Więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż emigruje. Jako powód gazeta wymienia dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i politykę polskiego rządu.

(fot. Piotr Małecki / FORUM)

"Około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 roku ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys." - pisze "FAZ" we wtorek powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Warszawie.

Jako powód, dziennik z finansowej stolicy Niemiec, wymienia dynamiczną gospodarkę i aktywną politykę rządu zachęcającą do powrotów.

"W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku - o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy" - podkreśla "FAZ". Gazeta przypomina, że po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku rząd PiS wprowadził program 500+ na dzieci i zainicjował program mieszkaniowy skierowany do przedstawicieli "niższej klasy średniej".

"Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach niewymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii" - zauważa "FAZ". Zastrzega jednak, że poważną przeszkodą dla powrotów, szczególnie młodych ludzi, jest wciąż utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.

Polacy wracają do kraju?

Warto zauważyć, czego GUS nie podaje w tej publikacji (ale podawał w poprzednich), że zdarzały się już większe epizody powrotu emigrantów do kraju. W latach 2008-09 liczba emigrantów zmniejszyła się łącznie o 280 tys. Był to wtedy prawdopodobnie zarówno efekt spadku stopy bezrobocia w Polsce, jak i kryzysu finansowego na Zachodzie (choć w 2009/2010 r. Polsce stopa bezrobocia wzrosła wtedy bardziej niż w Wielkiej Brytanii). Ale nie był to trend trwały. Teraz jest jednak więcej powodów, by wracać do kraju – stopa bezrobocia należy w Polsce do najniższych w UE, realne wynagrodzenia wzrosły w ciągu 10 lat o 30 proc., znacząco poprawił się kurs złotego w stosunku do funta. Co więcej, istnieje szansa, że w Polsce nie wrócimy już w przewidywalnej przyszłości do dwucyfrowej stopy bezrobocia - nie pozwala na to chociażby sytuacja demograficzna. 

 

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
39 16 carlito1

TO już nawet niemieckie media opłacili//??? ja tam nie znam nikogo co wraca, za to znam takich co chętnie wyjadą...

! Odpowiedz
26 8 jasiek2017

Od wielu lat ludzie z minimalnym polotem potrafią dobrze zarobić w PL. A od min 3 lat każdy kto wyjeżdża za pracą i "godnym życiem" musi być wyjątkowo nieudolnym człowiekiem nie radzącym sobie z prostym życiem.
Osoby takie liczą tylko na pracę u kogoś i że jakoś to będzie. Starczy na piwo, fajki, popcorn i tyle.
Jak przyjeżdżają do PL to wynajętymi autami, siaty z zakupami i udowadniają jak im się dobrze żyje za granicą. A pelikany łykają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 13 fred_ odpowiada jasiek2017

Jasiu, ostatnio napisales kilka komantarzy, swiadczacych o tym ze albo masz mniej 10 lat lub jestes czlowiekiwm o bardzo niskiej inteligencji oraz masz problemamy emocjonalne.
Oczywiscie nie mam nic przeciwko temu poniewaz kazde spoleczenstwo zawsze cechuje sie szerokim spektrum obywateli, z ktorych kazdy zaslguje na zycie. Z tym, ze proponuje Ci przejsiasc sie na onet lub wp, tam znajdziesz wiecej ludzi na swoim poziomie niz na bankierze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 bt5 odpowiada jasiek2017

Jasiu , kiedyś naprawdę można było troche popaniskować za zagraniczne zarobki, jak wchodzilem do bałaganu to już by ly przy mnie najlepsze laski . Dziś to super problematyczne bo drogo w PL. A swoją droga to prawda że normą było czy jest zawyżanie swoich dochodów za granicą przy jednoczesnym zaniżaniu kosztów. A w Polsce nie jest dalej za różowo, rzut beretem od ciebie czyli w Tczewie zagraniczni dziennikarze "wykryli" obóz pracy wg nich dzie za 400 euro /m-c ludzie na 3 zmiany produkują brytjskie paszport. A przecie to co wykryli to w Polsce żaden obóz pracy lecz normalny polski zakład pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 4 jasiek2017

bt5 i inni proszę o komentarz.

! Odpowiedz
27 1 heldbaum

Spoko, a moze wypowiesz sie w ponizszym:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Akcje-panstwowych-spolek-ze-smieciowymi-wycenami-7825121.html?comments=1#boxArticleComment

Co masz w skrypcie poza wina Thuska?

! Odpowiedz
57 9 andybrandy

Nie wracajcie nieudacznicy !

! Odpowiedz
65 25 orion_orvandil

Najwięksi nieudacznicy zostali w kraju. Osoby ogarnięte wyjechały i już nie wrócą. Osoby mniej rozgarnięte właśnie wracają.

! Odpowiedz
39 25 fred_ odpowiada orion_orvandil

Ludzie wyjezdzaja i wracaja z roaznych powodow. Czesc za pieniedzmi, czesc za miloscia, inni po to by poduczyc sie jezyka czy nowych kwalifikacji w miedzynarodowych zespolach, inni dla przygody, z nudow, jeszcze inni z powodow rodzinnych.
Nie wolno osadzac ludzi bo kazdy jest inny i kazdy ma inna sytuacje.
Mnie emigracja nauczyla, miedzy innymi tego, ze w kazdej narodowosci znajdziesz dobrych i zlych ludzi oraz to ze rasizm, ksenofobia oraz homofobia to sa rzeczami nie do przyjecia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 4 orion_orvandil odpowiada fred_

Poprawność polityczna jest domeną tchórzy i osób mało inteligentnych. Nie tylko można ale i należy osądzać ludzi aby uświadomić osobom mniej rozgarniętym błędy jakie popełniają. Zawsze jest jakaś szansa, że ich to pobudzi do działania.
Z obiektywnych względów ekonomicznych i gospodarczych, siedzenie w zacofanej Polsce nie ma żadnego sensu. Jest tyle ciekawszych destynacji na całym świecie. Prawda jest taka, że duża część osób, która została w Polsce to osoby nieogarnięte życiowo. Jeśli znasz biegle języki obce i masz dobry skill w określonej dziedzinie to szukasz lepszych perspektyw. Jeśli jesteś osobą bez wykształcenia i umiejętności to siedzisz w lokalnym syfie. Szczególną grupą są życiowe gamonie, które jeszcze wizięły kredyty mieszkaniowe na 20 lat+ przy obecnej koniunkturze ale to już wyższy poziom nieogarnięcia osobistego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.