REKLAMA

Widmo lockdownu straszy inwestorów. Czerwień na giełdach

2020-10-15 11:00, akt.2020-10-15 17:35
publikacja
2020-10-15 11:00
aktualizacja
2020-10-15 17:35
fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Czwartek przyniósł rynkom akcji wyraźne spadki. Inwestorzy obawiają się rosnących wskaźników zachorowań na koronawirusa i idących za nimi obostrzeń. WIG20 notowany jest obecnie najniżej od maja.

Choć europejskie rynki przez długi czas wypierały wizję drugiego lockdownu, dzisiejsza sesja pokazuje, że inwestorzy jednak najprawdopodobniej zaczęli wyceniać jego prawdopodobieństwo. Spadki na blisko połowie głównych europejskich indeksów przekraczały dziś 2 proc., w gronie tym znalazły się m.in. DAX, CAC40 czy FTSE MIB. Nie pomaga także Wall Street, która wczorajszą sesję zamknęła pod kreską i dzisiejszą także rozpoczęła od czerwieni.

Wydaje się, że duzi inwestorzy częściowo pozbywają się ryzykownych aktywów, a przecież do tej kategorii należą akcje. Podobną prawidłowość widać i na walutach, gdzie np. złoty traci względem euro, czy franka blisko 1 proc. Obawy o lockdown nie są bezzasadne. Choć przez długi czas panował konsensus, że znane z wiosny obostrzenia nie powrócą, to jednak kolejne państwa coraz bardziej dokręcają śrubę. Wczoraj minilockdown wprowadzili Czesi, podobne rozwiązania rozważane są na Wyspach, zeszłej nocy zaostrzenie ograniczeń ogłosili też Francuzi. Analogiczny trend widać i w Polsce, gdzie najpierw cały kraj objęto żółtą strefą, a teraz wyraźnie wzrosnąć ma liczba tzw. czerwonych powiatów. Rozważane są kolejne obostrzenia dotyczące np. restauracji.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

W efekcie w czwartek od rana na GPW przeważała czerwień. WIG20 sesję zamknął spadkiem aż o 2,6 proc., 2,3 proc. stracił WIG, o 1,8 proc. w dół poszedł mWIG40, a najlepszy sWIG80 i tak znalazł się 1,5 proc. pod kreską. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,8 mld zł.

W składzie WIG20 o przeszło 9 proc. potaniały papiery JSW, 8 proc. straty zanotowała wycena LPP, przeszło 7 proc. traciły papiery Lotosu i Aliora, a na ponad 5-proc. minusie znalazły się jeszcze akcje CCC, Orlenu, Tauronu i Pekao. W sumie po zielonej stronie dzień zamknęły jedynie trzy spółki: Play (+0,1 proc.), Dino (+4,0 proc.) i debiutujące w indeksie Allegro (+4,3 proc.).

Spojrzenie na strukturę zmian w indeksie potwierdza koronawirusowy trop. Na plusie dzień zakończyli telekom, sieć sklepów spożywczych i platforma e-commerce. To branże bardziej odporne na lockdownowe zawirowania. Wyraźne spadki notują z kolei np. sieci detaliczne czy stacje paliw, gdzie lockdown może zaowocować mocnym spadkiem popytu. 

Wczorajsze straty odrabiał z kolei Mercator (+6,9 proc.), który udowodnił, że w jego przypadku pandemia idzie w parze z zyskami. Producent rękawiczek zapowiedział dziś, że planuje przeznaczyć na dywidendę 10-20 proc. zysku za 2020 rok. Rozważany jest ponadto split akcji.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mr_simo
Ja tam widzę okazje do zakupów, choćby promocyjne ceny akcji LPP, które powinny po lockdownie mocno wzrosnąć.
wtomek
Każde Amerykanów odejście od szczytów hossy, to kwik na pozostałych rynkach. Codzienne tłumaczenie powodów zachowań na giełdzie jest bez sensu, a z całą pewnością kompletnie nie mają sensu nadawane tym wieściom tytuły.
grzegorzkubik
Mówiłem, że trzeba inwestować w Allegro:) Spółka 20 lat istniejąca na rynku i ciesząca się ogromną popularnością.
atx
taa ja już wzioł 200 kg kartofla... od rolnika oczywista
szykujta się bo teraz to na serio ...im odpis...dala
a jak teraz im stan wyjątkowy nie straszny ...poczytajcie sobie co to znaczy
stachsgh
No i zobaczycie kolejne podejście w sklepach
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
W GB już znika sraj taśma i mąka.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki