestycję i namawiał Polaków do wzięcia udziału w ofercie publicznej w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego. Debiut na GPW nastąpił 6 lipca 2011 roku.

Na GPW chciał trafić także CD Projekt. Producent gier wybrał jednak nieco inną drogę i postanowił zrobić to bocznymi drzwiami. Posłużyła do tego notowany już na giełdzie Optimus, dawny hegemon polskiego rynku informatycznego, który po wielu sporach ze Skarbem Państwa - słynna sprawa Romana Kluski - wypadł z biznesu.


Producent gier porozumiał się z dogorywającym Optimusem w 2009 roku, a 25 lipca 2011 nastąpiło przypieczętowanie umowy poprzez zmianę nazwy giełdowej spółki na CD Projekt RED. W tym dniu spółka była wyceniana na 670 mln zł. Dla porównania giełdowa kapitalizacja JSW była wówczas o ponad 21 razy większa i sięgała 14,2 mld zł.

Zestawienie kapitalizacji giełdowej JSW i CD Projektu za okres 25.07.2011 - 15.04.2015
Zestawienie kapitalizacji giełdowej JSW i CD Projektu za okres 25.07.2011 - 15.04.2015 (Bankier.pl)

Kolejne lata przyniosły jednak przecenę węgla, która pociągnęła w dół wycenę JSW stawiając spółkę na granicy niewypłacalności. Momentem kulminacyjnym tego procesu były strajki i odwołanie prezesa, które miało miejsce na początku 2015 roku. Wycena spółki wynosi obecnie zaledwie 1,95 mld zł (stan z 15 kwietnia 2015).

W tym samym czasie CD Projekt podbijał rynek gier komputerowych adaptacją sagi Andrzeja Sapkowskiego pt. "Wiedźmin". Najnowsza gra z serii "Wiedźmin 3: Dziki Gon", jest najbardziej wyczekiwaną grą 2015 roku, a jej premiera ma mieć miejsce 19 maja. Sukcesy poprzednich i oczekiwania wobec nowej części widać po wycenie spółki, która przekroczyła 2 kwietnia 2 mld zł. Obecnie (stan z 15 kwietnia 2015) producent "Wiedźmina" wart jest 2,01 mld zł. Przepaść pomiędzy kapitalizacjami obu spółek przestała istnieć i teraz to Goliat musi gonić Dawida.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 ~mama

Cały normalny świat pozbywa się tego syfu jak węgiel. Tylko w Polsce uważa się go za dobro narodowe i podstawę gospodarki. Jak w Rosji, RPA i innych krajach trzeciego świata. Nawet Chiny od niego odchodzą bo uwazaja że kopać to mogą w Afryce a nie u nich.

! Odpowiedz
0 4 ~ityle

Cena jest oczywistym i jasnym obrazem, tego ile warte jest zarządzanie przez polityków - smutne, ale to obraz straszliwej głupoty. Tyle warte są "nasze elity polityczne".

! Odpowiedz
1 14 ~Ba

Dlatego właśnie JSW wogóle nie powinna była wchodzić na giełdę. Wyciulali ludzi na maxa , dzięki wejściu na giełde wyciągnęli ze spółki miliardy, ludzie poszli kupili , bo POlitycy i niejaki były prezes Z. powiedzieli że na tym zarobią że to "gigant", ludzie wywalili oszczędnośc życiai z myślą że zarobią. A to była normalna legalna kradzież i łatanie budżetu . Z Amber gold się udało z JSW też, kto wie może teraz na "wiedźminie" wyciulają kolejnych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~vik

a ilu ludzi brało kredyt na preferencyjnych warunkach by kupić... tak jak piszesz rozwalili cały przemysl

! Odpowiedz
0 4 ~jka

Wszyscy ci którzy wprowadzili JSW na giełde powinni dostać dożywaocie.

! Odpowiedz
10 3 ~waldek

JSW TO NAJWIĘKSZA FIRMA W EUROPIE I SPRZEDAJE WĘGIEL KOKSOWNICZY ZASTOSOWANIE DO HUT A HUTY TEGO WĘGLA GAZEM NIE ZASTĄPISZ !!! I WĘGIEL SCHODZI NA PNIU ZADZWON DO JSW TO SIĘ DOWIESZ CO TO JEST ZA FIRMA

! Odpowiedz
2 10 ~de

Jak akcje wiedźmina będa po 136 zł to rząd POlityków też go okradnie i też z niego zrobi bankruta. Tak jak to zrobił z Optimusem.

! Odpowiedz
14 0 ~ADAM

"Wiedźmin" JEST NIKIM W PORÓWNANIU DO JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ 2016 AKCJE BĘDĄ W GRANICACH BOGDANKI

! Odpowiedz
2 5 ~jsw-the-end

mówisz o grze na który czeka cały świat , wątpie by na koks czekał choc skrawek tego świata.

! Odpowiedz
4 5 ~gucio odpowiada ~jsw-the-end

dobra gra, ale ich można stworzyć nieskończoną ilość, a złoża koksa i infrastruktury tak łatwo się nie da,

wirtualny świat dla znudzonych ludzi,

tak to jest, że wykreować można wszystko, ale do czasu ....

! Odpowiedz
4 4 ~ga odpowiada ~jsw-the-end

Jak można porównać wogóle grę (coś nie materialnego)do surowca dzieki któremu buduje się świat. Wyloguj się synku z tego matrixa w którym siedzisz i poczytaj trochę co powstaje dzięki surowcą który produkuje JSW. A to że akcje tak nisko stoją to tylko i wyłącznie wina rządu i zarządzającym który nie umieją zarządzać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~no-profit odpowiada ~ga

Zrozum ze ludzie którym zalezy potrafia zrobic cos z niczego to jest wlasnie gra wiedzmin i ludzie którzy nad tym pracowali, JSW nie potrafi zrobic nic z gotowego surowca. Na przyszlosc zastanow sie co piszez lib liżnij nieco ekonomi ... świat stanie sie od razu jaśniejszy.

! Odpowiedz
0 1 ~letalex odpowiada ~ga

ga - to chyba cymbal jakis wiec nie rozumie tak oczywistych spraw

! Odpowiedz
0 0 ~koks

Ceny węgla z ostatnich 20 lat : http://www.steelonthenet.com/files/metallurgical-coal.html

! Odpowiedz
3 0 ~marta

koncerny skupują akcje JSW chcą mieć udział w zarządzaniu zresztą co się dziwić jest okazja tanio kupić

! Odpowiedz
11 1 ~górnik

JSW jest w dobrej kondycji na dzień dzisiejszy a straty tej firmy spowodowane są kupnem kopalni akcje będą chodziły około 100zł do dwóch lat czas pokaże

! Odpowiedz
2 2 ~yasio

A 11bit ile jest warte:-)

! Odpowiedz
5 0 ~roman

będzie nowy prezes to akcje poszybują i znów elity co są przy kasie zarobią kokosy bo to oni wykupują na grube tyś. pod pko b p w Jastrzębiu stoją koniki skupują od górników pakiety pracownicze

! Odpowiedz
2 8 ~ALBIN

Nasz kochany kraj. Taka firma i na dnie..... Tragedia . Na końcu się okaże że mały kiosk na osiedlu lepiej prosperuje niż JSW

! Odpowiedz
2 31 ~cd-projekt

to niech JSW zacznie robić gry o koksie. Ewentualnie strategiczno-ekonomiczne ... jak okradać spólkę i doprowadzić ja do bankructwa.

! Odpowiedz
0 4 ~JanWincent

Kilka tytułów w ciągu roku można wydać, już mam nawet tytuły serii: Czarnecki Tycoon, PO-craft, FiskusPayne, The Lemings itp. itd.

! Odpowiedz
0 1 ~ja

Jestem pracownikiem JSW i widząc co się wyprawia muszę stwierdzić że ten komentarz -"to niech JSW zacznie robić gry o koksie. Ewentualnie strategiczno-ekonomiczne ... jak okradać spólkę i doprowadzić ja do bankructwa." jest chyba najbardziej trafny i nie śmieszy mnie ani troszkę. A co do wyboru prezesa to wygląda na to że szopka bo z góry wiadomo kto nim będzie, wystarczy zobaczyć kto kandyduje. Na dzień dzisiejszy pracownicy poważnie obawiają się o miejsca pracy a kurs na giełdzie chyba oderwał się od rzeczywistości. Myślę że sam złom który znajduję się w "dziurze" jest wart więcej. Ale co tam.... Podobno zarabiam 8 tysiaków :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~kumaty

czyli mamy bańkę na cd projekt, jak pęknie akcja będzie warta 5 zł, wkrótce premiera wiedźmina czas brać krótkie na cdp i zarobić na spadkach ..... :)

! Odpowiedz
1 18 ~trolololinski

Pogratulowac zwiazkowcom.

! Odpowiedz
4 4 ~Kulczas

Mam cicha nadzieke ze cdprojekt osiagnie cene jsw przy debiucie ale to pewnie za kilka lat

! Odpowiedz
3 30 ~Tomi123

Ile jest związków zawodowych w CD Project? Czy jeśli już państwo musi wydać te kilka miliardów, to czy nie rozsądniej by było wpakować je w firmę która się rozwija niż firmę, która się zwija?

! Odpowiedz
4 28 ~Passenger

Ile jest nieudolnych Prezesów i dyrektorów w CD Projekt pobierających milionowe pensje za nieudolność? Czy nie lepiej było zatrudnić w JSW fachowców od zarządzania, a nie partyjnych kolegów, którzy przez 2 lata doprowadzili firmę do takiego stanu??

! Odpowiedz
0 6 ~FK_ odpowiada ~Passenger

a nie lepiej byloby zrobic jedno i drugie?
Mysle ze kompletna glupota jest aby firma finansowala zwiazki zawodowe.. a druga glupota aby polityczne 'Staszki' z tej czy tamtej partii sprawdzaly sie w gospodarce.... a nawet w polityce ;)

! Odpowiedz
0 11 ~Były-Naiwny

Wiedźmin jest lepszy nie tylko od JSW, ale także od różnych wiedźm i jej pociotków ! Przy okazji, dla zagrożonych bezrobociem i chyba wyrzuceniem na bruk górników JSW - proponuję pobranie przez JSW kilku miliardowego kredytu lub emisję kolejnych tak genialnych obligacji - a następnie kupienie od SP jeszcze kilku upadających kopalń. Jak kiedyś WENGIEL pójdzie w górę to różni frajerzy zarobią, że hej ! Ciekawe jakie jest zdanie niejakiego Grada, jakoby eksperta od JSW, atomu i wielu innych spraw ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 0 ~waldek

akcje jsw po wyborze nowego prezesa wzrosną

! Odpowiedz
3 0 ~Robert

jak wybiorą prezesa akcje wzrosną powyżej 20 zł teraz niema kota i akcje spadły

! Odpowiedz
5 1 ~adam

Ten się śmieje co się śmieje ostatni z każdą akcję będzie x5 to załamanie jest chwilowe z powodu zakupu kopalni Szczygłowice

! Odpowiedz
9 1 ~IWONA

AKCJE JSW BĘDĄ KOSZTOWAĆ WIĘCEJ NIŻ BOGDANKI I TO SZYBCIEJ NIŻ MYŚLICIE

! Odpowiedz
2 21 ~Kupiłem-136

Najwyraźniejszym dla mnie potwierdzeniem trupa w szafie był PODEJRZANIE szalony spadek ceny JSW w ciągu 33 dni od debiutu ! Uciekłem z tego smrodu przy 96 zł. i NIGDY NIE UWIERZĘ W AKCJONARIAT OBYWATELSKI - zwłaszcza temu rządowi PO/PSL !!! Wg mnie spadek o ponad 30% w okresie ok. miesiąca TO NIE BYŁ PRZYPADEK ! (chyba że to przypadek dla przeprowadzenia śledztwa prokuratury) - a nie jestem idiotą aby wierzyć w jakiś bełkot o spadku światowych cen węgla, dekoniunkturze itp., zwłaszcza w okresie trzydziestu kilku dni. Przy okazji, czy kurs miał "ubezpieczenie" czyli podtrzymanie kursu, np. miesięczne, przed spadkiem kursu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 ~szefuf

Bardzo dobrze. Jeszcze trochę i może Polacy przestaną być postrzegani na zachodzie jako robole, może to sprawi, że trochę więcej pieniędzy władujemy w nowe technologie. Wolę, żeby dzieci górników kosiły kasę jako programiści, niż na wzór ojców palili opony w Warszawie. Może to ich przekona, żeby porzucić plany rodzinnej tradycji pracy w kopalni. Kopalnie też sprywatyzujemy i polska ruszy trochę do przodu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~szefuf odpowiada (usunięty)

Nie wiem, czy uczyli Cię w szkole, ale jest dużo innych źródeł energii. Co więcej węgiel z prywatnych kopalni jest równie dobry. A jak by nie był, to można sprowadzić, skoro jest taki tani, a tyle na IT zarobimy, że nas będzie stać na import węgla.

! Odpowiedz
1 15 ~Adi odpowiada (usunięty)

JSW nie produkuje węgla dla energetyki to jest węgiel koksowniczy dla hut. Problemem JSW są związki zawodowe, które pasożytują na tej firmie jak pijawki. Mało tego, firma musi płacić związkowcom wypłaty i dawać darmowe pomieszczenia.

! Odpowiedz
0 0 ~Asd odpowiada (usunięty)

To będzie energia wiatrowa, słoneczna, atomowa, geotermalna, lepsze ocieplenie domu czy cokolwiek innego, wszystkim was można zastąpić, a węgiel kupić zza granicy. Górniczku żyjący z cudzego. Jedź pod swoją ziemię, nikt Cie tam nie wpycha.

! Odpowiedz
3 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 65 ~afsd

Jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy tymi firmami. Ilość związków zawodowych!!!

! Odpowiedz
7 44 ~antyprezes

Jest zasadnicza różnica, której nikt nie chce zobaczyć: w cdprojekcie nie ma prezesa narzuconego przez rządzących.

! Odpowiedz
0 16 ~Obiektywnie odpowiada ~antyprezes

Zgadza się, no i WSI, czy inna agentura nie ciągnie z CD Projektów takich profitów, jakie są ciągnięte ze spółek skarbu Państwa.

Te łapki w dół dostałeś albo od ignorantów, albo od kolegów z agentury..

! Odpowiedz
9 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~ddd

to sobie zobacz panie komentatorze ile zarobił cd projekt na wiedźminach i jaką ma kapitalizację, jakby jsw bezmyślnie pompowano mimo słabych wyników też by można było napisać to samo

! Odpowiedz
2 17 ~Biedak

No to teraz tylko czekać aż w CD Projekt powstanie kilka związków zawodowych i uwalą spółkę...

! Odpowiedz
3 5 ~ola

Po prostu jakie się wypracowuje zyski to taka wartość spółki.

! Odpowiedz
28 3 ~jurek35

I tu jest durne ekonomistów myślenie jak można porównywać dwie spółki JSW daje pracę
innym,a CD łapie kasę niektóre spólki Państwo winno dyskretnie wspierać w ciężkich czasach
zbrojeniówka /

! Odpowiedz
7 23 ~sdas

nic nie winno, na zbity pysk górników wyrzucić! Niech sie organizuj i wykupia sami, a jak nie to niech kto inny przejmuje - w mig spółka będzie rentowna.

! Odpowiedz
6 9 ~antyprezes odpowiada ~sdas

Tak, zamknąć w cholerę. Węgiel kupimy od sojuszników, np z Rosji. Górnicy sie przekwalifikuja na bankierów, polityków i prawników. Będziemy bogatym uczciwym i praworządnym państwem.

! Odpowiedz
0 1 ~kami3l odpowiada ~antyprezes

Ale chyba coś nie tak jest, że państwowe spółki nie potrafią wypracować zysku, a jak taką kopalnie przejmą prywatni właściciele nagle zysk się pojawia?? Tylko że wtedy tracą robotę Ci co nic nie robią, jak to sami górnicy mówią, że sporo ludzi jest tam od tego aby tylko kasę brać, a nic nie robią tylko siedzą na stołkach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~dasdas odpowiada ~antyprezes

mnie nie obchodzi na kogo się przekwalifikują, o mnie się nikt nie troszczy. Budżetówkę w 90% trzeba pogonić: górników, "służbę" zdrowia, nauczycieli i całą resztę armii nierobów

! Odpowiedz
1 5 ~jo44

Jak juz wszystkie akcje przejda do docelowych wlascicieli, jak cementownie, cukrownie, huty etc kapitalizacja wroci do wlasciwych poziomow. Obecny poziom, to poziom ,transferowy, ... Cala gpw

! Odpowiedz
1 11 ~CIA

Drenaż spółek SP jest powszechnie znany i ukrywany.

! Odpowiedz
0 12 rpkinwestycje

To słabo go ukrywają, skoro jest powszechnie znany.

! Odpowiedz
0 2 ~anonim odpowiada rpkinwestycje

Nie mówią o tym w tv, a zapytany polityk zawsze zaprzeczy. Czy tym sie charakteryzuje ukrywanie, czy informowanie. Zreszta nie ważne. Kradną .uje na potęgę!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
JSW -0,99% 41,92
2019-07-23 17:03:11
WIG -0,29% 60 750,64
2019-07-23 17:05:00
WIG20 -0,28% 2 335,86
2019-07-23 17:15:00
WIG30 -0,35% 2 669,69
2019-07-23 17:15:00
MWIG40 -0,49% 4 031,58
2019-07-23 17:15:00
DAX 1,64% 12 490,74
2019-07-23 17:37:00
NASDAQ 0,36% 8 233,75
2019-07-23 20:03:00
SP500 0,55% 3 001,46
2019-07-23 20:03:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.