Widowisko zapierające dech w piersiach. Rozpoczęły się igrzyska

Ponad 70 tysięcy widzów na stadionie i około miliarda telewidzów oglądało otwarcie Olimpiady Londyn 2012. Wzięło w nim udział tysiące sportowców, około stu głów państw i szefów rządów, 15 tysięcy uczestników programu artystycznego, weterani sportu i żołnierze.
Uroczystości otworzył specjalnie na tę okazję odlany wielki dzwon. Potem, niecierpliwie oczekiwany program artystyczny w przemyślnie skonstruowanym krajobrazie, przeniósł na stadion olimpijski historię rozwoju Wysp Brytyjskich, od rolniczej sielanki, przez rewolucję przemysłową, po współczesność - z aluzjami do instytucji narodowych, literatury, filmu i z wielkim ładunkiem muzyki.

Momentami wizualnie porywający, miał też elementy humoru. Reżyser widowiska, Danny Boyle, posłużył się 15 tysiącami ochotników. Namówił do udziału nawet królową, która wystąpiła na wideoklipie w skeczu z Jamesem Bondem.

Ale jej główna rola w tej uroczystości przyszła później, po defiladzie ekip narodowych, kiedy wypowiedziała formułę: "Deklaruję otwarcie Igrzysk w Londynie, świętujących 30. Olimpiadę ery nowożytnej".

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Jacqes Rogge przypomniał, że Londyn jako jedyne miasto w historii gości igrzyska po raz trzeci i dodał: "W pewnym sensie igrzyska olimpijskie wracają do domu. Ten kraj, jest szeroko uznawany za miejsce narodzin nowoczesnego sportu".

»To miała być tania olimpiada

Kulminacją uroczystości było wciągnięcie na maszt flagi olimpijskiej i zapalenie znicza od siedmiu pochodni niesionych przez siedmioro młodych sportowców wytypowanych przez olimpijskich nestorów. A na koniec raz jeszcze zabrzmiał olimpijski dzwon i wystąpił jeden z brytyjskich skarbów narodowych, sir Paul McCartney. Całość miała trwać 3 godziny, ale przeciągnęła się do czterech.

Ceremonia otwarcia londyńskiej olimpiady bardzo podobała się między innymi we Włoszech. Komentatorzy nie mają najmniejszych zastrzeżeń do jej artystycznej jakości, zastanawiają się natomiast nad jej "ideowym" przesłaniem.

Od dawna nie oglądaliśmy tak udanej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich - pisze "Corriere della Sera". Największy włoski dziennik jest pełen podziwu dla realizatorów, którzy uciekając się do nieuchronnej w takich sytuacjach retoryki, doskonale wyrazili ducha olimpijskiego. Ponieważ igrzyska to ostatnia baśń, jaka pozostała ludzkości, najlepiej będzie patrzeć na nie oczyma dziecka - podsumowuje Corriere. Tego właśnie nie może darować wczorajszemu widowisku rzymska "La Repubblica". Jej zdaniem, ceremonia adresowana była przede wszystkim do małych konsumentów, którym pokazano Londyn jako jeden wielki park rozrywki. Komentator stołecznej gazety zauważa, że tegorocznej igrzyska zbiegły się z najgorszą recesją w historii Wielkiej Brytanii, dlatego - podkreśla - Włosi nigdy nie przestaną dziękować rządowi Mario Montiego, że oddalił od nich widmo olimpiady 2020 roku w Rzymie. Premier nie zgodził się na kandydaturę stolicy Włoch w momencie poważnego kryzysu gospodarczego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/dabr/Grzegorz Drymer/Londyn/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~beata

Patrzę i oczom nie wierzę, mąż już poszedł spać i dobrze zrobił przynajmniej odpocznie. To jest masakra szkoda czasu.

!
0 0 ~k

ładne przestawienie które pokazało silne królestwo. Ciekawa była typowa angielska rodzina samotna biała matka z czarnym dzieckiem. Zakochana para to tez murzynka z murzynem a nie np murzynka z bialym. No dobra czepiam sie.
Warte podkreslenia jest to ze potega UK wyrosla na produkcji i innowacyjnosci, co pokazal spektakl. Dzisiaj ten czas to odlegla historia, nic nie produkuja, nic nie wymyslaja. Jedyne robia to spekulacja finansowa i marnowanie przewagi jaka wytworzyly poprzednie pokolenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~k

ladne przestawienie ktore pokazalo silne krolestwo. Ciekawa była typowa angielska rodzina samotna biala matka z czarnym dzieckiem. Zakochana para to tez murzynka z murzynem a nie np murzynka z bialym. No dobra czepiam sie.
Warte podkreslenia jest to ze potega UK wyrosla na produkcji i innowacyjnosci, co pokazal spektakl. Dzisiaj ten czas to odlegla historia, nic nie produkuja, nic nie wymyslaja. Jedyne robia to spekulacja finansowa i marnowanie przewagi jaka wytworzyly poprzednie pokolenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Baca

znowu szał parady, a gospodarki pikują w ruinę. Jak za Cesarza Kaliguli, brakuje tylko wojny z POsejdonem o muszelki.

! Odpowiedz
0 0 ~XXL

W jaką to ruinę pikują gospodarki i niby jakich krajów ?
Jeśli masz na myśli Koreę Północną czy Kubę to zgoda ale kraje rozwinięte i rozwijające się (np. Polska) odnotowują niespotykany w historii dobrobyt i wzrost konsumpcjonizmu.
W tle mamy oczywiście kryzys zadłużeniowy ale to jeden z powodów skokowego rozwoju świata w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Skończ z tymi PIS-owskimi bredniami !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~k odpowiada ~XXL

sprawdz wzrost pkb na przestrzeni lat

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil