REKLAMA

Wiceprezes NBP: W kolejnych latach obniżanie się inflacji będzie jedynie stopniowe

2022-06-22 12:40, akt.2022-06-22 14:18
publikacja
2022-06-22 12:40
aktualizacja
2022-06-22 14:18
Wiceprezes NBP: W kolejnych latach obniżanie się inflacji będzie jedynie stopniowe
Wiceprezes NBP: W kolejnych latach obniżanie się inflacji będzie jedynie stopniowe
/ NBP

W nadchodzących kwartałach spodziewane jest utrzymanie się czynników podwyższających dynamikę cen, a w kolejnych latach obniżanie się inflacji będzie jedynie stopniowe - powiedziała w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych wiceprezes NBP Marta Kightley.

"W nadchodzących kwartałach spodziewane jest utrzymanie się czynników podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną przeciwko Ukrainie. Jednocześnie podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem szoków podbijających obecnie ceny będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania inflacji w kolejnych latach. Należy podkreślić, że zacieśnianie polityki pieniężnej NBP doprowadzi do obniżenia inflacji w średnim okresie. Jednak ze względu na szoki, które dotknęły polską i światową gospodarkę, w tym przede wszystkim skutki wojny w Ukrainie, obniżenie inflacji będzie następowało stopniowo" - powiedziała Kightley.

Jak zaznaczyła, najważniejszym wzywaniem w zakresie polityki pieniężnej jest obecnie dążenie do trwałego obniżenia inflacji.

Według Kightley podwyższona inflacja w Polsce wynika głównie ze wspomnianego światowego wzrostu cen surowców energetycznych i rolnych, w znacznej części w konsekwencji wojny w Ukrainie oraz wcześniejszych wzrostów regulowanych krajowych cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i energii cieplnej.

"Oprócz nasilonych zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do podwyższenia inflacji przyczyniały się także wysokie koszty transportu w handlu międzynarodowym. Jednocześnie wzrostowi cen w Polsce sprzyja utrzymujący się wysoki popyt, który pozwala przedsiębiorstwom przenosić wzrost kosztów na ceny finalne. Inflację ogranicza obniżenie części stawek podatkowych w ramach Tarczy antyinflacyjnej" - dodała.

Wiceprezes NBP: ok. 21 proc. kredytów mieszkaniowych to udzielone przy najniższych stopach

Około 21 proc. portfela mieszkaniowych kredytów złotowych stanowią zobowiązania zaciągnięte w okresie historycznie najniższych stóp procentowych - poinformowała w środę w Sejmie wiceprezes NBP Marta Kightley.

"Potencjalnie najbardziej wrażliwi na wzrost stóp procentowych są ci, którzy zadłużyli się w okresie historycznie najniższych stóp procentowych. Ich zadłużenie stanowi około 21 proc. portfela mieszkaniowych kredytów złotowych" - powiedziała Kightley podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych.

"Należy jednak pamiętać, że ta grupa kredytobiorców jest zróżnicowana pod względem dochodowym i majątkowym, a wzrost kosztu kredytu zwiększający obciążenia ich budżetów domowych, nie musi automatycznie powodować problemów z jego spłatą" - dodała.

Zaznaczyła jednocześnie, że w przypadku kredytów udzielonych przed 2020 rokiem, odporność kredytobiorców na podnoszenie rat odsetkowych powinna być stosunkowo wysoka, gdyż od czasu zaciągnięcia przez nich zobowiązania, nastąpił relatywnie wysoki wzrost płac, co rekompensuje wyższe raty.

Kightley przyznała, że negatywnym skutkiem wyższych stóp procentowych jest rosnące obciążenie budżetów zadłużonych gospodarstw domowych i wzrost ryzyka strat kredytowych banków, szczególnie z tytułu kredytów hipotecznych.

Rada Polityki Pieniężnej na początku czerwca tego roku podniosła stopy procentowe o 75 pb. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6 proc., stopa lombardowa do 6,5 proc., stopa depozytowa zaś do 5,5 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,1 proc. Była to dziewiąta z rzędu podwyżka w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r.

Najniższe historycznie stopy procentowe odnotowano w roku 2020, kiedy to stopa referencyjna spadła do 0,10 proc. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/ tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki