REKLAMA

Wiceminister o obostrzeniach: Trudno podejmować decyzje z miesięcznym wyprzedzeniem

2021-04-15 08:26
publikacja
2021-04-15 08:26
fot. Grzegorz Krzyżewski / FotoNews

Decyzje odnośnie obowiązujących obostrzeń podejmowane są na bieżąco, porównujemy tydzień do tygodnia, sytuacja jest dynamiczna i trudno podejmować decyzje z miesięcznym wyprzedzeniem - powiedział w czwartek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że większość obowiązujących obecnie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola.

Stanisław Szwed pytany był w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o decyzję rządu o otwarciu od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli oraz o to, że część epidemiologów przestrzegała przed takim działaniem z uwagi na to, że dzieci są bezobjawowymi nosicielami koronawirusa.

Na pytanie, co przesądziło o decyzji o otwarciu tych placówek wiceminister, odparł, że dyskusja na Radzie Medycznej przy premierze. "Jedni eksperci mają taką opinię, inni trochę inną. Chcemy, by stopniowo ułatwiać możliwość funkcjonowania naszego życia i tu pierwszym przykładem są przedszkola i żłobki" - podkreślił.

"Oczywiście zachowujemy w innych przypadkach w dalszym ciągu obostrzenia, bo wiemy, że sytuacja w dalszym ciągu jest poważna. Jest minimalny spadek, jeśli chodzi o liczbę zakażonych, mamy w dalszym ciągu dużą liczbę zgonów, tu jest duży problem" - zaznaczył Szwed.

Pytany, dlaczego decyzje o obostrzeniach nie są podejmowane w dłuższej perspektywie czasowej, tak, by np. przedsiębiorcy mogli się na to przygotowywać, odparł, że są one podejmowane na bieżąco.

"Porównujemy tydzień do tygodnia, ta krzywa w ciągu tygodnia wzrasta lub maleje. (...) Są podejmowane decyzje, sytuacja jest dynamiczna i trudno podejmować decyzje z wyprzedzeniem miesięcznym" - zaznaczył wiceminister rodziny.

"Widzimy i mamy świadomość, jak to funkcjonuje. Wystarczy, że jest jakieś poluzowanie minimalne i od razu się to odbija na liczbie zakażonych i zgonów" - podkreślił.

Szwed pytany o szczepienia na koronawirusa w Domach Pomocy Społecznej powiedział, że sytuacja w DPS-ach jest ustabilizowana, pensjonariusze tych środków byli szczepieni w pierwszej grupie i są wyszczepieni prawie na poziomie 90 proc.

"Prawie wszyscy (są) zaszczepieni, zdecydowana większość na poziomie 90 proc. się deklarowała, są domy, gdzie jest 100 proc. wyszczepionych" - podkreślił wiceminister. Zauważył również, że ostatnie dane o liczbie zakażonych mówią o kilkudziesięciu osobach na 80 tys. pensjonariuszy.

"Również personel jest wyszczepiony, tam odsetek był trochę mniejszy zgłaszających się, ale wszyscy, którzy chcieli być zaszczepieni, zostali zaszczepieni" - zaznaczył.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki