Więcej powracających do Polski

Funkcjonariusze SG skontrolowali w piątek ponad 15 tys. osób, które przybyły do Polski – poinformowała w sobotę Straż Graniczna. To średnio o kilka tysięcy osób więcej niż przeciętnie w poprzednich dniach.

(fot. Matthias Wehnert / Shutterstock)

"Na kierunku do Polski skontrolowano 15,3 tys. osób, w tym 10,9 tys. na granicy wewnętrznej (UE – PAP) w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej" – podała SG na swoim profilu na twitterze.

W piątek przyjechało do kraju więcej osób niż w czwartek, kiedy to skontrolowano 12,5 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 8,3 tys. na granicy wewnętrznej z krajami UE. W poprzednich dniach mijającego tygodnia granice przekraczało przeciętnie ponad 11 tys. osób.

Ograniczenia w ruchu granicznym obowiązują od 15 marca. Zgodnie z zapowiedzią szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego mają one potrwać do 13 kwietnia. Niewykluczone, że zostaną przedłużone.

Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych 14 marca w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi wprowadzono tymczasowy zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

Zawieszony do odwołania został również ruch na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Ukrainą i z Białorusią, a na niektórych ograniczony. Również do odwołania ograniczony został ruch na niektórych przejściach granicznych z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, gdzie czasowo została przywrócona kontrola graniczna.

Do Polski mogą wjechać obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy mający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy mający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy mający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Polscy obywatele, którzy wracają do kraju, są rejestrowani, badani i kierowani na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Kwarantanny nie muszą odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego.

Od północy ubiegłego piątku osoby, które z powodu zatrudnienia w innym kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane czternastodniową kwarantanną. 

Autor: Wojciech Kamiński

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 12 numizmatyka

90% ludzi wracających to najgorszy sort (złodzieje, ćpuny i ludzie gadający na polskę jak najgorzej) a teraz ze oni do rodziny wracaja. Dokladnie tak jak ktoś wyżej napisał zamknąć granice jak zrobiła to Ukraina.

! Odpowiedz
10 18 khh

Najgorszy sort to w Polsce zostal, ludzie bez znajomosci jezykow obcych, zadnych przydatnych umiejetnosci, zero wyobrazni i wiedzy o swiecie, wierzacy, ze ziemia jest plaska, Kaczynski to zbawiciel, a Morawiecki jest jego prorokiem...

! Odpowiedz
3 3 katzpodola odpowiada khh

Twoje umiejętności to podcieranie tyłka niemcom? Czy znajomość jezyka Kali jeść, Kali dać? Tylko biedacy wyjeżdżali na Zachód co w Polsce nic nie osiągnęli

! Odpowiedz
6 16 cek

Żeby działała kwarantanna to wszyscy domownicy wraz z powracającym musieli by na niej być

! Odpowiedz
19 34 janek43

po co ich w ogóle wpuszczają? zamknąć granicę tak jak Ukraińcy bo jeszcze nam tutaj przywiozą zarazę jak tam wszędzie jest 30 razy więcej zarażonych niż u nas.

! Odpowiedz
17 26 karbinadel

Zaraz już tu jest od dawna, a ty jesteś jednym z jej obajwów

! Odpowiedz
4 1 set79 odpowiada karbinadel

argumenty na podobnym równie wysokim poziomie janku43 i karbinadelu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne