REKLAMA

Więcej tajwańskich inwestycji w Polsce

2006-09-28 09:27
publikacja
2006-09-28 09:27
Coraz więcej firm z Tajwanu interesuje się Polską, a to oznacza więcej inwestycji z branży IT. Po takich firmach, jak tajwański Asus, TPV czy MSI rozeznanie na polskim rynku robią producenci LCD - AU Optronics, drugi na świecie producent ekranów ciekłokrystalicznych czy Chi Mei.

Tajwan zajmuje 16. miejsce wśród światowych inwestorów. W tym roku wartość tajwańskich inwestycji w Polsce może znacznie wzrosnąć. Ich łączna wartość szacowana jest na 40-50 mln USD.

Obecnie polskim rynkiem interesują się kolejni tajwańscy producenci paneli LCD - AU Optronics (AUO), Chi Mei. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) zaproponowała AUO dwie działki po 20 ha każda. Tajwański Advantech, największy na świecie producent komputerów przemysłowych, przymierza się do otwarcia w Polsce centrum serwisowego.

Do tej pory tajwański Asus otworzył w Polsce centrum serwisowe, TPV – buduje fabrykę telewizorów LCD w Gorzowie Wielkopolskim i prawdopodobnie przejmie zakład w TTE w Żyrardowie, a tajwański producent płyt głównych MSI w tym roku otworzył oddział serwisu i konserwacji we Wrocławiu.

Jednak tajwańskie inwestycje w Polsce nie ograniczają się tylko do branży elektronicznej. W Kutnie powstała fabryka IDEAL. Może zatem do Polski trafią też inne tajwańskie firmy, jak GIANT i Merida.

19 października do Polski przyjeżdża grupa kolejnych potencjalnych inwestorów z Tajwanu. „Będą to 44 firmy, w tym producenci części samochodowych, maszyn, sprzętu medycznego i elektronicznego. 4-5 firm rozważa inwestycje w Polsce” - mówi Jeremi Horng, szef polskiego oddziału tajwańskiej rządowej organizacji wspierającej handel i inwestycje-TAITRA.

Polska jednak słabo wypada na tle Słowacji i Czech, które pod wieloma względami są atrakcyjniejsze dla tajwańskich firm. Jeremi Horng twierdzi, że nasi sąsiedzi nie stawiają przed inwestorami zagranicznymi takich przeszkód administracyjnych. „Nawet jeśli złożymy wszystkie dokumenty w wymaganym terminie, to i tak możemy mieć problem z otrzymaniem karty pobytu na czas” - twierdzi szef TAITRA.

W 2005 r. inwestycje zagraniczne z Tajwanu wyniosły w Polsce 6 mln USD, w pierwszej poł. tego roku 8 mln USD – wskazują dane GUS.

E.B.
Na podstawie: „Puls Biznesu”
Małgorzata Grzegorczyk, "Firmy z Tajwanu skanują Polskę"
Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki