Widać sygnały poprawy w niemieckim przemyśle

założyciel SpotData.pl

Po wielu miesiącach recesji, niemiecki przemysł wykazuje oznaki ożywienia. Mogą one wynikać ze wzrostu popytu na samochody na świecie. Branża motoryzacyjna powoli wychodzi z dołka wywołanego m.in. zaostrzaniem norm emisyjnych i przestawianiem firm na produkcję aut elektrycznych.

O ożywieniu w niemieckim przemyśle świadczy wzrost wskaźnika PMI, opracowywanego co miesiąc na podstawie ankiet wśród menedżerów zamówień. Indeks PMI mierzący koniunkturę w całej gospodarce wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy (54,2 pkt - widać to na wykresie poniżej), a indeks dla samego przetwórstwa do najwyższego poziomu od 11 miesięcy (45,2 pkt).

(SpotData)

To nie jest jeszcze poziom nastrojów, który mógłby wywoływać duży optymizm odnośnie perspektyw na najbliższy rok. Tym bardziej, że firmy przemysłowe wciąż sygnalizują zwolnienia pracowników. Ale w tym momencie liczy się jeden sygnał: cykl się odwrócił, przemysł wychodzi z dołka.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil