REKLAMA

Wiceszef KNF: Syndyk na podstawie prawa żąda pieniędzy od członków SKOK Wołomin

2017-01-26 12:40
publikacja
2017-01-26 12:40

Syndyk SKOK Wołomin, żądając dziś od członków upadłej kasy wpłat na rzecz pokrycia 2,26 mld zł strat, powołuje się na ustawę o SKOK i statut SKOK Wołomin - mówił w czwartek przed sejmową komisją finansów wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak.

fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych debatuje w czwartek m.in. o powodach przedłużającego się postępowania upadłościowego SKOK Wołomin. Na posiedzeniu nie pojawił się jednak ani syndyk Lechosław Kochański, ani sędzia komisarz Arkadiusz Zagrobelny.

Krystyna Skowrońska i Izabela Leszczyna (PO) domagały się przerwania posiedzenia komisji do momentu, gdy obie te osoby się pojawią. Przekonywały, że inaczej debata "nie ma sensu".

Szef komisji Jacek Sasin (PiS) powiedział, że obaj zostali zaproszeni i nie wiadomo, dlaczego nie przyszli. "W jaki sposób wyobraża sobie pani doprowadzenie syndyka i sędziego komisarza" - pytał posłankę Leszczynę. Komisja nie zaakceptowała wniosków posłanek PO.

Wśród występujących gości są przedstawiciele KNF, BFG, NBP, resortu finansów i sprawiedliwości.

Wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak wyjaśniał członkom komisji, że rola samej komisji w zakresie postępowania upadłościowego jest ograniczona, natomiast znane jest KNF stanowisko syndyka. Zaznaczył, że ze sprawozdań syndyka wynika, iż rada wierzycieli SKOK Wołomin 1 marca 2016 r. wyraziła zgodę na sprzedaż przedsiębiorstwa jako całości.

"Z informacji, które dla nas są dostępne wynika, że to postępowanie nie jest zakończone" - mówił. Dodał, że strata bilansowa SKOK Wołomin za 2014 rok (ostatni rok działalności) wynosiła 2,5 mld zł, z czego dziś do pokrycia jest ok. 2,26 mld zł.

Kwaśniak dodał, że syndyk stoi na stanowisku, iż ma prawo dochodzenia należności od wszystkich podmiotów zobowiązanych do tego, by "masa upadłości została zabezpieczona", a wierzytelności likwidowane. Stąd, opierając się na ustawie o SKOK i statucie SKOK Wołomin, wystąpił do grupy członków, którzy mają najwięcej udziałów, o dokonanie dopłat.

W myśl statutu SKOK Wołomin "każdy członek tej kasy ponosi odpowiedzialność w ustawowej, podwójnej wysokości wpłaconych uprzednio i posiadanych udziałów" - relacjonował Kwaśniak. Z kolei w myśl ustawy o SKOK "odpowiedzialność członków kas za straty powstałe w kasie może zostać podwyższona w statucie kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów".

Stąd syndyk zdecydował się wysłać wezwania do zapłaty do około 7 tys. członków SKOK Wołomin, który mają najwięcej udziałów. Powoływał się na to - jak mówił Kwaśniak - że każdy członek SKOK Wołomin złożył w deklaracji członkowskiej oświadczenie, że będzie ściśle przestrzegać przepisów obowiązującego statutu i regulaminów.

"Syndyk informuje, że na skutek wezwań członkowie kasy dokonali wpłat na kwotę 1 mln 200 tys. zł" - mówił wiceszef KNF.

W lutym 2015 r. warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin. W ostatnich latach kilka prokuratur prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

Największe postępowanie ws. SKOK Wołomin nadzoruje prokuratura w Gorzowie Wlkp., badająca działalność grupy przestępczej, która w ciągu kilku lat wyłudziła ze SKOK Wołomin pożyczki na kwotę niemal 800 mln zł.

Podejrzany o kierowanie tą grupą przestępczą Piotr P. (który zasiadał w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin) już wcześniej został oskarżony o zlecenie pobicia w 2014 r. wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrole w SKOK Wołomin. Sąd ogłosił upadłość kasy w lutym 2015 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił do połowy 2015 r. 2 mld 200 mln zł klientom SKOK Wołomin.

pś/ pad/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~z_forum
KNF wstyd i Wojciech kwaśniak
http://www.skokwolomin.fora.pl/o-i-posiedzeniu-komisji-finansow-publicznych-o-dzialaniu-syndyka-skok-wolomin,3/knf-wstyd-i-wojciech-kwasniak,7.html
~darek
Wszystkiego się dowiecie ze strony Stowarzyszenia:
www.swsfsm.pl
~komarwar
Dlaczego syndyk wysyła wezwania tylko do tych ,którzy mieli najwięcej udziałów?Czy nie wszyscy członkowie winni odpowiadać jeśli już w jednakowej wysokości?Wykupując dodatkowe byłem informowany,że to KNF zalecił podniesienie kapitałów własnych SKOK-ów.
~show
Łącząc wątki fundacji pro civili to razem ze SKOK Wołomin należy zbadać sprawę wyłudzeń w PKO BP.
~pytam
czy to prawda że majątek SKOK Wołomin wyprowadzono za czasów PIS-u? czy to przypadek? proszę o wyjaśnienie
~endi
wszelkie straty powinien pokryć KNF
~wyjaśniam
stratę powinni pokryć 1/ zarząd SKOKów wszystkich - nie dopilnowali, 2/ członkowie SKOKów - nie dopilnowali, 3/ hamulcowi sprzeciwiający się objęciu nadzorem nad SKOKami (np obecny PREZYDENT z innymi)
~komarwar
Masz rację -gdzie był KNF ,gdy SKOKOWI WOŁOMIN nadawano tytuły mistrza finansów?A jeszcze fakt,że ludzie,którzy pobrali kredyty chyba będą je spłacali?
~ada
Afera w tym SKOK-u Wołomin jest większa niż afera Amber Gold. Jak instytucje nadzoru mogły nie zauważyć nieprawidłowości, gdy w przeciągu dwóch lat ze SKOK-u Wołomin "na słupy" można było wyprowadzić 80-90 proc. wszystkich pieniędzy zgromadzonych w tej kasie (a była to druga co do wielkości kasa w Polsce!!!). Konsekwencje Afera w tym SKOK-u Wołomin jest większa niż afera Amber Gold. Jak instytucje nadzoru mogły nie zauważyć nieprawidłowości, gdy w przeciągu dwóch lat ze SKOK-u Wołomin "na słupy" można było wyprowadzić 80-90 proc. wszystkich pieniędzy zgromadzonych w tej kasie (a była to druga co do wielkości kasa w Polsce!!!). Konsekwencje tych wszystkich działań ponoszą zwykli ludzie, którzy uwierzyli w uczciwość osób zarządzających ich finansami. Ci, co faktycznie "wyprowadzili" ponad 2 miliardy złotych pozostają bezkarni, oni dopłacać nic nie muszą (czyżbym się mylił panie syndyk?)

~show
Proszę wpisać na YT Wojciech Sumliński afera SKOK Wołomin a wszystkiego sie pani dowie. Co co wyprowadzili nie są anonimowi ale pozostają bezkarni.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki