Wicepremier Ukrainy: Możliwe wznowienie zakupów gazu od Rosji, ale pod warunkiem

Ukraina, która od ponad dwóch lat nie kupuje gazu od Rosji, mogłaby nabywać go, ale pod warunkiem, że punkt odbioru paliwa znajdowałby się na wschodniej, a nie na zachodniej granicy Ukrainy - oświadczył wicepremier Wołodymyr Kistion.

(fot. P.Waniorek / FORUM)

Nigdy nie mów nigdy. Jeśli punkt odbioru zostałby przeniesiony na wschodnią granicę, można byłoby to rozpatrywać, powiedział Kistion w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla gazety internetowej Europejska Prawda.

We wrześniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów chce, by po wygaśnięciu kontraktu z Gazpromem, państwa UE kupowały od niego gaz na wschodniej granicy Ukrainy. "W związku z tym, że kontrakt kończy się w 2019 roku, chcemy z pomocą Unii Europejskiej przeprowadzić rewolucyjną zmianę w organizacji tranzytu gazu" - mówił.

Poroszenko wyjaśniał, że Ukraina chce sprzedawać usługi tranzytowe państwom unijnym, a nie Rosji. Europejskie firmy, które nabywałyby rosyjski gaz na wschodniej granicy Ukrainy mogłyby następnie przechowywać go w ukraińskich zbiornikach podziemnych.

Ukraina nie kupuje obecnie gazu ziemnego od Gazpromu, lecz zużywa gaz z własnego wydobycia oraz surowiec kupowany na Zachodzie i dostarczany do tego państwa w ramach tzw. rewersu.

W 2019 roku Rosja ma zamiar ukończyć budowę rurociągu Nord Stream 2, który ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream i prowadzić do Niemiec. Po oddaniu gazociągu do użytku Moskwa zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 bumbumbum

Poroszenko wyjaśniał, że Ukraina chce sprzedawać usługi tranzytowe państwom unijnym, a nie Rosji. - A to Ukraina będzie płacić za tranzyt czy tylko zmienić ma się ten co płaci? Obecnie to Rosja a potem każdy kto chce gazu z Rosji?
I dziwicie się że Niemcy i Rosja budują NSII?

! Odpowiedz
2 15 jendreka

Tak inwestycje PGNiG pójdą w p..... A co za tym idzie , przychody. Tak trzymać! Z ukraińskim bratem. Tak wygląda wdzięczność Ukrainy dla polski. Polak znów zabity w butelkę.

! Odpowiedz
3 17 ajwaj

Rosja nie przyjmie zadnych w/w "warunków" good fellows z Kijowa
1. kasa na stól = prepaid, "zachód" nie ma cos checi dalszego sponsorstwa (obesnie 230$)
2. gaz bedzie liczony na granicy zachodniej PO opuszczeniu obecnej Ukrainy (do rytualu zimowego nalezalo "kurczenie sie gazu w tranzycie" :) wchodzilo np. 100 mln m3 a wychodzilo na zach. UkraIny 85 mln. m3
3. obecni rzadzacy z Kijowa umów nie dotrzymuja, maja niezaplacone rachunki i warunki to moga dawac na przyklad komu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 2 john-eire

Wow. Masz duzo bezużyteczne informacją. Pracujesz z Gazprom?

! Odpowiedz
0 11 ajwaj odpowiada john-eire

jak mnie zdekonspirowales ??? tylko nie mów nikomu
dam ci piosenke > 10 000 000 seen "Tancz Rosjo - placz kto?"
https://youtu.be/X5Bw4TdUHUo

! Odpowiedz
19 42 john-eire

Rosja ma najtańszy gaz. Ale Kaczyński chce kupic gaz z USA bo nienawidzi Putin. Kolejna głupi Kaczyński pomysł.

! Odpowiedz
7 4 pomorzaninm

Z tym pomyslem wiąze sie HUB Gazowy dla Europy Centralnej i Wschodniej wiec to nie jest takie glupie na jakie wyglada...
a Rosjanie sami pokazują ze ich Gaz to bron wywierania naciskow. Wiec i oni nie kierują sie tylko kto da wiecej ...ani ten ma taniej kto blizej Rosji jest ...patrz ceny dla niemcow i polski.
Trzeba policzyc ZA i PRZECIW.
Nie jestem za pisem ani po dla jasnosci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 john-eire odpowiada pomorzaninm

Nie wierz PiS propaganda. To głupi pomysły żeby transpotowac gaz z długa strony świata i na pewno będzie kosztować więcej.

! Odpowiedz