Wicepremier Salvini buja kursem euro

Wicepremier Włoch Matteo Salvini doprowadził w środę, drugi dzień z rzędu, do spadku kursu euro i wzrostu oprocentowania włoskich obligacji, gdy powiedział, że europejskie normy fiskalne, regulujące deficyty budżetowe, muszą zostać zmienione.

(fot. Max Rossi / Reuters)

"Jeśli istnieją europejskie przepisy, które prowadzą do śmierci głodowej kontynentu, to te przepisu muszą zostać zmienione" - powiedział dziennikarzom Salvini, odnosząc się do ustalonych przez Unię Europejską limitów zadłużania państwa.

Salvini, który jest też liderem współrządzącej Włochami prawicowej Ligi, utrzymuje, że ograniczanie wydatków rządowych przez UE nie pozwala na pobudzanie gospodarki, np. przez zwiększanie wewnętrznego popytu.

We wtorek oświadczył: "Jeśli trzeba będzie naruszyć niektóre limity, takie jak 3 proc. czy (dług publiczny na poziomie) 130-140 proc. PKB, to idziemy naprzód".

Unijny limit deficytu budżetowego wynosi 3 proc. PKB; Salvini obiecuje w swej kampanii przed wyborami europejskimi, że złamie ten przepis, jeśli doprowadzi to do spadku bezrobocia we Włoszech, które wynosi ponad 10 proc.

Drugi dzień z rzędu po wypowiedziach Salviniego spadły notowania euro. "W oczywisty sposób pojawiają się (na rynku) obawy o skutki antyunijnej retoryki" - powiedział w rozmowie z Reuterem ekspert ds. walut firmy Wells Fargo.

Notowania euro spadły mimo korzystanych wyników niemieckiej gospodarki, ponadto włoskie aktywa pociągnęły w dół europejskie giełdy.

Nie po raz pierwszy krytyczne uwagi Salviniego zaniepokoiły inwestorów, ale teraz, tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, jego komentarze na temat rozluźnienia dyscypliny finansowej robią szczególnie złe wrażenie - komentuje Reuters.

Komisja Europejska krytykuje gospodarcze pomysły włoskiego rządu i oskarża go o odchodzenie od zasad budżetowych strefy euro, co może zagrozić nie tylko Włochom, ale też całej strefie unii walutowej.

Dług publiczny Włoch przekracza 130 proc. i jest w UE drugi najwyższy po Grecji. Ocenia się, że wraz z Cyprem i Grecją Włochy należą do krajów, których gospodarki charakteryzują się największą nierównowagą, podczas gdy rząd w Rzymie planuje duże wydatki socjalne, jak krytykowany przez Brukselę dochód podstawowy oraz możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 62 lat. (PAP)

fit/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 piano350

Okręt MS EU nabiera wody. Belle Epoque dla mas - etap kończący porządek świata po II wojnie światowej dobiega końca.

! Odpowiedz
2 14 karbinadel

Buja kursem, a jego koledzy obstawiają spadki na foreksie, bo wcześniej wiedzą, co powie :)

! Odpowiedz
2 18 marek11311

Taaaak,ma problem. Nie może się zadłużać i to dzisiaj, gdy jest wicepremierem. A co gorsze, to musi spłacać zadłużenie wygenerowane przez wcześniejsze ekipy. O wiele lepiej się rządzi gdy się można zadłużać, a spłacać będą inni. Bardzo wygodna postawa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/USD -0,21% 1,1020
2019-09-20 22:59:00
USD/PLN 0,98% 3,9656
2019-09-20 22:59:00
EUR/PLN 0,55% 4,3607
2019-09-20 22:59:00
CHF/PLN 0,93% 3,9908
2019-09-20 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil