REKLAMA

Wiceminister finansów: Na Polskim Ładzie zyska 70 proc. płacących podatek dochodowy

2021-05-17 17:25
publikacja
2021-05-17 17:25
Wiceminister finansów: Na Polskim Ładzie zyska 70 proc. płacących podatek dochodowy
Wiceminister finansów: Na Polskim Ładzie zyska 70 proc. płacących podatek dochodowy
/ Sejm RP

Na Polskim Ładzie zyska 18 mln osób, czyli ok. 70 proc. podatników płacących podatek dochodowy - podkreślił w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że na reformie na jedną osobę która straci - zyska siedem.

W poniedziałek na antenie Radiowej Jedynki Sarnowski przekonywał o zaletach zaprezentowanego w sobotę Polskiego Ładu, czyli strategii pobudzania polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.

Wiceszef resortu finansów przypomniał, że na reformie podatkowo ma zyskać 18 mln osób. "To jest ok. 70 proc. podatników płacących podatek dochodowy. Połowa z tych 18 mln osób, czyli 9,5 mln podatników w ogóle nie będzie płacić PIT" - zaznaczył.

Sarnowski wskazał, że to oznacza m.in. brak podatku dochodowego od osób zarabiających miesięcznie płacę minimalną oraz 2/3 emerytów.

"Skorzysta też na tym klasa średnia, bo o połowę mniej osób zapłaci podatek dochodowy w wysokości 32 proc. Ta liczba spadnie z 1,2 mln do niewiele ponad 620 mln" - wyliczał.

Wiceminister dodał, że najwięcej na reformach zyskają osoby zarabiające do 1,5 płacy minimalnej, czyli do ok. 5-6 tys. zł miesięcznie.

Sarnowski pytany o to, kto straci na zmianach sytemu podatkowego, zwrócił uwagę, że wyższy podatek może się pojawić u osób, które miesięcznie zarabiają ponad 11 tys. zł. "Osób, które stracą na reformie, jest ok. 2,5 mln, czyli na każdą osobę która traci jest siedem, które zyskuje" - powiedział.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
prawnuk
a jak to jest u pracujących?
minirekin
A miało zyskać ponad 90 %. Teraz już tylko 70%, a jak wejdzie spadnie do poniżej 50%.
incitatus
Policzyłem na własnym przykładzie. Umowa o pracę, ok. 164 500 przychodu w tym roku. Na obecnych zasadach składki + podatek 53 974,47 PLN (pracownik), na nowych 53 900,13 PLN (pracownik). Efektywny klin podatkowy (licząc z emerytalnym pracodawcy), 38,78% obecnie, 38,74% przy nowych zasadach. Więc:

Zmiana korzystna dla
Policzyłem na własnym przykładzie. Umowa o pracę, ok. 164 500 przychodu w tym roku. Na obecnych zasadach składki + podatek 53 974,47 PLN (pracownik), na nowych 53 900,13 PLN (pracownik). Efektywny klin podatkowy (licząc z emerytalnym pracodawcy), 38,78% obecnie, 38,74% przy nowych zasadach. Więc:

Zmiana korzystna dla nisko zarabiających
Zmiana niekorzystna dla osób zarabiających blisko (obecnego) drugiego progu, ale niewpadających w niego - po prostu wyższa kwota wolna nie rekompensuje w całości nieodliczania składki zdrowotnej
Zmiana neutralna dla osób zarabiających rocznie ok. 30 krotności miesięcznej średniej krajowej
Zmiana niekorzystna dla osób zarabiających 14k+ brutto miesięcznie

ALE TO STAN NA DZISIAJ. Biorąc pod uwagę inflację i wzrost wynagrodzeń jest to kolejna zwiększenie klinu podatkowego dla osób stosunkowo dobrze zarabiających - od każdej podwyżki wynagrodzenia oddadzą 7,75% więcej w postaci składki zdrowotnej (jeżeli już mają dochody powyżej 120k rocznie, nie będzie żadnego efektu kompensacji). Dochody powyżej 120k na umowie o pracę, teraz były opodatkowane ok. 50%, w Nowym Ładzie będzie to 57,75%!

Ponadto płacenie % składki zdrowotnej jest najbardziej absurdalnym konceptem, który można było wymyślić. Fakt - już teraz jest %, ale możliwość odliczania od podstawy opodatkowania powodowała że te 1,25% efektywnego wpływu na wynagrodzenie nikogo nie raziło specjalnie. A teraz taki przedsiębiorca zarabiający powiedzmy 100k miesięcznie będzie musiał zapłacić 9k zdrowotnej, a będzie stał w tych samych kolejkach do lekarzy co osiedlowy żul :D
siema123
Głupie pytanie czy los tych 7 nie zależy przypadkiem od tej 1 co straci ? Jeśli tak to czy przypadkiem ta 1 osoba nie jest bardziej inteligentna i zaradna od tych 7 i czy przy przypadkiem ta jedna osoba nie jest w stanie swoimi działaniami np poprzez podwyższenie cen oferowanych produktów sprawić tak że straci 7 osób tak Głupie pytanie czy los tych 7 nie zależy przypadkiem od tej 1 co straci ? Jeśli tak to czy przypadkiem ta 1 osoba nie jest bardziej inteligentna i zaradna od tych 7 i czy przy przypadkiem ta jedna osoba nie jest w stanie swoimi działaniami np poprzez podwyższenie cen oferowanych produktów sprawić tak że straci 7 osób tak żeby ta jedna osoba jeszcze więcej zyskała ?

Niech każdy sobie zada to pytanie w głowie i potem odpowie sobie co znaczy 7% podwyżki podatków w kraju z wzrastającą inflacją i spadkiem PKB.
itso_agresja_indukowana
ta jedna osoba jest po prostu przewartościowana niczego pozytywnego nie wnosi bo sama nie podnosi reszty potencjału trzeba jej w tym pomóc bo dzięki takiemu działaniu już za niedługo biedą takie 2 3 4 5 6 7, a w siódemka razem na równych zasadach to jest moc
jpelerj
Propaganda. Dla większości ten "zysk" po odliczeniu składki zdrowotnej będzie się liczył jednocyfrowo w złotówkach albo groszach. A przecież można by było opublikować dane statystyczne, i to kwotowe: tylu pracowników z takimi dochodami tyle zyska, a tyle straci. To samo dla przedsiębiorców. Ale nie robi się Propaganda. Dla większości ten "zysk" po odliczeniu składki zdrowotnej będzie się liczył jednocyfrowo w złotówkach albo groszach. A przecież można by było opublikować dane statystyczne, i to kwotowe: tylu pracowników z takimi dochodami tyle zyska, a tyle straci. To samo dla przedsiębiorców. Ale nie robi się tego, bo IMHO nawet mniej rozgarnięci skumaliby, że są robieni w konia.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki