Wiceszef Hezbollahu: Prawdopodobnie będzie atak na Izrael, ale nie wojna

Wiceszef libańskiego ugrupowania Hezbollah Naim Kassem zasugerował, że jego szyicki ruch rozważa ataki odwetowe na Izrael po incydencie w Bejrucie z dronami. Uważa jednak, że nowa wojna Hezbollahu z Izraelem jest mało prawdopodobna.

(fot. Cynthia Karam / Reuters)

"Odrzucam (sugestie), że jest atmosfera wojny; to atmosfera odpowiedzi na atak" - powiedział Kassem w wywiadzie wyemitowanym we wtorek wieczorem przez arabskojęzyczny kanał rosyjskiej telewizji RT.

"O wszystkim zadecydujemy w swoim czasie" - powiedział wiceszef Hezbollahu, dodając, że nie poda szczegółów, ponieważ chce, by atak był zaskoczeniem.

Według dwóch bliskich Hezbollahowi źródeł agencji Reutera organizacja przygotowuje "uderzenie" odwetowe na Izrael.

W niedzielę przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah oskarżył Izrael o przeprowadzenie dzień wcześniej ataku przy użyciu dwóch dronów. "Mówię dziś izraelskiej armii na granicy - stójcie w pełnej gotowości. Czekajcie na nas jeden, dwa, trzy, cztery dni" - mówił Nasrallah.

W odpowiedzi premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział mu, by się "uspokoił". "Izrael wie, jak się bronić i odpłacać swoim wrogom" - ostrzegł.

W ataku, o którym mówił Nasrallah, jeden dron spadł, a drugi eksplodował w centrum medialnym Hezbollahu na południu Bejrutu. Nie było ofiar w ludziach, ale wybuch spowodował straty materialne w budynku. Hezbollah informował później, że w rozbitym dronie znajdowało się pięć kilogramów ładunków wybuchowych.

W 2006 roku libański Hezbollah, który jest wspierany przez Iran, toczył miesięczną wojnę przeciwko Izraelowi. 

ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil