REKLAMA

Wiceszef resortu edukacji: Polska szkoła jest przygotowana na przyjęcie kolejnej fali uchodźców

2022-11-28 06:49
publikacja
2022-11-28 06:49

Polska szkoła jest przygotowana na przyjęcie kolejnej fali uchodźców z Ukrainy; w tym momencie mamy w naszych szkołach 190 tys. dzieci z Ukrainy i jesteśmy gotowi, żeby przyjąć ich drugie tyle - zaznaczył w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Wiceszef resortu edukacji: Polska szkoła jest przygotowana na przyjęcie kolejnej fali uchodźców
Wiceszef resortu edukacji: Polska szkoła jest przygotowana na przyjęcie kolejnej fali uchodźców
fot. Bartosz Rozalski / / FORUM

Rzymkowski został zapytany w wywiadzie dla "Naszego Dziennika", czy polska szkoła jest gotowa na przyjęcie kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. "Tak, szkoła jest przygotowana. Już dużo wcześniej podjęliśmy stosowane działania. Przygotowaliśmy się na sytuację, w której 1 września 2022 roku do szkół miało trafić 400 tys. ukraińskich dzieci" - podkreślił wiceminister.

Wskazał, że w tym momencie mamy w naszych szkołach 190 tys. dzieci z Ukrainy. "I ta liczba jest stabilna, nie ulega większym zmianom. Jesteśmy gotowi, żeby przyjąć ich drugie tyle. Także jako państwo polskie jesteśmy gotowi na przyjęcie kolejnej fali uchodźców" - powiedział Rzymkowski.

Dodał, iż osobiście nie spodziewa się szczególnego napływu uchodźców. "Jeżeli do tego dojdzie, nie będzie on tak duży, jak ten, który miał miejsce pod koniec lutego i w kolejnych tygodniach" - powiedział wiceszef MEiN.

Zwrócił uwagę, że "Kijów robi wszystko, aby jak najwięcej Ukraińców pozostało w kraju". "Ktoś przecież musi pracować, aby utrzymać zaangażowany w wojnę kraj. Bez nich kraj może zostać sparaliżowany" - ocenił Rzymkowski.

Na pytanie, czy wiemy, ilu młodych Ukraińców zostanie w Polsce na dłużej i będzie chciał się dalej kształcić, wiceszef MEiN odparł: "Dostajemy jednoznaczne sygnały: zdecydowana większość uchodźców w Polsce deklaruje, że gdy tylko wojna się skończy, wrócą do swoich domów, aby odbudować swój kraj". "Taką postawę prezentują od początku wojny" - zaznaczył wiceminister. (PAP)

ero/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
1as
Nie wiem, o jakiej szkole mówi minister, ale szkoła moich dwóch synów nie jest gotowa nawet na przyjecie Polaków. Po prostu już pęka w szwach i dzieciaki chodzą na 7:30 lub 12, a kończą o 11 lub 17 godzinie. Może trzecia zmiana? Jak do tego dostosować pracę rodziców?
trolley
Wszystko przygotowane dokładnie tak samo jak lutym/marcu XD. Tylko że w lutym/marcu sytuację uratowało pospolite ruszenie Polaków. Pospolite ruszenie którego tym razem nie będzie. Nawet więcej. Pospolite ruszenie jest już mocno sytuacją zmęczone i od wiosny mocno zmieniły mu się poglądy jak zobaczyli dokąd to zmierza...
faramir_z_gondoru
Co za bzdury! Polska oświata i bez dzieci ukraińskich imigrantów jest niewydolna. Ani Polska jako kraj, ani polska oświata nie są przygotowane na kolejną falę ze wschodu. To że jakiś matoł wyjdzie na mównicę i zacznie głosić pobożne życzenia, nie oznacza że nagle sytuacja w kraju się zmieni.
polonu
W krajach zachodniej Europy zarobki są jeszcze w miarę dobre , to jest spokój , a u nas Janusz już załatwiony na cacy siedzi cicho i czeka aż tam się pogorszy i zaczną się zadymy .
bankierek15
... i oczywiście prowadzenie lekcji nie dla 25 a np 30 uczniów i dopasowanie poziomu do nowych uczniów nie będzie miało wpływy na jakość nauczania? Nauczycielom nie przybędzie czasu dla obecnych uczniów.
Bzzzzdura
arturnow
A nauczyciele pracujący za minimalną krajową są na to gotowi?

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki