Więcej pracy dla budowlańców, a mniej dla doradców

Ofert pracy przybywa - w pierwszym kwartale 2018 roku opublikowano na portalu Pracuj.pl o 6 proc. więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie rok temu. Branże, które najmocniej poszukują specjalistów, to przede wszystkim handel hurtowy/sprzedaż b2b, finanse oraz handel detaliczny. 

(FORUM)

- Za nami kolejne dobre trzy miesiące, podczas których firmy kusiły specjalistów coraz lepszymi warunkami pracy. Ciekawe wydają się w tym kontekście najnowsze dane Eurostatu, zgodnie z którymi stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym zaledwie 4,4 proc., co daje nam 7. miejsce w całej Unii Europejskiej. Na rynku dostępnych jest więc coraz mniej specjalistów. Związana z tym rywalizacja na jakościowe oferty powoli staje się wymogiem, zwłaszcza w branżach o dużej dynamice wzrostu i zapotrzebowaniu na ekspertów - komentuje wyniki raportu Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl. 

Jak wynika z danych opracowanych przez Pracuj.pl, w nieznaczny sposób zmienia się sytuacja na rynku pracy. W pierwszym kwartale 2018 roku szukano kandydatów z branż handel hurtowy/sprzedaż B2B (12 proc.), sektor finansowego (10 proc.), IT (8 proc.), handel detaliczny/sprzedaż B2C, produkcja FMCG i dóbr użytkowych oraz przemysł ciężki i chemiczny (po 7 proc.).

W stosunku rok do roku nastąpił wysyp ogłoszeń w branży budownictwo/inżynieria oraz przemysł ciężki i chemiczny, natomiast spadek odnotowała jedynie branża doradztwa i konsultingu, która opublikowała o 9 proc. mniej ogłoszeń niż w pierwszym kwartale 2017 roku.

Pracodawcy szukali również następujących specjalistów: ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT oraz finansów. Co czwarte ogłoszenie było kierowane do specjalistów od obsługi klienta, natomiast do ekspertów IT 15 proc. ogłoszeń, finansistów - 14 proc., a inżynierów - 12 proc. Wzrosła liczba ofert dla specjalistów od budownictwa - o 41 proc., o 29 proc. - inżynierów, 25 proc. - ekspertów od produkcji, a o 23 proc. - logistyków. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 21 websterdxb

Co z tego ze jest praca jak za smieciowe pieniadze

! Odpowiedz
18 9 xiven

przecież to wszystko są śmieciowe branże które powinny wogóle nie istnieć, wzrost ogłoszeń oznacza rozpaczliwą próbę znalezienia ostatnich kandydatów którzy mogliby się skusić by pracować w tym pseudosprzedażowym syfie i wciskać ludziom niepotrzebne bzdety w gardło za 800zł wypłaty na śmieciówce plus ewentualne prowizje...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 pogo0

tak... szczególnie w IT, gdzie większość pensji mieści się między 5 a 20k brutto... zależnie od doświadczenia i tego, czym ów specjalista się zajmuje.
I nawet przy pensjach rzędu 15-20k dla dobrego programisty, wciąż brakuje ludzi do pracy. W sumie skąd mają być, jak dobrzy specjaliści są limitowanym dobrem, a zdecydowana większość z nich już zarabia takie pieniądze i nie widzi sensu w zmianie firmy tylko po to by zarabiać wciąż tyle samo...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 40 pv_value

Z tego co słyszę, to większość młodych jako największą okazję życiową widzi ucieczkę za granicę. To oznacza, że przy selekcji do firm najlepsi będą wchłonięci za granicą. Sytuacja się pogorszy.

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.