Wiceminister finansów: Czechy i Ukraina zainteresowane polskimi rozwiązaniami uszczelniającymi system podatkowy

2020-07-15 18:20
publikacja
2020-07-15 18:20
fot. Happy_Nati / Shutterstock

Polska oferta kooperacji podatkowej spotkała się z dużym odzewem wśród naszych sąsiadów - ocenił wiceminister finansów Jan Sarnowski. Według niego Czechy i Ukraina zainteresowane są wprowadzonymi w Polsce rozwiązaniami uszczelniającymi system podatkowy.

Sarnowski rozmawiał w środę z wiceminister finansów Ukrainy Svitlaną Vorobei na temat współpracy i wymiany informacji w celu zwalczania przestępczości podatkowej - podał MF.

"Polska oferta kooperacji podatkowej spotkała się z dużym odzewem wśród naszych sąsiadów" - napisał na Twitterze wiceminister.

"Miesiąc temu podpisaliśmy deklarację ze Słowacja, w tym tygodniu odbyły się negocjacje z Ukrainą i Czechami. Oba kraje poszukują skutecznych sposobów na uszczelnienie systemu podatkowego i bardzo je zainteresowały wprowadzone w Polsce rozwiązania" - poinformował Sarnowski.

Zaznaczył, że rozwiązania te w Polsce były bardzo skuteczne - dzięki nim w trzy lata zmniejszyliśmy lukę w VAT o połowę. "Teraz wspieramy naszych partnerów w ich dążeniu do osiągnięcia podobnych efektów" - dodał.

Środowe rozmowy były kolejnymi między przedstawicielami resortów finansów Polski i Ukrainy na temat współpracy i wymiany informacji w celu zwalczania przestępczości podatkowej. Pierwsze rozmowy odbyły się w czerwcu 2020 r. Oba kraje zapowiedziały kontynuację współpracy w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i technologii podatkowych. 1 lipca br. zorganizowano wideokonferencję z udziałem obu ministrów.

Według MF, aby walka z oszustami podatkowymi była skuteczna, potrzebna jest współpraca nie tylko w obrębie krajów UE, ale również tych spoza wspólnoty. MF deklaruje, że Polska, jako lider rozwiązań w zakresie uszczelniania systemu podatkowego, chce wspierać Ukrainę w walce z nieuczciwością podatkową.

Resort finansów ocenia, że wymiana informacji i współpraca są niezbędne do osiągnięcia coraz lepszych wyników i dalszego ograniczania luki VAT. Ważne dla dalszego zwiększania efektywności administracji podatkowej, również w Polsce, jest zapewnienie jej szybkiego dostępu do danych na temat obrotu pomiędzy państwami.

"Dzięki wymianie informacji na temat obrotu między krajami, również tymi spoza UE, oraz transferowi technologii, służby skarbowe w Polsce i na Ukrainie będą działać szybciej i precyzyjniej. Skorzystają na tym nie tylko finanse publiczne, ale również uczciwe płacący podatki przedsiębiorcy, którzy toczą nierówną walkę z oszustami podatkowymi" - uważa MF.

MF zapewnia, że konsekwentnie realizuje cel jakim jest współpraca międzynarodowa w walce z przestępczością podatkową. 15 czerwca 2020 r. minister finansów Tadeusz Kościński i wicepremier, minister finansów Słowacji Eduard Heger podpisali wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Fake news. Czechy upraszczają podatki w przeciwieństwie do nas więc wątpię żeby chcieli importować do siebie nasz mega skomplikowany, biurokratyczny twór.. no a Ukraina to możliwe w takim gąszczu przepisów będzie łatwiej o łapówkę

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki