Więcej kar dla przedsiębiorców w nowych projektach ustaw

Mnożenie kar wobec przedsiębiorców, proponowanie przestarzałych i nieefektywnych rozwiązań prawnych i dalsze zwiększanie kosztów pracy to tylko część z niepokojących pomysłów ustawodawców, na które zwraca uwagę Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Posłowie pracują obecnie nad projektami zmian w kodeksie pracy, które zakazują handlu w niedzielę, zwiększają dodatki za godziny nadliczbowe oraz wydłużają ochronę stosunku pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Proponowane przez PKPP Lewiatan inne metody osiągnięcia tych samych celów, które przyświecają projektodawcom, są konsekwentnie ignorowane przez rząd. Pracodawcy nie mają wpływu na rozwiązania prawne, a dialog społeczny, na który powołują się często politycy praktycznie nie istnieje.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wbrew postulatom przedsiębiorców, rozszerza katalog wykroczeń związanych z prowadzeniem działalności oraz wprowadza nieuzasadnione rygory do ustaw typowo gospodarczych. Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, zwraca ponadto uwagę na nieadekwatność kar w stosunku do popełnionych przez przedsiębiorców wykroczeń oraz na zerwanie z prewencyjną rolą przepisów.

Tak radykalne zaostrzanie kar może osłabić pozycję polskich firm, gdyż w żadnym z państw Unii Europejskiej podobna regulacja nie obowiązuje a pracodawcy nie ponoszą tego rodzaju odpowiedzialności karnej. Lewiatan nie jest przeciwny karaniu pracodawców, którzy łamią prawo pracy, lecz wskazuje na potrzebę zmian systemowych i działania prewencyjne.

Henryka Bochniarz: Kary zamiast prewencji

Niepokój Lewiatana budzą zwłaszcza prezydenckie projekty ustaw: o Państwowej Inspekcji Pracy oraz o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Katarzyna Urbańska, ekspert Departamentu Prawnego Lewiatana, wskazuje na szereg bulwersujących niedopatrzeń i bubli prawnych. Drugi projekt dubluje m.in. przepisy ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, które Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w 2003 r. Tymczasem projekt prezydencki jest oparty na tych samych założeniach i zawiera te przepisy, które Trybunał uznał za niezgodne z Konstytucją RP.

PKPP Lewiatan przedstawił szereg postulatów ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Zaproponował m.in. by pierwsza kontrola PIP miała zawsze charakter instrukcyjno-prewencyjny, a informacje o obowiązujących interpretacjach przepisów były powszechnie dostępne na stronach internetowych PIP i innych organów. Państwowa Inspekcja Pracy jest postrachem dla przedsiębiorców ze względu na nieczytelne przepisy, które są często sprzecznie interpretowane przez różne urzędy.

W prezydenckim projekcie ustawy o PIP zaproponowano katalog kar, który nie uwzględnia realiów gospodarczych, nie uzależnia dotkliwości kar od rodzaju wykroczenia, czy wreszcie lekceważy wielkość i kondycję przedsiębiorstwa. Wnioski pracodawców by rozważyć te czynniki przy tworzeniu nowych regulacji pozostają bez odzewu ustawodawców.
Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~realista

Marzycielu, ech... ale to co dostaniesz w spadku wejdzie w Twoj dochod osobisty i zaplacisz od tego 19 - 40% Pomyslales o tym ??? . Panstwo NIGDY nie bierze mniej. A Ty bys bral?

! Odpowiedz
0 0 ~urzędnik

A może wystarczy 16 euro na godz., tak jak proponują Pracodawcy z Irlandii?
Polscy przedsiębiorcy, przecież jesteśmy w tej samej Europie, co Irlandia.
Chyba, że dla was ta sama Europa, to taki sam zysk, co w "Starej Uni", a płace jak Murzynom, tj. białym "polskim murzynom".
Pani Bochiarz i inni - przebijście irlandyczków - co najmniej 20 euro za godz. (netto) dla POLAKA!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 stanczyk

ok - ale chlebuś - 2 euro, kg szyneczki - 15 euro, kawusia + ciacho 10 euro, czynsz - 800 euro . A 16 euro - owszem - dla wykształconych i pracowitych.

! Odpowiedz
0 0 ~Iblis

Po co placic 16euro jak mozna 2. Durne gadanie, dopoki ludzie sie godza na niskie pensje beda je otrzymywac. Gdy idziesz do fryzjera i on rzada (od Ciebie- jego pracodawcy) 30zl to nie bedziesz mu dawal na sile 150 bo tyle zarabiaja Niemcy. Tez mi argument

! Odpowiedz
0 0 stanczyk

a wystarczyłby jeden drobny strajk przedsiębiorców prywatnych - powiedzmy tydzień zawieszenia działalności. Bez podatków, pensji, zusów, towarów, usług, żarcia, czy zwyczajnego wywożenia śmieci. Ale wszyscy razem i jeden za wszystkich wszyscy za jednego. Bez demonstracji, bez sztandarów, kamieni i burd. Niech Dorn skieruje wojsko do pieczenia chleba.
Jeden dzień bez internetu, jeden dzień bez komóry, jeden dzień bez paliwka, bez fajeczek, bez lekarza, bez baru itd i politycy zrozumieliby dzięki komu ten kraj jeszcze się kręci. A swoją drogą - kto dał tej małpie brzytwę????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jaceksr

KAŻDY PRZEDSIĘBIORCA to POTENCJALNY PODEJRZANY ...... a każda władza jest ....... mimo , że więcej kradnie, psuje, oszukuje i ........ no cóż.....smutne to ale to nasza rzeczywistość .........najlepiej dopierdolić słabszemu ............................................

! Odpowiedz
0 0 ~allach

nienawidzę tch pisdowatych pisuarów,ale po zniesieniu podatku od spaków,i (o ile) wprowadzeniu do kodeksu karnego zasady niech bańdzior sie martwi po wejściu na moją własność ,to będzie trzecia ich udana zmiana w prawodastwie ps.nie zmienia to całości obrazu,że zawłaszczają w kraju władzę w stylu wczesnego Bieruta ,to nie był czasmi krewny kaczorków?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~allach

mienawidzę tch pisdowatych pisuarów,ale po zniesieniu podatku od spaków,i (o ile) wprowadzeniu do kodeksu karnego zasady niech bańdzior sie martwi po wejściu na moją własność ,to będzie trzecia ich udana zmiana w prawodastwie ps.nie zmienia to całości obrazu,że zawłaszczają w kraju władzę w stylu wczesnego Bieruta ,to nie był czasmi krewny kaczorków?

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne