Wiceprezes Huawei pozostanie w areszcie do poniedziałku

Dyrektor finansowa chińskiego giganta teleinformatycznego Huawei Meng Wanzhou pozostanie w kanadyjskim areszcie do poniedziałku, kiedy sąd zadecyduje, czy zostanie zwolniona za kaucją. Meng została zatrzymana w ub. sobotę w Vancouver na wniosek władz USA pod zarzutem pogwałcenia przez Huawei sankcji USA wobec Iranu.

(fot. Alexei Druzhinin / TASS)

Kanadyjski sędzia oświadczył w piątek, że potrzebuje więcej czasu aby rozpatrzyć proponowane przez adwokatów Meng Wanzhou warunki zwolnienia jej za kaucją.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w sobotę władze Kanady do natychmiastowego uwolnienia dyrektor finansowej koncernu Huawei, Meng Wanzhou. W przeciwnym razie, jak oświadczono, Kanadzie mogą grozić "poważne konsekwencje".

Do chińskiego MSZ wezwano w niedzielę ambasadora USA w Pekinie i przekazano mu protest w związku z aresztowaniem w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei. Zażądano, by władze amerykańskie wycofały nakaz aresztowania Meng.

Chiny udzielą dalszej odpowiedzi w zależności od działań USA - oznajmił, nie rozwijając tematu.

Ministerstwo określiło sprawę zatrzymania Meng jako "bardzo nieprzyjemną". Le ocenił, że aresztowanie Meng stanowi poważne naruszenie jej praw.

Meng jest nie tylko dyrektor finansową Huawei, ale także jej wiceprezesem i córką jej założyciela Ren Zhengfei. Władze amerykańskie domagają się jej ekstradycji do USA, gdzie grozi jej oskarżenie o wprowadzenie w błąd amerykańskich banków w sprawie kontaktów biznesowych Huawei z Iranem.

Władze USA utrzymują, że Huawei wykorzystywał swoją filię Skycom w Hongkongu do sprzedaży Iranowi w latach 2009-2014 aparatury i programów komputerowych z pogwałceniem amerykańskich sankcji wobec tego kraju. Meng miała twierdzić, że Skycom jest firmą niezależną od Huawei.

Za te wszystkie zarzuty Meng groziłoby w USA nawet 30 lat więzienia. Dlatego władze USA argumentują że ma ona powody aby uciec z Kanady do Chin.

Władze chińskie twierdzą, że Meng nie dopuściła się żadnych przestępstw i domagają się jej natychmiastowego zwolnienia.

Huawei Technologies jest chińskim odpowiednikiem amerykańskiej Apple Inc. i - największym światowym producentem urządzeń sieciowych 5G nowej generacji internetu, a po koreańskiej firmie Samsung drugim największym producentem smartfonów na świecie, przed amerykańskim Apple.

Władze amerykańskie wprowadziły zakaz stosowania urządzeń produkcji Huawei przez rząd federalny i w amerykańskich sieciach telekomunikacyjnych, argumentując, że urządzenia te umożliwiają Chinom penetrację tych systemów chińskim szpiegom w celu zdobycia tajemnic technologicznych. Waszyngton zabiega, aby sojusznicy USA wprowadzili podobne zakazy stosowania produktów Huawei.

Meng Wanzhou została zatrzymana w ub. sobotę 1 grudnia, tego samego dnia kiedy prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping uzgodnili na szczycie G20 90-dniowy "rozejm" w ich zaostrzającej się wojnie handlowej. Grozi ona poważnymi konsekwencjami dla handlu światowego.

Analitycy rynków wskazują, że sprawa Meng Wanzhou może przyczynić się do ponownego zaostrzenia tej konfrontacji chociaż doradcy ekonomiczni prezydenta Trumpa są odmiennego zdania. (PAP)

jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 sel

To tak można wyślać sobie sankcje i aresztować kogo się chce?

! Odpowiedz
0 0 sel

wymyślać..

! Odpowiedz
1 8 q-tas

Kanada łamie konstytucję

! Odpowiedz
4 9 open_mind

To wszystko zalatuje, i zrobione jest pod Trumpa aby go obwinić o pada-kę rynków, i tak już Senator z Kalifornii krzyczy że Trump pójdzie do więzienia i takie tam, Normalnie Trump uczesze się w nie w tą stroną to sędziowie od razu wydzierają się Veto, A tu taka zagęszczona sprawa i Kanada potulnie ulega USA sędziowie siedzą cicho nie widzą nic nielegalnego, oj nie ze mną te numery to sprawa Deep State. Poza tym Makron wyjechał na żółte kamizelki pojazdami opancerzonymi opatrzonych Flagą Unii Europejskiej !!!
Tak jak by coś w Polsce to spodziewajcie się też takich pojazdów a może jeszcze z „czarnym krzyżykiem” No bo przecież „wydzieraliście” się że chcenie do ,,Unii.!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 open_mind

Wszystko zmierza w tym kierunku że: Niech by tylko przyfikali np. Robotnicy z obozu pracy wyzyskowej w Polsce spod znaku Volkswagen to od razu niemiaszki podeślą wózki z załogami szybkiego zmieniania światopoglądu.

! Odpowiedz
4 47 paulstar

Sankcje nałożyły USA więc niech firmy z USA się do nich stosują, co mają z tym wspólnego Chińczycy? Wychodzi na to że cały świat ma się podporządkowywać USA.

! Odpowiedz
5 5 ald

Wiele wskazuje na to, że pierwsze konsekwencje już chyba widzieliśmy na co mógłby zwracać uwagę ten art który zahacza o ten temat: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/12/08/subprime-2-0-czy-to-juz/

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil