REKLAMA

Więcej pracy w przemyśle i coraz wyższe zarobki

2021-05-15 06:45
publikacja
2021-05-15 06:45
Więcej pracy w przemyśle i coraz wyższe zarobki
Więcej pracy w przemyśle i coraz wyższe zarobki
/ Pexels

Polski przemysł miał się nieźle nawet podczas jesiennego lockdownu. Ale w marcu przemysł wystrzelił. Firmy zatrudniają na potęgę, a wiele z nich już zgłasza problem z pozyskaniem kadr - informuje sobotnia "Gazeta Wyborcza".

Jak przypomina gazeta, według danych z Eurostatu opublikowanych we wrześniu 2020 roku polski przemysł zanotował najlepsze wyniki w całej Unii Europejskiej. "Oprócz Polski jeszcze tylko w Portugali produkcja przemysłowa była na plusie. Do końca roku polski przemysł był nad kreską" - pisze dziennik.

"Co prawda produkcja przemysłowa w styczniu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym o 0,9 proc., ale w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,1 proc. Luty też był gorszy od oczekiwań. Prognozowano około 4,5-proc. wzrost, tymczasem z danych GUS wynika, że przemysł rok do roku urósł zaledwie 2,7 proc. Tym bardziej nikt nie spodziewał się tak dobrego wyniku w marcu. Nawet analitycy przecierali oczy ze zdumienia. Z danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa urosła wówczas aż o 18,9 proc. rok do roku i 18,6 proc. w porównaniu z lutym. To historyczny rekord" - czytamy.

Gazeta wskazuje, że w branży przemysłowej zapotrzebowanie na pracowników jest duże. "Tak duże, że w większości regionów kraju branża produkcyjna zaczyna sygnalizować trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów" - podaje.

"Dotyczy to przede wszystkim stanowisk, na których potrzebni są pracownicy o określonych kwalifikacjach technicznych, ale już są takie miejsca, jak Wielkopolska, Śląsk, Dolny Śląsk, gdzie brakuje także chętnych na podstawowe stanowiska" - powiedział "GW" rzecznik prasowy agencji rekrutacyjnej Randstad Polska Mateusz Żydek.

"Rozwiązaniem byłoby pozyskanie kandydatów z innych regionów kraju, szczególnie tych, gdzie poziom bezrobocia jest wyższy, ale specyfiką polskiego rynku pracy jest niechęć Polaków do relokacji" - ocenił Żydek.

Dziennik podaje również, że z danych portalu Wynagrodzenia.pl wynika, że pracownik produkcji zarabia średnio 3,4 tys. zł brutto. "Inżynier produkcji - 6,6 tys. zł brutto. Operator maszyny - 4,2 tys. zł brutto. Takie też stawki można aktualnie znaleźć w ogłoszeniach. Na horyzoncie widać jednak podwyżki. Firmy, chcąc przyciągnąć pracowników będą na nie skazane" - dodaje "GW". (PAP)

bf/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
Zielona wyspa Niby mlekiem i miodem płynąca?????.
grzegorzkubik
Bankier zaczyna pisać jak jest. Jest to dobre info dla poszukujących pracy i zapowiedź spadku bezrobocia.
ajwaj_
"Bankier" zmienil wlasciciela ?

Z szamba i metra mulu , robi kraj kwitnacej paproci :):):)
demeryt_69
Wciąż posiada ich Bonnier, dawniej Hirschel - $zalom!
itso_agresja_indukowana
Zza okna biurowca świt wygląda zupełnie inaczej
samsza
Z jakiego kraju sprowadzicie tych 500 tys. nowych pracowników ?

Może to tylko fikcyjne "miejsca pracy" jako prezent dla Lewicy za odpowiedzialne głosowania ?
grzegorzkubik
Z Polski szanowny panie. Przecież mamy ok 1 mln bezrobotnych.
dawcakapitalu
A o jakich stanowiskach mowa? Bo jako inżynier nie mogę znaleźć pracy w Krk od pol roku. Co prawda mam małe doświadczenie No ale skoro przemysł wystrzelił to powinni brać i szkolić
bt5
Na roboli niekwalifikowanych przemysł żada doswiadczenia zawodowego w przemyśle to nie licz że przeszkola inżyniera. Choć oczywiscie to co sie dzieje nie trzyma się kupy z nawijaniem o rozpaczliwych brakach pracowników. 15 lat temu jak było wejscie do UE i sam wyjeżdzałem i mnie i kolegę inżyniera firma wzięła tam Na roboli niekwalifikowanych przemysł żada doswiadczenia zawodowego w przemyśle to nie licz że przeszkola inżyniera. Choć oczywiscie to co sie dzieje nie trzyma się kupy z nawijaniem o rozpaczliwych brakach pracowników. 15 lat temu jak było wejscie do UE i sam wyjeżdzałem i mnie i kolegę inżyniera firma wzięła tam do przyuczenia i teraz uwaga : na przyuczeniu była normalna stawka jak dla kwalifikowanych. W Polsce jest ze strony firm ściema że kogoś potrzebuja i że dobrze płaca.
demeryt_69
Poważnie chcesz, żeby szkolić inżynierów? Cyrk :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki