Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż emigruje. Jako powód gazeta wymienia dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i politykę polskiego rządu.

"Około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 roku ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys." - pisze "FAZ" we wtorek powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Warszawie.
Jako powód, dziennik z finansowej stolicy Niemiec, wymienia dynamiczną gospodarkę i aktywną politykę rządu zachęcającą do powrotów.
Przeczytaj także
"W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku - o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy" - podkreśla "FAZ". Gazeta przypomina, że po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku rząd PiS wprowadził program 500+ na dzieci i zainicjował program mieszkaniowy skierowany do przedstawicieli "niższej klasy średniej".
Przeczytaj także
"Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach niewymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii" - zauważa "FAZ". Zastrzega jednak, że poważną przeszkodą dla powrotów, szczególnie młodych ludzi, jest wciąż utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.
Warto zauważyć, czego GUS nie podaje w tej publikacji (ale podawał w poprzednich), że zdarzały się już większe epizody powrotu emigrantów do kraju. W latach 2008-09 liczba emigrantów zmniejszyła się łącznie o 280 tys. Był to wtedy prawdopodobnie zarówno efekt spadku stopy bezrobocia w Polsce, jak i kryzysu finansowego na Zachodzie (choć w 2009/2010 r. Polsce stopa bezrobocia wzrosła wtedy bardziej niż w Wielkiej Brytanii). Ale nie był to trend trwały. Teraz jest jednak więcej powodów, by wracać do kraju – stopa bezrobocia należy w Polsce do najniższych w UE, realne wynagrodzenia wzrosły w ciągu 10 lat o 30 proc., znacząco poprawił się kurs złotego w stosunku do funta. Co więcej, istnieje szansa, że w Polsce nie wrócimy już w przewidywalnej przyszłości do dwucyfrowej stopy bezrobocia - nie pozwala na to chociażby sytuacja demograficzna. Polacy wracają do kraju?
Z Berlina Artur Ciechanowicz