REKLAMA
WAŻNE

Wicepremier Ukrainy: Mimo zmiany władzy nadal dążymy do członkostwa w NATO

2019-10-21 15:28
publikacja
2019-10-21 15:28
fot. Tymon Markowski / MSZ / Flickr

Zmiana władzy na Ukrainie nie doprowadziła do zmiany priorytetów w polityce zagranicznej, której strategicznym celem jest uzyskanie członkostwa w UE i NATO - oświadczył w poniedziałek ukraiński wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmytro Kułeba.

"Fundamentalna zmiana polega na tym, by było mniej haseł, a więcej praktycznej pracy w kierunku naszej integracji" - powiedział wicepremier, występując na panelu dyskusyjnym, poświęconym relacjom między jego krajem a Sojuszem Północnoatlantyckim.

Pytany przez PAP, jakie miejsce w dążeniach Ukrainy do wejścia do NATO zajmuje Polska, Kułeba odpowiedział, że Kijów docenia działania Warszawy w tym kierunku. "Bardzo cenimy Polskę i wsparcie, którego nam udziela. Jest ona przyjacielem, partnerem i adwokatem" - podkreślił.

Wicepremier Ukrainy ocenił, że integracja z NATO jest "ruchem dwustronnym", który wymaga, by obie strony miały wizję celu, do którego dążą. "My dążymy do pełnoprawnego członkostwa w Sojuszu. Jest to nie tylko zapisane w konstytucji, lecz także w programie rządu. Chcemy wypełnić kryteria niezbędne do uzyskania członkostwa" - zaznaczył.

"Dziś w relacjach z Sojuszem skupiamy się na dwóch sprawach: powinnyśmy stawać się dla siebie nawzajem bardziej użyteczni i rozumieć, że jesteśmy pewną wspólną przestrzenią. Po drugie, musimy tutaj, na Ukrainie, budować +klub NATO+ w siłach zbrojnych, w organach ścigania; to nie mają być tylko ludzie, którzy wierzą w integrację euroatlantycką i NATO, lecz mówią jednym językiem z NATO" - powiedział Kułeba.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że poparcie społeczne dla wejścia Ukrainy do NATO rośnie. "W grudniu 2018 r. poparcie to wynosiło 37 proc., a we wrześniu br. - 45 proc. Co ciekawe, pozytywna dynamika obserwowana jest na południu i wschodzie Ukrainy, w regionach, które tradycyjnie negatywnie odnosiły się do NATO" - podkreślił wicepremier ukraińskiego rządu.

Wyraził też przekonanie, że największy sąsiad Ukrainy, Rosja, nigdy nie pogodzi się z integracją jego kraju z Zachodem. "Jestem przekonany, że Rosja nigdy nie pogodzi się z integracją Ukrainy z UE i NATO, ale nie interesuje mnie opinia Federacji Rosyjskiej na ten temat. Jest decyzja ukraińskiego narodu, parlamentu, ukraińskiego rządu i będziemy podążali w tym kierunku, gdyż historia pokazała, że nie możemy liczyć na gwarancje bezpieczeństwa w jakimkolwiek partnerstwie z Rosją" - oświadczył Kułeba.

Mówiąc o stosunkach z Polską, wicepremier oświadczył, iż po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie w końcu sierpnia otworzyło się nowe okno, nowe możliwości dla współpracy.

"Pojawiły się możliwości rozwiązania problemów, które między nami istniały. Po wizycie prezydenta Ukrainy w Polsce Ukraina wykonała swoją część ustaleń, o których rozmawiano w Warszawie. Teraz oczekujemy na odpowiednie stanowisko polskiego rządu, gdyż są to relacje nie tylko strategicznych partnerów, ale i zaprzyjaźnionych państw, które wzajemnie siebie potrzebują - oświadczył. - Dlatego oczekujemy ze strony Polski kroków, które pokażą, że ona także nastawiona jest na rozwiązanie istniejących problemów. Mamy np. problem z pozwoleniami na przewozy ciężarowe, które Polska wydaje dla ukraińskich przewoźników. Liczymy, że zostanie on rozwiązany jak najszybciej".

"Polska miała pytania wobec polityki pamięci historycznej (Ukrainy) i sądzę, że zmiany, do których doszło w tej sferze, są zauważalne. Oczekujemy na konstruktywne kroki ze strony polskiej" - zaznaczył Kułeba.

Panel, poświęcony stosunkom Ukrainy z NATO, zorganizowano w Akademii Dyplomatycznej w Kijowie przed oczekiwaną w przyszłym tygodniu wizytą sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz przedstawicieli Rady Północnoatlantyckiej.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki