Wiceszef KE leci do Kijowa na rozmowy gazowe

Komisja Europejska chce wznowienia rozmów gazowych z Rosją i Ukrainą, by zapewnić bezpieczne dostawy surowca do Unii. Wiceszef Komisji odpowiedzialny za unię energetyczną Marosz Szefczovicz leci dziś do Kijowa. W przyszłości chce także polecieć do Moskwy, ale na razie nie dostał zaproszenia.

W poprzednich latach Komisja Europejska była mediatorem w konflikcie Rosji z Ukrainą, dotyczącym między innymi cen błękitnego paliwa, by uniknąć kryzysów gazowych i zagwarantować niezakłócone dostawy rosyjskiego gazu. Teraz, jak przyznaje wiceszef Komisji Marosz Szefczovicz, że sytuacja jest lepsza, bo Ukraina, przez którą przebiegają trasy przesyłowe do Europy, ma zgromadzone zapasy surowca na zimę, konsumpcja gazu spadła, wzrosło krajowe wydobycie.

"Nie mamy sygnałów, że coś dramatycznego może się zdarzyć, ale bylibyśmy szczęśliwsi, gdyby kwestia dostaw gazu z Rosji i tranzytu przez Ukrainę była uzgodniona i zapisana w porozumieniu" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji.

Rosja na razie nie spieszy się do rozmów gazowych z Komisją Europejską i Ukrainą. Rosyjski minister do spraw energetyki nie odpowiedział na list dotyczący trójstronnych konsultacji wysłany przez Komisję przed wakacjami.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka,Bruksela/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~llo

Na Ukrainie w większości mieszkań nie ma wcale liczników!!
Rura prosto do kuchenki.Zawsze mieli ruski gaz prawie darmo.
Zawsze też kradli gaz idący rurami na zachód.Teraz też to robią bo nie mają kasy.
Jak Wój Sam wydrukuje dolce to zapłacą..następna transza z MFW.
Duda dał Ukraińcom 4 mld zł na wieczne oddawanie .Kupimy ruski gaz od Niemców i poślijemy im.Cyrk na kółkach!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~zez

Rosjanie czekają do zimy, to jasne. Poza tym mają Nord Stream, więc dostawy gazu do Niemiec nie będą zagrożone. Po dupie za to może dostać Polska - jak zwykle zresztą

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer

A niby jak skoro Jamal leci przez Białoruś? Mamy także rewers z Niemcami przez ktory 2 lata temu gdy gazprom ograniczył dostawy kupowaliśmy brakujący gaz TANIEJ! Mamy także gazoport wykorzystany zaledwie w połowie bo take or pay z kontraktu jamalskiego zmusza nas do zakupu 8 mld m3 więc z innych źrodeł można pobrać 2- 3 mld m3. A szkoda, bo spot LNG jest teraz wyjątkowo tani, ostatnio w Europie ceny kształtują się na poziomie 130-140$/1000m3.

Gdyby Gazprom zakręcił zimą kurek byłby to pretekst do zerwania kontraktu i zakupu gazu z innych kierunków. Przy ponad 200$/1000m3 jakie obecnie płacimy Rosji straciliby oni ok. 2 mld $ rocznego przychodu, a my zyskalibyśmy kilkaset mln na tańszych zakupach!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zez odpowiada ~MacGawer

Tak, że jak przyjdzie co do czego, to będziemy musieli kupować droższy gaz z Kataru a Niemcy nam sprzedadzą albo i nie, oni nie są tacy wspaniłomyślni jak polski rząd który daje Ukrainie gaz wiedząc że nie dostaniemy za niego kasy.

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer odpowiada ~zez

Nie czytaj bredni rodem z Kremla. Po pierwsze gaz z Kataru nie jest istotnie droższy od rosyjskiego, a oba sa indeksowane ropą. Po drugie Niemcy w tej chwili sprzedają gaz w cenie porownywalnej ze spot LNG. Po trzecie pzrepustowośc łącza Polska-Ukraina (nie mylić Ukraina-Polska!) jest bardzo mała (liczona w setkach mln m3 rocznie). I na koniec - Ukraina kupuje gaz w Niemczech, a przez Polskę idzie tranzytem niewielka ilość, głównie via połaczenie Polska-Czechy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lazan odpowiada ~MacGawer

gaz który palisz w kuchence to gaz rosyjski ale śmierdzi dla Ciebie bo ruski.Im bardziej plujesz na Rosję to jesteś coraz większym patriotą . Gazoport to polityczny knot nikt bez przymusu nie kupi ,bo jest paskudnie drogi jak na Litwie .Chcesz kupować benzynę po 10zł za litr to porównanie do gazu z rury.Same utrzymanie Gazoportu to 360 mln zł rocznie topione w błoto a bezpieczeństwo ? szkoda gadać.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/energetyka/a-szczesniak-gazoport-w-swinoujsciu-podwyzszy-ceny-gazu-zamiast-je-obnizyc/664tm

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -2,03% 1 698,85
2020-06-03 21:12:00
MIEDŹ -0,19% 5 510,25
2020-06-03 20:00:00
ROPA 0,40% 39,71
2020-06-03 21:12:00
SREBRO -2,39% 17,95
2020-06-03 21:12:00
PLATYNA -1,65% 856,35
2020-06-03 21:12:00

Znajdź profil