Wiceminister obrony USA: Polska jeszcze niegotowa na "Fort Trump"

2018-09-20 04:19
publikacja
2018-09-20 04:19

Sekretarz ds. sił lądowych w Pentagonie, Mark Esper ocenił w środę w wywiadzie dla AFP, że Polska nie jest jeszcze gotowa na "Fort Trump", czyli umiejscowienie na jej terytorium bazy wojsk USA. Proponowany teren jest niewystarczająco przestronny - wskazał.

/ thetaXstock

O skierowanie kolejnych jednostek wojsk amerykańskich do Polski zaapelował we wtorek Prezydent RP Andrzej Duda w trakcie - spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Polski prezydent zapowiedział wówczas utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich nazwanej "Fort Trump".

Obecność Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej to gwarancja bezpieczeństwa i większe możliwości obrony - przekonywał Andrzej Duda po spotkaniu z Trumpem. "Obecność amerykańskiej armii na tym obszarze jest dzisiaj absolutnie uzasadniona, także z uwagi na ochronę samych Stanów Zjednoczonych" - podkreślił .

Poproszony o komentarz do słów polskiego prezydenta, Mark Esper, który w Pentagonie pełni funkcję odpowiadającą randze wiceministra obrony, ujawnił podczas rozmowy z korespondentem AFP, że podczas ostatniej wizyty w Polsce w styczniu rozmawiał wstępnie z polskimi czynnikami wojskowymi o planach utworzenia bazy USA.

Tereny, jakie polski rząd zamierza przeznaczyć na wspomnianą bazę wojskową, są niewystarczająco duże, jeśli brać pod uwagę niezbędne ćwiczenia artyleryjskie, szkolenia i funkcjonowanie poligonu - wskazał.

Dodatkowym problemem jest też transport - zauważył Esper. "Wojsko amerykańskie musiałyby mieć pełną swobodę w bezproblemowym przemieszczaniu się po Europie. Wszelkie przeszkody administracyjne czy infrastrukturalne opóźniałby możliwość operacyjne w wypadku konfliktu" - podkreślił.

"Już teraz mamy problemy z transportem ciężkiego sprzętu czy podobnych rzeczy" - dodał. Jako przykład podał kłopoty, jakich żołnierze USA stacjonujący w Polsce doznali, gdy mieli dołączyć do jednostek dyslokowanych w Niemczech dla udziału w manewrach. "Jeden z naszych pociągów utknął na dobre w Polsce zarazem z powodów administracyjnych, jak i wykrytych rozstępów szyn" - ujawnił. Dodał, że problem nie dotyczy wyłącznie Polski, ale wszystkich krajów regionu, gdzie daje o sobie znać cały splot problemów administracyjnych i przestarzała infrastruktura.

Przedstawiając genezę pomysłu utworzenia w polsce Fortu Trumpa, francuska agencja cytuje słowa polskiego prezydenta, który powiedział w Waszyngtonie: "Wierzę głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA".

AFP przypomina, że Donald Trump odniósł się przychylnie do idei utworzenia stałej bazy amerykańskiej w Europie Środkowej, a także zadeklarowej przez polskiego prezydenta gotowości płacenia za nią.

"Polska jest gotowa uruchomić ogromne nakłady na stworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce, idące w miliardy dolarów. I jesteśmy zainteresowani udzieleniem pomocy w zakresie obronności tym krajom, które dokonują wielkich wysiłków, żeby zwiększyć własne zdolności obronne" - mówił Trump.

"Myślę, że to jest odmienna sytuacja, niż w przypadku wielu innych krajów, które wyłącznie wykorzystują Stany Zjednoczone i mówią tylko +płaćcie, płaćcie+. To dotyczy również NATO" - mówił Trump.

Według Trumpa, utworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby około 2 miliardów dolarów USA. "Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów" - powiedział amerykański prezydent.

fit/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prs
"Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa NASZYCH KRAJÓW"...
Tak... a ja mysle ze to bardziej Amerykanom powinno zalezec na bazie w Polsce niz nam, Polakom.
ajwaj
Zle z PIS, nawet za mld. $ (prez. Trump) USA nie ma checi wyslac tu wojska :)
Zreszta i po co?
W razie draki jak w 1939 w Zaleszczykach, "rzad" zapakuje brylki zlota do samolotów VIP i zostawi kraj bez pilota.
Raffmo
złota nie ma. Od 1939 leży sobie w Wlk. Brytanii.
antek10
Dla USA to super biznes bo nie musieliby płacić za swoje wojsko 100% kosztów. Wystarczy że przeniosą jakąś jednostkę stacjonującą w USA.
search
Wazelina w tanim wykonaniu naszego wielkiego prezydenta, dziedzica testametu jeszcze wiekszego leszka z wawelu. Tramp go ponizyl, nawet maliniakowi krzesla nie podali.
Dumnie wstal z kolan i pochylil sie nad biurkiem. Brakowalo jeszcze kogos z tylu, wowoczas murzynskosc wyszla by w pelnej okazalosci.
secundus
Jak przystało na wiernego wasala. Król siedzi a wasal stoi.
ajwaj
Prez. Trump patrzac na "wladze" UKR + PL widzi neocon 80+ np. McCaina (byl na Majdanie itd.).

Rok temu powiedzial McCainowi "ja cie dorwe, jestes zalatwiony"). Neocon 80+ to czesc deep state, od 2 lat 24/7 nawalajacy w prez. Trumpa. To sie wkrótce skonczy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki