REKLAMA

Wiceszef MSWiA: Zator lodowy w pobliżu Płocka został rozbity

2021-02-23 14:11
publikacja
2021-02-23 14:11
fot. Kacper Kowalski / FORUM

Zator lodowy na Wiśle w pobliżu Płocka został rozbity, ale aby zmniejszyć zagrożenie konieczna jest dalsza praca lodołamaczy powyżej Płocka - powiedział PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że obecnie w rejonie Płocka pracuje 10 lodołamaczy. Wały przeciwpowodziowe monitoruje straż pożarna.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zaznaczył, że we wtorek w Polsce były trzy stany alarmowe - na rzece Orla w województwie dolnośląskim oraz dwa stany alarmowe na Wiśle pomiędzy Płockiem a ujściem Narwi. Dodał, że po poniedziałkowych działaniach lodołamaczy Wód Polskich i przebiciu zatoru lodowego w pobliżu Płocka poziom wody w samym Płocku zaczął opadać.

"Nadal mamy problem na wodowskazach w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie. Tam powoli, ale systematycznie wody przybywa" - zaznaczył. Jednocześnie wskazał, że im bardziej w górę rzeki posuną się lodołamacze tym sytuacja w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie będzie się poprawiać.

"Wydaje się, że potrzeba jeszcze trochę pracy, żeby rozbić zwały lodu powyżej Płocka" - powiedział wiceszef MSWiA. Wskazał również na działania Wód Polskich. "Przerzucono kolejne lodołamacze z Gdańska w okolice Włocławka. Pracuje ich tu 10. To już jest spora siła" - ocenił.

Wąsik zaznaczył również, że wały przeciwpowodziowe są monitorowane przez straż pożarną. Dodał, że obecnie nie ma miejsc, które wymagałyby uszczelnienia, ale służby są gotowe, żeby - w razie konieczności - podwyższać wały za pomocą specjalnych tuneli napełnianych wodą.

Poinformował również, że w Państwowej Straży Pożarnej trwa postępowanie w sprawie zakupu większej liczby tuneli do podwyższania wałów przeciwpowodziowych. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Źródło:PAP

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_nie_oddawaj_figur
10'C w płocku udało się ! żaden nie zatonął sukces

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki