Więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż emigruje. Jako powód gazeta wymienia dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i politykę polskiego rządu.

(fot. Piotr Małecki / FORUM)

"Około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 roku ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys." - pisze "FAZ" we wtorek powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Warszawie.

Jako powód, dziennik z finansowej stolicy Niemiec, wymienia dynamiczną gospodarkę i aktywną politykę rządu zachęcającą do powrotów.

"W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku - o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy" - podkreśla "FAZ". Gazeta przypomina, że po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku rząd PiS wprowadził program 500+ na dzieci i zainicjował program mieszkaniowy skierowany do przedstawicieli "niższej klasy średniej".

"Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach niewymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii" - zauważa "FAZ". Zastrzega jednak, że poważną przeszkodą dla powrotów, szczególnie młodych ludzi, jest wciąż utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.

Polacy wracają do kraju?

Warto zauważyć, czego GUS nie podaje w tej publikacji (ale podawał w poprzednich), że zdarzały się już większe epizody powrotu emigrantów do kraju. W latach 2008-09 liczba emigrantów zmniejszyła się łącznie o 280 tys. Był to wtedy prawdopodobnie zarówno efekt spadku stopy bezrobocia w Polsce, jak i kryzysu finansowego na Zachodzie (choć w 2009/2010 r. Polsce stopa bezrobocia wzrosła wtedy bardziej niż w Wielkiej Brytanii). Ale nie był to trend trwały. Teraz jest jednak więcej powodów, by wracać do kraju – stopa bezrobocia należy w Polsce do najniższych w UE, realne wynagrodzenia wzrosły w ciągu 10 lat o 30 proc., znacząco poprawił się kurs złotego w stosunku do funta. Co więcej, istnieje szansa, że w Polsce nie wrócimy już w przewidywalnej przyszłości do dwucyfrowej stopy bezrobocia - nie pozwala na to chociażby sytuacja demograficzna. 

 

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 fred_

Baca13,
Do jakiego kraju teraz wyjechales, rozumiem ze poza Europe?

! Odpowiedz
14 4 baca13

BBolo, pamiętam jak to zrobiłem jakiś czas temu. Ale juz zdążyłem pomieszkać i znów wyjechałem. Nawet zakupilem kolejny dom za granicą. Tym razem na dobre. Jak masz na luzie pare MLN na wrzucenie we wlasny business, który eksportuje to gra muzyka. W przeciwnym wypadku Polska to teoretyczny kraj! A zycie jest zbyt krótkie aby go konserwować właśnie za Odrą. Mimo wszystko kibicuję!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 28 bbolo

potwierdzam za granica od 19 lat , stanowisko kierownicze, dzieko urodzone na obczyźnie, syn kończy studia za 3 lata na jednej z lepszych uczelni w Europie i podjelismy decyzje że wracamy w maju 2023, a więc nie tylko nieudacznicy, bo ja twierdze że udało mi sie zycie zawodowe, mamy sporo oszczędności, do 50tki jeszcze dość daleko, więc sądze że znajdziemy swoje miejsce w kraju, z naszych znajomych to wracają właściwie ci co są raczej dobrze sytułowani.pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 14 heldbaum

Ciekawe, czyli masz niech bedzie 45 lat, znczy sie syna miales w wieku 22? jeszcze w trakcie studiow?
Moge spytac, dlaczego akurat maj 23 a nie np kwiecien 22 jako data powrotu?

Dla kogos wychowanego za granica, powrot do Najjasniejszej to bedzie zderzenie z pociagiem...
O ile piszes na powaznie, w co smiem watpic.

! Odpowiedz
25 6 orion_orvandil

Dlaczego checesz popełnić taki błąd?

! Odpowiedz
3 15 trollmaster odpowiada heldbaum

hehehe, czytelnik NIE i wielbiciel Urbana. Może kiedyś naprawdę się zderzysz.

! Odpowiedz
10 4 heldbaum odpowiada trollmaster

sam jestes wielbiciel Urbana, przynajmniej te same metody. wypraszam sobie.
Merytorycznie cos potrafisz czy tylko pyszczyc i obrazac?

! Odpowiedz
24 14 grab

A co z tymi którzy zostali za granicą. To są najbardziej wartościowi i wykształceni specjaliści. Wracają nieudacznicy i mali kombinatorzy!

! Odpowiedz
19 3 orion_orvandil

W punkt.

! Odpowiedz
29 37 trooper

Z tym programem mieszkaniowym to trochę przesadzili. Mieszkania nigdy nie były dla Polaków tak bardzo nieosiągalne jak są dzisiaj.

! Odpowiedz
51 22 ajwaj

„Wierzę tylko w te statystyki, które sam sfałszowałem.”
Winston Churchill

Niezle trio, "zródla" > GUS, PAPa, FAZ, co jeden to lepsze :)
Jesli magicy sekty PISy wrzucili propagande "powrotów" znaczy, ze jest fala emigracji dramatycznie znowu rosnie

! Odpowiedz
12 9 nonnn

WINNI wracac i wielka Lechie odbudowac. POLACY = PO-Alanach i PO-Lachach.

! Odpowiedz
56 22 wjagus

W tym kraju lada moment zostaną sami księża, urzędnicy i geriatria czekająca na lekarzy, którzy już dawno wyjechali

! Odpowiedz
62 24 kuba_rzeszowiak

Wszystko co zamienicie na PLN zostanie pożarte przez inflacje. Kto trzyma PLN ten będzie biedakiem.

! Odpowiedz
23 26 budzik1981

Potwierdzam. Mieszkam w Szkocji od 14 lat. tu urodziły się nasze córeczki,kupilismy nowy dom,samochody,wycieczki itd. Żyć nie umierać! No i.. do roku 2022 chcemy wrócić. Powodów jest dużo bo ten kraj jest w ruinie. Pracuję w firmie WALMART (asda) w Logistyce od 11lat gdzie nie ma żadnych polaków. I wiem co mówią brytyjczycy,wiem jak żyją więc informację z pierwszej ręki. No i oczywiscie sam doświadczam wiele złego od tego kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 25 heldbaum

Szkocja w runie? Chlopie, odstaw to swinstwo!

! Odpowiedz
51 23 deanm

Tak jest! Wracają... po resztę rzeczy.

! Odpowiedz
24 21 bt5

A wystarczy żeby dziennikarz tej niemieckiej gazety przejrzał polskie strony "Szukam pracy" i przestałby pisac o dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce. Przykładowo "Młode małżeńsywo natychmiast szuka STAŁEJ pracy za granicą", " Szukamy pracy dla pary lub mężą za granicą, prowadzilismy biznes ale zbankrutował". Cały problem z emigracją polega natym że to co dziś oferuje zachodni rynke pracy przyjezdnym a także i swoim ,to daleko odstaje od idyllicznego życia że ot sobie spokojnie pracujemy, zarabiamy duże hajsy i żyjemy na wysokiej stopie. Oferowane prace za granicą to niemal 100% oferty z agencji tymczasowych które nie zapwniają minimum stabilizacji, a obecnie nawet przy wyrównaiu się cen w PL z Zachodem to co się uda tam wydrapać bo tak to trzeba napisac , to skromiuntkie pieniadze w Polsce nie warte wyjazdu. No może w celu częściowo turystycznym , to jeszcze tak. ale o zarobieniu i zwiezieniu konkretnej kasy to nie ma co marzyc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 47 wnr

Jak POKOnani to przeczytają to mogą się załamać - przecież miało być źle

! Odpowiedz
3 46 fred_

Kto nie zaznal emigracyjnego chleba nie powinien sie wypowiadac bo teoria a praktyka to 2 rozne rzeczy.

! Odpowiedz
57 9 andybrandy

Nie wracajcie nieudacznicy !

! Odpowiedz
65 25 orion_orvandil

Najwięksi nieudacznicy zostali w kraju. Osoby ogarnięte wyjechały i już nie wrócą. Osoby mniej rozgarnięte właśnie wracają.

! Odpowiedz
39 25 fred_ odpowiada orion_orvandil

Ludzie wyjezdzaja i wracaja z roaznych powodow. Czesc za pieniedzmi, czesc za miloscia, inni po to by poduczyc sie jezyka czy nowych kwalifikacji w miedzynarodowych zespolach, inni dla przygody, z nudow, jeszcze inni z powodow rodzinnych.
Nie wolno osadzac ludzi bo kazdy jest inny i kazdy ma inna sytuacje.
Mnie emigracja nauczyla, miedzy innymi tego, ze w kazdej narodowosci znajdziesz dobrych i zlych ludzi oraz to ze rasizm, ksenofobia oraz homofobia to sa rzeczami nie do przyjecia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 4 orion_orvandil odpowiada fred_

Poprawność polityczna jest domeną tchórzy i osób mało inteligentnych. Nie tylko można ale i należy osądzać ludzi aby uświadomić osobom mniej rozgarniętym błędy jakie popełniają. Zawsze jest jakaś szansa, że ich to pobudzi do działania.
Z obiektywnych względów ekonomicznych i gospodarczych, siedzenie w zacofanej Polsce nie ma żadnego sensu. Jest tyle ciekawszych destynacji na całym świecie. Prawda jest taka, że duża część osób, która została w Polsce to osoby nieogarnięte życiowo. Jeśli znasz biegle języki obce i masz dobry skill w określonej dziedzinie to szukasz lepszych perspektyw. Jeśli jesteś osobą bez wykształcenia i umiejętności to siedzisz w lokalnym syfie. Szczególną grupą są życiowe gamonie, które jeszcze wizięły kredyty mieszkaniowe na 20 lat+ przy obecnej koniunkturze ale to już wyższy poziom nieogarnięcia osobistego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 2 heldbaum odpowiada orion_orvandil

Upraszczasz, zbytnio.
Mam znajomch tak w Najjajsniejszej jak i na calym swiecie. Rozne sa scenariusze.
Pisze jako ekspat.

! Odpowiedz
20 1 orion_orvandil odpowiada heldbaum

Oczywiście, że upraszczam. Mamy hipotetyczną sytuację, wyprowadziłeś się powiedzmy do Kanady, pracujesz tam od 10 lat, ogarnąłeś sobie całość życia. Dlaczego decydujesz się wrócić do Polski w wieku powiedzmy 40 lat?

! Odpowiedz
1 1 heldbaum odpowiada orion_orvandil

Nie mam pojecia. Chorzy rodzice?

! Odpowiedz
24 4 jasiek2017

bt5 i inni proszę o komentarz.

! Odpowiedz
27 1 heldbaum

Spoko, a moze wypowiesz sie w ponizszym:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Akcje-panstwowych-spolek-ze-smieciowymi-wycenami-7825121.html?comments=1#boxArticleComment

Co masz w skrypcie poza wina Thuska?

! Odpowiedz
39 16 carlito1

TO już nawet niemieckie media opłacili//??? ja tam nie znam nikogo co wraca, za to znam takich co chętnie wyjadą...

! Odpowiedz
26 8 jasiek2017

Od wielu lat ludzie z minimalnym polotem potrafią dobrze zarobić w PL. A od min 3 lat każdy kto wyjeżdża za pracą i "godnym życiem" musi być wyjątkowo nieudolnym człowiekiem nie radzącym sobie z prostym życiem.
Osoby takie liczą tylko na pracę u kogoś i że jakoś to będzie. Starczy na piwo, fajki, popcorn i tyle.
Jak przyjeżdżają do PL to wynajętymi autami, siaty z zakupami i udowadniają jak im się dobrze żyje za granicą. A pelikany łykają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 13 fred_ odpowiada jasiek2017

Jasiu, ostatnio napisales kilka komantarzy, swiadczacych o tym ze albo masz mniej 10 lat lub jestes czlowiekiwm o bardzo niskiej inteligencji oraz masz problemamy emocjonalne.
Oczywiscie nie mam nic przeciwko temu poniewaz kazde spoleczenstwo zawsze cechuje sie szerokim spektrum obywateli, z ktorych kazdy zaslguje na zycie. Z tym, ze proponuje Ci przejsiasc sie na onet lub wp, tam znajdziesz wiecej ludzi na swoim poziomie niz na bankierze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 bt5 odpowiada jasiek2017

Jasiu , kiedyś naprawdę można było troche popaniskować za zagraniczne zarobki, jak wchodzilem do bałaganu to już by ly przy mnie najlepsze laski . Dziś to super problematyczne bo drogo w PL. A swoją droga to prawda że normą było czy jest zawyżanie swoich dochodów za granicą przy jednoczesnym zaniżaniu kosztów. A w Polsce nie jest dalej za różowo, rzut beretem od ciebie czyli w Tczewie zagraniczni dziennikarze "wykryli" obóz pracy wg nich dzie za 400 euro /m-c ludzie na 3 zmiany produkują brytjskie paszport. A przecie to co wykryli to w Polsce żaden obóz pracy lecz normalny polski zakład pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.