REKLAMA
BADANIE

UEWięcej prądu z wiatru i słońca niż z innych źródeł. Po raz pierwszy w historii

2023-02-01 19:00
publikacja
2023-02-01 19:00

W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii turbiny wiatrowe i panele słoneczne stanowiły największe źródło prądu w UE - informuje brytyjski think tank klimatyczny Ember. Organizacja zaznacza, iż wzrosło również zużycie węgla, ale znacznie mniej niż się obawiano.

Więcej prądu z wiatru i słońca niż z innych źródeł. Po raz pierwszy w historii
Więcej prądu z wiatru i słońca niż z innych źródeł. Po raz pierwszy w historii
fot. Bilanol / / shutterstock

Więcej niż z elektrowni jądrowych

W 2022 r. 22,28 proc. całej energii elektrycznej w UE pochodziło z turbin wiatrowych lub paneli słonecznych, podczas gdy udział elektrowni jądrowych utrzymał się na poziomie 21,92 proc. - poinformowała organizacja w najnowszej analizie dotyczącej transformacji energetycznej. Zgodnie z jej danymi elektrownie gazowe wytwarzały prawie jedną piątą (19,91 proc.), a elektrownie węglowe 16 procent energii.

Zdaniem brytyjskiego think tanku, mimo tego, iż energia elektryczna wytworzona przez słońce i wiatr jest traktowana jako bardziej zawodna ze względu na wpływ czynników pogodowych, to jednak właśnie ona uchroniła kraje UE przez kryzysem energetycznym.

Wzrost udziału węgla nie był znaczący

Oprócz zielonej energii w ubiegłym roku popularniejszy stał się również węgiel - wskazano w opracowaniu. Wynika z niego, że wytwarzanie energii elektrycznej z węgla wzrosło o 7 procent. „Wzrost energii wiatrowej i słonecznej oraz spadek popytu zapobiegły znacznie większemu powrotowi węgla. Ogólnie rzecz biorąc, wzrost udziału węgla nie był znaczący: udział energii elektrycznej wytwarzanej przez UE z węgla pozostaje dziś niższy niż w 2018 r.” – wyjaśniono w raporcie.

Ember zaznacza, że wzrost popularności węgla, a co z tym idzie, jego ceny, będzie krótkotrwały, a wynika to z tego, iż elektrownie wodne jak i jądrowe powinny w 2023 r. osiągnąć lepsze wyniki niż w zeszłym roku. Organizacja prognozuje, że zużycie paliw kopalnych spadnie w tym roku nawet o 20 proc.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Raport brytyjskiej organizacji powstał w oparciu o dane Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) oraz Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych (ENTSO-E).

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
dididif
naiwny by pomyślał, że przebite zostało pięćdziesiąt procent, a tu 23%.
to zielono-czerwone bydło prowadzi nas do katastrofy bez skrupułów.
tom979
Niech jeszcze napiszą ile z tego prądu z wiatraków zostało wykorzystane w sieci a ile się zmarnowało. Nie ważne wyprodukować. Ważne wykorzystać. Wiatraki są nieprzewidywalne. Wiatr ciągle nie wieje a ludzie muszą mieć prąd cały czas. No i konwencjonalne elektrownie i tak muszą pracować. A wiatraki marnują prąd bo nie mamy magazynów Niech jeszcze napiszą ile z tego prądu z wiatraków zostało wykorzystane w sieci a ile się zmarnowało. Nie ważne wyprodukować. Ważne wykorzystać. Wiatraki są nieprzewidywalne. Wiatr ciągle nie wieje a ludzie muszą mieć prąd cały czas. No i konwencjonalne elektrownie i tak muszą pracować. A wiatraki marnują prąd bo nie mamy magazynów energii. Lepiej sprzedawać wiatraki bo na tym zysk. A budowanie magazynów energii to już się na tym nie zarabia.
lipsk
Dobrze że prąd w ue nie jest w 100% z panela i wiatraka. Bo nie było by na kogo zwalić że prąd drożeje.
jas2
Kiedy wiatr wieje, Niemcy mają ogromną nadwyżkę prądu z wiatraków, więc nie ma sensu, żebyśmy i my stawiali wiatraki. W czasie wietrznej pogody, możemy brać od nich prąd za półdarmo, albo nawet za darmo, bo nie mają co z nim zrobić. Magazynować się nie da.

W czasie bezwietrznej pogody - odwrotnie. Ratujemy Niemców prądem z węgla.
jkl777
Kiedy w Polsce wieje, w Niemczech nie wieje. Kiedy nie wieje w Polsce, w Szwecji wieje. Kiedy nie wieje w Szwecji, wieje w Grecji... i tak w kolo Macieju. I jeszcze za darmo... wiatrak, panel o barbórki nie woła... i nie smrodzi... i nie promieniuje...
drzaraza
Gdzie obowiązek budowy magazynów energii dla prosumentow , wytwórców i sprzedawców.
jas2
Samochody elektryczne rozwiążą ten problem.
samsza
Wiadomo skąd drożyzna, zazieleniło się w prądzie.
darius19
woow!!! gratulacje. A Polska tez ma wklad. Ucieczka do przodu. No i uniezaleznianie sie od bandyckiej Rosji
benq1979
A backup tego słońca i wiatru leży na hałdach z węglem i w magazynach gazu. Żeby można było w każdej chwili zastąpić tą "zieloną ściemę" trzeba zaniżać moce w konwencjonalnych siłowniach, żeby cały czas utrzymywać tzw. wirującą rezerwę. Zielona ściema to produkt dla IDIOKRACJI.

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki