REKLAMA

Więcej Polaków wraca do kraju, niż emigruje

2020-02-25 10:07
publikacja
2020-02-25 10:07

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zauważa, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny, niż emigruje. Jako powód gazeta wymienia dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i politykę polskiego rządu.

fot. Piotr Małecki / / FORUM

"Około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 roku ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys." - pisze "FAZ" we wtorek powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego Warszawie.

Jako powód, dziennik z finansowej stolicy Niemiec, wymienia dynamiczną gospodarkę i aktywną politykę rządu zachęcającą do powrotów.

"W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku - o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy" - podkreśla "FAZ". Gazeta przypomina, że po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku rząd PiS wprowadził program 500+ na dzieci i zainicjował program mieszkaniowy skierowany do przedstawicieli "niższej klasy średniej".

"Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach niewymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii" - zauważa "FAZ". Zastrzega jednak, że poważną przeszkodą dla powrotów, szczególnie młodych ludzi, jest wciąż utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.

Polacy wracają do kraju?

Warto zauważyć, czego GUS nie podaje w tej publikacji (ale podawał w poprzednich), że zdarzały się już większe epizody powrotu emigrantów do kraju. W latach 2008-09 liczba emigrantów zmniejszyła się łącznie o 280 tys. Był to wtedy prawdopodobnie zarówno efekt spadku stopy bezrobocia w Polsce, jak i kryzysu finansowego na Zachodzie (choć w 2009/2010 r. Polsce stopa bezrobocia wzrosła wtedy bardziej niż w Wielkiej Brytanii). Ale nie był to trend trwały. Teraz jest jednak więcej powodów, by wracać do kraju – stopa bezrobocia należy w Polsce do najniższych w UE, realne wynagrodzenia wzrosły w ciągu 10 lat o 30 proc., znacząco poprawił się kurs złotego w stosunku do funta. Co więcej, istnieje szansa, że w Polsce nie wrócimy już w przewidywalnej przyszłości do dwucyfrowej stopy bezrobocia - nie pozwala na to chociażby sytuacja demograficzna. 

 

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
fred_
Baca13,
Do jakiego kraju teraz wyjechales, rozumiem ze poza Europe?
baca13
BBolo, pamiętam jak to zrobiłem jakiś czas temu. Ale juz zdążyłem pomieszkać i znów wyjechałem. Nawet zakupilem kolejny dom za granicą. Tym razem na dobre. Jak masz na luzie pare MLN na wrzucenie we wlasny business, który eksportuje to gra muzyka. W przeciwnym wypadku Polska to teoretyczny kraj! A zycie jest zbyt krótkie BBolo, pamiętam jak to zrobiłem jakiś czas temu. Ale juz zdążyłem pomieszkać i znów wyjechałem. Nawet zakupilem kolejny dom za granicą. Tym razem na dobre. Jak masz na luzie pare MLN na wrzucenie we wlasny business, który eksportuje to gra muzyka. W przeciwnym wypadku Polska to teoretyczny kraj! A zycie jest zbyt krótkie aby go konserwować właśnie za Odrą. Mimo wszystko kibicuję!
bbolo
potwierdzam za granica od 19 lat , stanowisko kierownicze, dzieko urodzone na obczyźnie, syn kończy studia za 3 lata na jednej z lepszych uczelni w Europie i podjelismy decyzje że wracamy w maju 2023, a więc nie tylko nieudacznicy, bo ja twierdze że udało mi sie zycie zawodowe, mamy sporo oszczędności, do 50tki jeszcze dość potwierdzam za granica od 19 lat , stanowisko kierownicze, dzieko urodzone na obczyźnie, syn kończy studia za 3 lata na jednej z lepszych uczelni w Europie i podjelismy decyzje że wracamy w maju 2023, a więc nie tylko nieudacznicy, bo ja twierdze że udało mi sie zycie zawodowe, mamy sporo oszczędności, do 50tki jeszcze dość daleko, więc sądze że znajdziemy swoje miejsce w kraju, z naszych znajomych to wracają właściwie ci co są raczej dobrze sytułowani.pozdrawiam
heldbaum
Ciekawe, czyli masz niech bedzie 45 lat, znczy sie syna miales w wieku 22? jeszcze w trakcie studiow?
Moge spytac, dlaczego akurat maj 23 a nie np kwiecien 22 jako data powrotu?

Dla kogos wychowanego za granica, powrot do Najjasniejszej to bedzie zderzenie z pociagiem...
O ile piszes na powaznie, w co smiem watpic.
orion_orvandil
Dlaczego checesz popełnić taki błąd?
trollmaster odpowiada heldbaum
hehehe, czytelnik NIE i wielbiciel Urbana. Może kiedyś naprawdę się zderzysz.
heldbaum odpowiada trollmaster
sam jestes wielbiciel Urbana, przynajmniej te same metody. wypraszam sobie.
Merytorycznie cos potrafisz czy tylko pyszczyc i obrazac?
grab
A co z tymi którzy zostali za granicą. To są najbardziej wartościowi i wykształceni specjaliści. Wracają nieudacznicy i mali kombinatorzy!
trooper
Z tym programem mieszkaniowym to trochę przesadzili. Mieszkania nigdy nie były dla Polaków tak bardzo nieosiągalne jak są dzisiaj.

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki