Więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż emigruje. Jako powód gazeta wymienia dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i politykę polskiego rządu.

(fot. Piotr Małecki / FORUM)

"Około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 roku ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys." - pisze "FAZ" we wtorek powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Warszawie.

Jako powód, dziennik z finansowej stolicy Niemiec, wymienia dynamiczną gospodarkę i aktywną politykę rządu zachęcającą do powrotów.

"W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku - o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy" - podkreśla "FAZ". Gazeta przypomina, że po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku rząd PiS wprowadził program 500+ na dzieci i zainicjował program mieszkaniowy skierowany do przedstawicieli "niższej klasy średniej".

"Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach niewymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii" - zauważa "FAZ". Zastrzega jednak, że poważną przeszkodą dla powrotów, szczególnie młodych ludzi, jest wciąż utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.

Polacy wracają do kraju?

Warto zauważyć, czego GUS nie podaje w tej publikacji (ale podawał w poprzednich), że zdarzały się już większe epizody powrotu emigrantów do kraju. W latach 2008-09 liczba emigrantów zmniejszyła się łącznie o 280 tys. Był to wtedy prawdopodobnie zarówno efekt spadku stopy bezrobocia w Polsce, jak i kryzysu finansowego na Zachodzie (choć w 2009/2010 r. Polsce stopa bezrobocia wzrosła wtedy bardziej niż w Wielkiej Brytanii). Ale nie był to trend trwały. Teraz jest jednak więcej powodów, by wracać do kraju – stopa bezrobocia należy w Polsce do najniższych w UE, realne wynagrodzenia wzrosły w ciągu 10 lat o 30 proc., znacząco poprawił się kurs złotego w stosunku do funta. Co więcej, istnieje szansa, że w Polsce nie wrócimy już w przewidywalnej przyszłości do dwucyfrowej stopy bezrobocia - nie pozwala na to chociażby sytuacja demograficzna. 

 

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 fred_

Baca13,
Do jakiego kraju teraz wyjechales, rozumiem ze poza Europe?

! Odpowiedz
14 4 baca13

BBolo, pamiętam jak to zrobiłem jakiś czas temu. Ale juz zdążyłem pomieszkać i znów wyjechałem. Nawet zakupilem kolejny dom za granicą. Tym razem na dobre. Jak masz na luzie pare MLN na wrzucenie we wlasny business, który eksportuje to gra muzyka. W przeciwnym wypadku Polska to teoretyczny kraj! A zycie jest zbyt krótkie aby go konserwować właśnie za Odrą. Mimo wszystko kibicuję!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 28 bbolo

potwierdzam za granica od 19 lat , stanowisko kierownicze, dzieko urodzone na obczyźnie, syn kończy studia za 3 lata na jednej z lepszych uczelni w Europie i podjelismy decyzje że wracamy w maju 2023, a więc nie tylko nieudacznicy, bo ja twierdze że udało mi sie zycie zawodowe, mamy sporo oszczędności, do 50tki jeszcze dość daleko, więc sądze że znajdziemy swoje miejsce w kraju, z naszych znajomych to wracają właściwie ci co są raczej dobrze sytułowani.pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 14 heldbaum

Ciekawe, czyli masz niech bedzie 45 lat, znczy sie syna miales w wieku 22? jeszcze w trakcie studiow?
Moge spytac, dlaczego akurat maj 23 a nie np kwiecien 22 jako data powrotu?

Dla kogos wychowanego za granica, powrot do Najjasniejszej to bedzie zderzenie z pociagiem...
O ile piszes na powaznie, w co smiem watpic.

! Odpowiedz
25 6 orion_orvandil

Dlaczego checesz popełnić taki błąd?

! Odpowiedz
3 15 trollmaster odpowiada heldbaum

hehehe, czytelnik NIE i wielbiciel Urbana. Może kiedyś naprawdę się zderzysz.

! Odpowiedz
10 4 heldbaum odpowiada trollmaster

sam jestes wielbiciel Urbana, przynajmniej te same metody. wypraszam sobie.
Merytorycznie cos potrafisz czy tylko pyszczyc i obrazac?

! Odpowiedz
24 14 grab

A co z tymi którzy zostali za granicą. To są najbardziej wartościowi i wykształceni specjaliści. Wracają nieudacznicy i mali kombinatorzy!

! Odpowiedz
19 3 orion_orvandil

W punkt.

! Odpowiedz
29 37 trooper

Z tym programem mieszkaniowym to trochę przesadzili. Mieszkania nigdy nie były dla Polaków tak bardzo nieosiągalne jak są dzisiaj.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.