REKLAMA

Wiceszef MSWiA: Skala wyzwań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy dopiero się zaczyna

2022-04-02 15:50
publikacja
2022-04-02 15:50
Wiceszef MSWiA: Skala wyzwań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy dopiero się zaczyna
Wiceszef MSWiA: Skala wyzwań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy dopiero się zaczyna
fot. Krzysztof Zatycki / / Reuters

Skala wyzwań związanych z pomocą uchodźcom dopiero się zaczyna; ważna jest współpraca wielu środowisk, rządu i samorządu, organizacji pozarządowych i ludzi dobrej woli - podkreślił w sobotę pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki w piątek powołał Szefernakera na pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Szefernaker na pierwszej konferencji w tej roli ocenił, że powołanie pełnomocnika w ramach MSWiA pozwoli płynnie kontynuować dotychczasowe działania i podejmować kolejne inicjatywy.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że państwo nie poniesie w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. "To są dodatkowe obowiązki, które spływają na MSWiA, czyli koordynacja tych działań, ale nie będą z tym związane żadne dodatkowe koszty" - wyjaśnił.

Jak podkreślił, pomoc uchodźcom po to jest koordynowana w MSWiA, aby równocześnie mogły być realizowane zadania związane z bezpieczeństwem Polaków. "Dobrze zorganizowana pomoc uchodźcom to także inwestycja w bezpieczeństwo Polski i Polaków, inwestycja w bezpieczeństwo Rzeczpospolitej" - stwierdził.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że pomoc uchodźcom często kojarzy się z pomocą doraźną. Taka pomoc i zaangażowanie, jak dodał, to pierwszy, decydujący etap tych działań. "Jednak kiedy wiele osób myśli o tym, że to nasze wspólne zaangażowanie rozwiązało już pewien problem, to tak naprawdę skala wyzwań realnie dopiero się zaczyna, dopiero ta skala wyzwań rośnie" - powiedział wiceminister.

Szefernaker zaznaczył, że wobec nowych wyzwań ważna jest współpraca wielu środowisk, ekspertów, administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych i ludzi dobrej woli. Jak dodał, MSWiA koordynuje przygotowania na kolejne, ewentualne fale uchodźców.

"Jest znacząca rezerwa, jeżeli chodzi o miejsca w ośrodkach przygotowanych przez samorząd, jak i przez ośrodki rządowe" - powiedział. "Jest pełna mobilizacja ośrodków rządowych podległych ministerstwom, resortom, także spółkom Skarbu Państwa" - dodał. Wskazał, że w wielu takich ośrodkach już przyjęto uchodźców, ale także one są przygotowane na kolejne fale.

Wiceszef MSWiA zapewnił też, że wszystkie punkty, gdzie trafiają uchodźcy, mają możliwość podpisania umów z wojewodami, aby ich działania były sfinansowane z budżetu państwa.

Mówiąc o najbliższych planach, zapowiadał szereg spotkań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. W poniedziałek o godz. 12 odbędzie się pierwsza odprawa wojewodów z korpusem dyplomatycznym. W przyszłym tygodniu wojewodowie spotkają się też z przedstawicielami agencji ONZ ds. uchodźców (UNHCR).

Polityk zapowiedział na nadchodzący tydzień także spotkanie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami, w tym ze 107 prezydentami miast, w sprawie działań pomocowych. "Bardzo często odbywamy te spotkania w MSWiA od początku agresji Rosji na Ukrainę, ale takie szczególne spotkanie, rozpoczynające pewien nowy etap, jeżeli chodzi o tę współpracę związaną z pomocą uchodźcom, chcemy zrealizować" - dodał.

"W najbliższym tygodniu planujemy nowelizację specustawy pomocowej" – poinformował ponadto Szefernaker. "Myślę, że we wtorek ta nowelizacja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów i przekazana parlamentowi" – dodał. Propozycje zmian MSWiA omówiło m.in. z prezydium sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Według wiceministra "to są przede wszystkim propozycje, które uszczegóławiają rozwiązania, które zostały przyjęte w specustawie". Chodzi – jak mówił – o doprecyzowanie mechanizmów pomocowych. "Ta ustawa ma charakter stricte techniczny, stricte roboczy" – wskazał.

Na podstawie obecnych przepisów specustawy, jak wyjaśnił ponadto wiceminister, ponad 625 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało już numer PESEL, dzięki któremu mogą np. podejmować pracę. Jak zaznaczył, w dużych miastach będą jeszcze kolejki chętnych do nadania numeru PESEL, ale w mniejszych miejscowościach to się ustabilizowało. Ponadto do gmin trafiło bądź trafi 3 tysiące mobilnych punktów rejestracji.

W kontekście współpracy z samorządami poinformował również, że w ciągu ostatnich 10 dni, odkąd funkcjonuje uwtorzony specustawą Fundusz Pomocy, do budżetów samorządów trafiło ponad 350 mln zł refinansujących ich działania na rzecz uchodźców.

Na początku konferencji Szefernaker podziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, działając np. w wolontariacie, przyjmując uchodźców pod dach czy organizując transport. "To miliony Polaków, którzy bezinteresownie podjęli tę pomoc" - powiedział.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu z Ukrainy do Polski przybyło ponad 2,437 mln osób.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Grzegorz Bruszewski

agzi/ gb/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
strataczasu
Jest to akcja osiedleniowa, a nie pomoc humanitarna, bo dają PESEL, a nie NIP tylko. Chcą dać bezzwrotne granty itp. Z tej ukranizacji wynikną konflikty i podziały, ale oto chodzi tym niby naszym rodakom w rządzie, bo od wielu stuleci każdy przebieraniec chazarski wie o tym, że podzielonym "bydłem"

Ps
A dla troli
Jest to akcja osiedleniowa, a nie pomoc humanitarna, bo dają PESEL, a nie NIP tylko. Chcą dać bezzwrotne granty itp. Z tej ukranizacji wynikną konflikty i podziały, ale oto chodzi tym niby naszym rodakom w rządzie, bo od wielu stuleci każdy przebieraniec chazarski wie o tym, że podzielonym "bydłem"

Ps
A dla troli rządowych co będą mnie oskarżać o bycie rosyjskim torllem:

Nie są to głosy opłacanych przez Moskwę trolli. To profile ludzi od lat obecnych na FB, którzy wrzucają zdjęcia z rodzinami i opisują codzienność.

https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8393079,spoleczne-napiecia-miedzy-polakami-a-ukraincami-czy-mozemy-tego-uniknac--opinia.html
demeryt_69
Szefernaker, Muller, Fogiel ... czy to się dzieje w realu?

szprotkafinansjery
Przecież to niemieccy naziści, oni nie lubili górali. Powinieneś się cieszyć
boris-vodka
No to do roboty PISokomuchy a nie czekać na gesty społeczeństwa
demeryt_69
Borys, raczej już nie polewoj :)

szprotkafinansjery odpowiada demeryt_69
Czasem nawet Borys napisze prawdę, nie to co demeryt z demencją, a może nawet afazją.
samsza
Wyzwania rosną, ale "państwo nie poniesie w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów"...

"Państwo nie ma własnych pieniędzy" czyli nikt nie poniesie kosztów, ok.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki