REKLAMA

Wiceszefowa KE: projekt nowelizacji ustawy o SN wypełni "kamień milowy" dotyczący sądownictwa

2023-06-09 23:42, akt.2023-06-10 13:58
publikacja
2023-06-09 23:42
aktualizacja
2023-06-10 13:58

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w rozmowie z TVN24 potwierdziła, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który obecnie czeka na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, wypełni "kamień milowy" dotyczący sądownictwa i odblokuje środki z KPO.

Wiceszefowa KE: projekt nowelizacji ustawy o SN wypełni "kamień milowy" dotyczący sądownictwa
Wiceszefowa KE: projekt nowelizacji ustawy o SN wypełni "kamień milowy" dotyczący sądownictwa
fot. symbiot / / Shutterstock

"To był projekt bardzo dokładnie konsultowany z KE i mogę potwierdzić, że zapewniliśmy polskie władze, że jego przyjęcie rozwiąże problem" — powiedziała w rozmowie z TVN24 Jourova. "Potwierdziliśmy przedstawicielowi polskiej strony, że to może rozwiązać pewne problemy. Nie wszystkie, ale pewne" - mówiła.

Dopytywana, czy wypełni to tak zwany "kamień milowy" dotyczący sądownictwa, odparła: "Tak. Teraz nie mamy innego wyjścia niż czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego".

"Pierwszy raz Komisja Europejska tak wyraźnie przyznała, że nowelizacja ustawy o SN, która czeka na ocenę w TK, powstała w bliskim kontakcie z Brukselą i jej przyjęcie odblokuje środki z KPO" - napisał na Twitterze dziennikarz TVN24 Maciej Sokołowski. 

Minister ds. UE: deklaracje unijnych komisarzy potwierdzają, że nowela ustawy o SN była szczegółowa uzgadniana

Publiczne deklaracje dwójki komisarzy UE potwierdzają, że sprawa nowelizacji ustawy o SN była przedmiotem szczegółowych uzgodnień, a wejście w życie ustawy, skierowanej do TK, otworzyłoby drogę do pozyskania funduszy z KPO - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

W rozmowie z TVN24 również unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, pytany o nowelizację ustawy o SN przyznał, że "to jest dobry projekt, przez miesiące dyskutowaliśmy o nim z polskimi władzami, zanim projekt trafił do polskiego Sejmu".

Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk komentując te wypowiedzi zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że "wielu polityków opozycji poddawało w wątpliwość pozytywną ocenę Komisji Europejskiej dla nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższymi i uzgodnienia negocjacyjne w tej sprawie". "Atakowało zapisy ustawy, zgłaszało poprawki, które mogły zburzyć kompromis w tej sprawie" - przypomniał.

"Publiczne deklaracje dwójki komisarzy potwierdzają, że sprawa była przedmiotem szczegółowych uzgodnień, a wejście w życie ustawy, skierowanej przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego, otworzyłoby drogę do pozyskania funduszy z KPO" - powiedział Szynkowski vel Sęk.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została skierowana do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę w ramach kontroli prewencyjnej w lutym. Rozprawa ma się odbyć 27 czerwca br.; pierwotnie miało to być 31 maja.

Politycy PiS - autorzy ustawy - przekonywali, że jej przyjęcie będzie kluczowe dla otrzymania przez Polskę środków z unijnego Funduszu Odbudowy w ramach KPO - Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19. Nowelizacja przewiduje m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać NSA, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

W skierowanym do TK wniosku prezydent zwrócił się do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucją m.in. szeregu zapisów o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA. We wniosku prezydenckim zakwestionowano także m.in. przepisy umożliwiające wnioskowanie o wznowienie prawomocnie zakończonych spraw dyscyplinarnych i immunitetowych, a także przewidzianą w tej nowelizacji vacatio legis określoną na 21 dni. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (9)

dodaj komentarz
prawnuk
A ja popieram Ziobro - taj jak między 1939 a 1945 - powinien być w Polsce prymat prawa niemieckiego.
Czyli jak coś jest jak w Niemczech - to Polska może to wprowadzić
koperytko
buahahaha. Jeżeli komisarze ludowi z PE przeleją KPO przed wyborami to zapewniaja zwycięstwo PISowi, a takie rzeczy są nie do zaakceptowania przez Niemcy i PE
tomitomi
Jurowa to czeski szkop !
kłamie jak z nut !
blesso
Was Rosjan u nas nazywa się kacapami.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
blesso
Wy w Rosji "wchodzicie" za pomocą czołgów i AK47.
To macie we krwi i tego wam tłumaczyć nie trzeba.
zoomek odpowiada blesso
Faktem jeż że Żydzi z USA sprzedali Polskę Stalinowi. Fakt. Jeszcze ci z NKWD mordowali Polaków - fakt.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Cos czuje ze nawet jak by oddac całą zwierzchnosc nad Polskim sądownictwem Ursuli Von Der Lies to i tak by chyba było za malo UE o miliard w ta i miliard w tamta. W EFEKCIE CZEGO PŁACIMY NA HISZPANSKIE I WLOSKIE KPO A SAMI NIC NIE MAMY Z TEGO!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
KLUCILI SIĘ Z UE O MILIARD W TA I MILIARD W TAMTĄ ZAMIAST NEGOCJOWAĆ WARUNKI BRZEGOWE WYPŁAT! *

Powiązane: Reforma sądownictwa czy przejęcie sądów przez PiS?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki