Wiceszef Fideszu o NGO: Węgrzy powinni wiedzieć, kto jest kim

Nie ma mowy o "wymiataniu" z Węgier organizacji pozarządowych, a tylko o przejrzystości, aby Węgrzy wiedzieli, kto jest kim - oświadczył w czwartek wiceszef rządzącego na Węgrzech ugrupowania Fidesz, Szilard Nemeth.

Nemeth przyznał, że być może w swej wcześniejszej wypowiedzi użył nieco zbyt ostrych sformułowań, ale podtrzymuje ich treść i sens.

Na konferencji prasowej we wtorek Nemetha zapytano o doniesienia, jakoby szykowano projekt ustawy zobowiązującej kierownictwo organizacji pozarządowych (NGO) do składania deklaracji majątkowych. Oświadczył wtedy, że organizacje pseudopozarządowe imperium Sorosa są utrzymywane po to, by forsować ponad rządami narodowymi świat globalnego wielkiego kapitału i poprawności politycznej. Te organizacje należy wyprzeć z pomocą wszelkich środków i sądzę, że trzeba je stąd wymieść oznajmił.

W czwartek Nemeth oświadczył, że nie ma mowy o "wymiataniu", ale chodzi o przejrzystość, aby Węgrzy wiedzieli, kto jest kim, co to za organizacje, czyje interesy reprezentują, z jakich źródeł są finansowane i jak żyją ich szefowie oraz skąd otrzymują pieniądze.

Zastrzegł, że 99,9 proc. organizacji pozarządowych nie jest finansowanych przez mocarstwa i nie prosi się ich, by wywierały brutalną presję na wyłoniony w wolnych wyborach węgierski parlament i rząd.

Natomiast organizacje pseudopozarządowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i jeśli ich działalność jest sprzeczna z interesami Węgrów, nie mają tu czego szukać - ocenił.

Wspomniał, że prezydent USA Barack Obama zainicjował projekt ustawy dotyczący zapobiegania rozprzestrzenianiu wieści siejących panikę i wyparcia zewnętrznych obcych czynników wpływu. Jak powiedział, jest on obecnie analizowany.

W grudniu obie izby amerykańskiego Kongresu przyjęły ustawę dotyczącą walki z zagraniczną propagandą i dezinformacją. Ustawa przewiduje utworzenie specjalnego ośrodka, którego zadaniem byłaby walka z propagandą inicjowaną przez obce rządy oraz informowanie opinii publicznej o zagranicznej propagandzie i dezinformacji wymierzonych w USA i inne kraje.

Finansowane przez Sorosa Fundacje Społeczeństwa Otwartego zamieściły w środę na Facebooku oświadczenie swego szefa Chrisa Stonea, w którym zapowiedział on, że fundacje będą działać na Węgrzech mimo sprzeciwu rządu wobec naszej misji uczciwszych, rozliczalnych społeczeństw.

W grudniowym wywiadzie dla portalu 888.hu premier Viktor Orban mówił, że George Soros - dawny mecenas Fideszu, krytycznie nastawiony do obecnego rządu - zostałby "wyeliminowany" w każdym europejskim kraju. Orban zapowiedział, że organizacje pozarządowe będą badane, by sprawdzić, czyje interesy reprezentują, oraz że 2017 rok "będzie czasem wyeliminowania Sorosa i sił, które go symbolizują".

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil