Wiceprezydent Turcji: Nie ugniemy się przed groźbami

2019-10-08 13:40, akt.2019-10-08 15:33
publikacja
2019-10-08 13:40
aktualizacja
2019-10-08 15:33

Donald Trump złagodził nieco swoje stanowisko, a lira odrobiła część strat, które poniosła, gdy prezydent USA zagroził, że może zniszczyć turecką gospodarkę. W międzyczasie wiceprezydent Turcji Fuat Oktay oświadczy, że jego kraj nie ugnie się przed groźbami. 

/ fot. Nedim Grabovica / ZUMA Press

Oktay oznajmił we wtorek, że Turcja zamierza zwalczać kurdyjskich bojowników w Syrii i chce stworzyć strefę, do której Turcja będzie mogła przesiedlić syryjskich uchodźców. „Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo Turcji, sami określamy nasz szlak, sami wyznaczamy sobie granice” - podkreślił.

Wydaje się, że była to odpowiedź bezpośrednio motywowana groźbami ze strony prezydenta USA. Donald Trump zagroził w poniedziałek na Twitterze "całkowitym zniszczeniem" tureckiej gospodarki, jeśli kraj ten w posunie się w Syrii za daleko. "Jeśli Turcja zrobi coś, co ja, w swojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uznam, że wykracza poza granice, całkowicie zniszczę i zetrę z powierzchni ziemi gospodarkę Turcji" - napisał prezydent USA.

 

Trump łagodzi stanowisko, uspokojenie na lirze

We wtorek Donald Trump tonował nastroje. W opublikowanym przed godziną 15 tweecie podkreślił, że relacje USA z Turcją, jako patnerem handlowym i sojusznikiem z NATO, kształtowały się bardzo dobrze. Podkreślił jednak, że wycofywanie się sił amerykański nie jest porzucaniem Kurdów. - Turcja posiada już dużą kurdyjską populację i w pełni rozumie, że w momencie, gdy my mamy tylko 50 żołnierzy w regionie (których wycofujemy), każda niewymuszona bądź nieuzasadniona będzie dewastująca dla ekonomii kraju oraz wrażliwej liry - napisał prezydent USA.

Nerwowo na tę wymianę zdań reagowała lira. Ta już od początku tygodnia słabła, jednak po groźbach Donalda Trumpa przecena nabrała jeszcze rozpędu i ostatecznie względem dolara lira straciła aż 2,5 proc. Dziś rano zaczęło się odrabianie strat, jednak słowa Oktay'a ponownie zwiększyły niepewność. Po złagodzeniu stanowiska przez Donalda Trumpa lira znów zaczęła odrabiać straty, chwilę po godzinie 15 zyskuje ona 0,4 proc.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Przyjaciel mojego przyjaciela nie jest moim przyjacielem

Wojska amerykańskie rozmieszczone na północy Syrii rozpoczęły w poniedziałek wycofywanie swych oddziałów z terenów w pobliżu granicy z Turcją, otwierając - jak pisze AFP - drogę tureckiej ofensywie militarnej przeciwko siłom kurdyjskim, sojusznikom Waszyngtonu w walce z dżihadystami.

Turcja chce utworzyć tam strefę bezpieczeństwa i przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających na jej terytorium. Zamierza w tym celu "oczyścić" tę strefę z Kurdów. Kurdowie ostrzegają, że turecka ofensywa doprowadzi do powrotu dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie. Na Donalda Trumpa spadła fala krytyki za porzucanie sojuszników, których prezydent Turcji uznaje za wrogów narodu. Dziś Trump zapewniał, że USA wspiera Kurdów zarówno militarnie, jak i finansowo. Z drugiej strony sytuację komplikuje fakt, że Turcja - jako członek NATO - również jest (przynajmniej nominalnie) sojusznikiem Stanów Zjednoczonych

Również w poniedziałek anonimowy wysoki rangą urzędnik Białego Domu przekazał, że decyzja Waszyngtonu o wycofaniu wojsk USA z północnej Syrii dotyczy tylko 50-100 żołnierzy sił specjalnych i nie oznacza "zielonego światła" dla tureckiej ofensywy zbrojnej. "To nie jest wycofywanie naszych wojsk z Syrii, nasi żołnierze zostaną przeniesieni do innych baz w głębi kraju" - powiedział urzędnik.

PAP/AT

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
marxs
działanie trampka jest zrozumiałe najpierw zniszczył gospodarkę USA,potem gospodarkę III RP a obecnie chce zniszczyć gospodarkę Turcji
a29
u Trumpa widać efekty kumplowania się z Kimem. Trump mu zazdrości że tamten jest tytułowany wielkim najmądrzejszym wodzem itd. on też by tak chciał
bangladesznadwisla
Psychol. Kaczor ma to samo tyle że jest zwykłym posłem w polaczkowie
burzawa
"Wielkiej i niezrównanej mądrości" Ech, pycha kroczy przed upadkiem.
1as
Sam już nie wiem, czy sobie żartował, czy naprawdę chce być Słońcem Ameryki i całego Świata...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki