Wiceszef MON: analizujemy możliwość zakupu m.in. używanych F-16 lub nowych F-35

W ciągu półtora miesiąca MON powinno wiedzieć, w jakim kierunku prowadzić modernizację lotnictwa bojowego. Wśród rozważanych opcji jest zakup używanych samolotów F-16 lub nowych F-35 - powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki (PiS).

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Nie ulega wątpliwości, że trzeba myśleć o tym, żeby wzmocnić polskie lotnictwo i zwiększyć liczbę samolotów, tym bardziej że samoloty Su-22 to już jest de facto przeszłość, a MiG-i-29 też nie mają dłuższej perspektywy" - powiedział PAP Kownacki, który w MON odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

"Rozważamy różne możliwości, które byłby korzystne, czy to samolotów F-16 używanych, czy nowych, czy jakichś innych rozwiązań. To jest dzisiaj przedmiotem bardzo pogłębionych analiz i w niedługim czasie może nie tyle będzie można powiedzieć, co zdecydujemy, natomiast - w które kierunki na pewno nie pójdziemy" - zapowiedział wiceminister.

"Myślę, że w ciągu półtora miesiąca będziemy mieli jasną wizję tego, czy np. - bo dzisiaj takie pytania są stawiane - nie warto by było kupić używanych samolotów F-16 ze Stanów Zjednoczonych, czy np. z drugiej strony nie warto byłoby kupić nowych F-35 i trzeba sobie odpowiedzieć w tym krótkim czasie, czy te kierunki są warte uwagi czy nie" - dodał.

Zdaniem Kownackiego zakup używanych samolotów F-16 "byłby interesujący, ale wydaje się, że relacja koszt względem efektu powoduje, że te samoloty mogą być nieefektywne ekonomicznie". "Ale to musi być poddane pogłębionym analizom, czy rzeczywiście tak jest" - zastrzegł.

Dodał, że Polsce są oferowane samoloty starszej generacji niż używane w Siłach Powietrznych F-16 C/D Block 52+. Optymalnym rozwiązaniem - powiedział Kownacki - byłby zakup 50-100 samolotów.

Zakup kolejnych F-16 musiałby - zdaniem wiceszefa MON - być połączony z rozszerzeniem zdolności do obsługi tych samolotów przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Bydgoszczy. "Jeden z problemów związanych z używanymi F-16 był taki, że nasze zakłady, nawet gdyby osiągnęły odpowiednie zdolności do ich +upgrade'owania+, nie byłyby w stanie dostarczyć nawet 50 w ciągu dwóch-trzech lat, tylko to by trwało lat 10" - powiedział Kownacki.

Z kolei na zakup F-35 jest - według wiceministra - albo za późno, albo za wcześnie. "Warto było o nich rozmawiać pięć lat temu, kiedy byśmy byli współuczestnikami projektu i - nawet w skromnym wymiarze, ale - byli w światowym łańcuchu dostaw, to wtedy byłaby propozycja ciekawa. Dzisiaj bylibyśmy po prostu zwykłym odbiorcą i to jest wątpliwe tym bardziej, że całkiem niedawno kupiliśmy F-16" - uzasadnił Kownacki. Z drugiej strony, zdaniem wiceministra, za kilkanaście lat wzrośnie dostępność F-35 i spadnie ich cena.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w środę, że MON rozważa zakup maksymalnie 96 używanych amerykańskich samolotów F-16, a ich modernizacja miałaby zostać przeprowadzona w Polsce. Maszyny miałyby pochodzić z nadwyżek sił zbrojnych USA. Według dziennika, jeden samolot kosztowałby ok. 100 mln zł.

Siły Powietrzne mają obecnie 48 samolotów wielozadaniowych F-16, które stacjonują w bazach w Poznaniu-Krzesinach i Łasku koło Łodzi. Pierwsze z nich wprowadzono do uzbrojenia przed dekadą. Lotnictwo bojowe dysponuje też ok. 30 myśliwcami MiG-29 i ok. 30 myśliwsko-bombowymi Su-22.

W 2014 r. połowa MiG-ów przeszła modernizację. Również w 2014 r. zapadła decyzja o zmodernizowaniu 18 Su-22 i przedłużeniu ich eksploatacji do 2024 r. Wcześniej MON stało na stanowisku, że Su-22 - jako samoloty nieperspektywiczne - zostaną wycofane z linii z końcem 2015 r.

Zakupu używanych F-16 w miejsce Su-22 rozważano w wojsku w 2012 r. Później plan modernizacji technicznej zmieniono na rzecz stopniowego zakupu samolotów F-35 Lightning II. Są to najnowsze amerykańskie samoloty wielozadaniowe 5. generacji, aktualnie wprowadzane do uzbrojenia sił powietrznych USA i kilku innych państw. (PAP)

ral/ karo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~podatnik

W razie konfliktu na pełną skalę z Rosją nasze lotniska zostaną zniszczone w ciągu pierwszej pół godziny. Lepiej zainwestować środki finansowe (jakie? skąd?) w obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową - programy "Wisła" i "Narew".

! Odpowiedz
4 3 ~drit

Trzeba w trybie pilnym podliczyć wstępne koszty tych wszystkich chceń tego dziwnego socjalistycznie nie realistycznego rządu.
Czyli tak - kilkaset dronów, nowe samoloty, nowe śmigłowce, nowe w policji, reforma oświatowej idiotktrynacji, przekopanie mierzei, własny satelita. - To może jeszcze jakiś skromny załogowy lot na Marsa?
Przypominam o założonym deficycie za 2017 na circa 60mld PLN.
Moim zdaniem ktoś powinien przebadać te rządowe abominacje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~esbek

Potrzebujemy ok 20szt. f-16 w wersji co najmniej block52, aby zastąpiły MiG-29, do których nie ma części. Dopiero za co najmniej 7lat będzie potrzebna wymiana SU-22, na ok 10-20 nowych samolotów, najlepiej 5 generacji. Zakup starych wersji, do tego wyeksploatowanych to wyrzucanie pieniędzy.

! Odpowiedz
3 6 ~endi

100 F-16 na 100 - lecie Rewolucji Październikowej ...
W końcu trzeba jakoś uczcić święto naszych sąsiadów :)

! Odpowiedz
5 9 ~hgw

Na pustyni w Arizonie, samolociki dla antoniego juz czekaja, wystarczy troche szpachli, wymienic co nie co i mozna smigac. 10 mld za zlom to pikus bo serwis, upgrade oprogramowania i kilka zestawow bombek to kolejne 10 mld. po 5 latach sie wycofa bo nie bedzie miec komu latac i pytanie brzmi sa piloci i po co to komu. lepiej by dali na swiatynie ojcu z torunia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hm

chyba lepiej f16 a za dziesiec lat sie zobaczy

! Odpowiedz
11 2 ~lolopindolo

No to pisowcy na ostro będą prowokować Rosję. Wujek Sam sie ucieszy i jeszcze sprzeda conieco broni a na koniec srobi falszywą flage i w poldkich munfyrach wysadxi jakąś rudką smbasade i sie zacxnie. Kiedy? 2-3 lata. Cykl 75 lat dobiega końca.

! Odpowiedz
1 6 ~autor

A co ci wyszło z kart i ze szklanej kuli?

! Odpowiedz
3 6 ~Keks

Jeżeli już tak bardzo chcesz się włączyć do dyskusji to najpierw naucz się pisać. A poza tym wchodząc na komentarze spodziewałem się merytorycznej dyskusji na temat, bądź co bądź, bardzo ważki a tu matolstwo daje upust swoim wizjom dokopania Pisowi. Jak mówił klasyk:
a sio.

! Odpowiedz
3 8 ~jadzia

tyle samolotów?! po co im tyle sprzętu, w kogo będą walić z tych armat?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl