REKLAMA

Wiceminister rozwoju komentuje bojkot lockdownu wśród przedsiębiorców

2021-01-13 18:28
publikacja
2021-01-13 18:28
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

W momencie walki z pandemią nie ma czasu i miejsca na łamanie prawa i punktowe otwieranie się poszczególnych gałęzi gospodarczych - uważa wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Bunt na pokładzie i duża ilość emocji nie służą przyspieszeniu zwalczenia Covid-19 - dodała.

Semeniuk w środę w Programie 1 Polskiego Radia była pytana o to, jakie jest stanowisko resortu wobec zapowiedzi bojkotu lockdownu i otwierania swoich różnych działalności gospodarczych, mimo obostrzeń.

"Stanowisko resortu, jak i całej Rady Ministrów i całego rządu jest jednoznaczne. Nie ma czasu i miejsca w momencie walki z pandemią na łamanie prawa i punktowe otwieranie się poszczególnych gałęzi gospodarczych. Im szybciej to zrozumiemy, im szybciej nasze działania będą wspólnotowe, to łatwiej nam będzie już - mam nadzieję - w sposób permanentny po prostu gospodarkę uwolnić" - powiedziała Semeniuk.

Jak dodał, "to wszystko jest kompatybilne w ramach współpracy przy całym projekcie narodowych szczepień".

"I tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość, i taki mój apel do przedsiębiorców o jeszcze chwilę cierpliwości. Naprawdę te rozwiązania i narzędzia, o których my debatujemy, rozmawiamy, czego efektem jest chociażby rozszerzenie Tarczy Finansowej 2.0 o kolejne siedem kodów PKD, to jest właśnie wynik naszych konsultacji i rozmów z przedsiębiorcami. Taki bunt na pokładzie i duża ilość emocji z tym związana naprawdę nie służy przyspieszeniu zwalczenia pandemii Covid-19" - powiedziała.

Semeniuk przyznała, że rozumie, iż po 10 miesiącach trwania pandemii przedsiębiorcami "mogą kierować bardzo duże pokłady emocji". "Jesteśmy oczywiście w stanie to zrozumieć. (...) Nie stawiamy już kropki nad +i+, i nie mówimy, że to wszystko, co żeśmy zaproponowali samorządom czy przedsiębiorcom. My pracujemy cały czas nieustannie, jesteśmy w dialogu z przedsiębiorcami i różnego rodzaju warianty pomocy z budżetu państwa przedstawiamy. Musimy wiedzieć oczywiście o tym, że mamy określony budżet i w ramach tego budżetu funkcjonujemy" - tłumaczyła.

Od 18 stycznia utrzymane zostały wszystkie z dodatkowych obostrzeń; wyjątkiem jest uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych. Obostrzenia te będą obowiązywały do 31 stycznia - poinformowała w poniedziałek kancelaria premiera. Dotyczy to także zamknięcia restauracji, które nadal mogą serwować dania jedynie na wynos i dowóz.

We wtorek Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której gminy położone na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać 1 mld zł wsparcia. "Rząd pomoże ponad 200 gminom położonym na terenach górskich. Będą one mogły skorzystać z dwóch rodzajów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-2020 oraz z 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Program pomocy wynosi 1 mld zł i ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku” - napisano w komunikacie.

Wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W tym celu powstała inicjatywa Góralskie Veto, która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców. Również niektórzy przedsiębiorcy m.in. z woj. śląskiego deklarują, że mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń, otworzą swoje lokale i w najbliższych dniach wznowią działalność. Musimy ratować to, co tworzyliśmy przez tyle lat – argumentują. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
pippin
To co sie teraz dzieje to zbrodnia przeciwko ludzkosci.
zenonn
Jaka pandemia? Plandemia! Zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu.
Jaka kara dla rządzących?
zamknackw
to jest urzędniczka, nie ma pojęcia o prowadzeniu biznesu. I ta retoryka, jak do dziecka: jeszcze trochę cierpliwości, jeszcze troszeczkę ... żygać się chce. Otwieramy się 18.01 i wy$@#!bane.
golestan
I pewnie ma kredyt do spłacenia. Nie wyjdzie przed szereg.
twojmistrz
Jak ta kobieta może zarządzać czymkolwiek skoro ona nawet nie potrafi ogarnąć swojej wagi ??
demeryt_69
Czy Olga Semeniuk jest Ukrainką? Nawet niebrzydka :)
shadow_xx
"Nie ma czasu i miejsca w momencie walki z pandemią na łamanie prawa [...]"

No to dlaczego rząd cały czas je łamie wydając rozporządzenia, które nie mają podstawy prawnej, a "obowiązujące prawo" ustala się konferencjami i tweetami? Wystarczy wprowadzić stan klęski żywiołowej, jak robi to
"Nie ma czasu i miejsca w momencie walki z pandemią na łamanie prawa [...]"

No to dlaczego rząd cały czas je łamie wydając rozporządzenia, które nie mają podstawy prawnej, a "obowiązujące prawo" ustala się konferencjami i tweetami? Wystarczy wprowadzić stan klęski żywiołowej, jak robi to znaczna część krajów Europy. A czekaj.... tam jest coś o odszkodowaniach...
itso_empty2
tak samo wasze działania nie służą zwalczaniu Covid-19 - dodałem

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki